Kultura Poznań.pl

Kultura

w bieżącym numerze m.in.:

Czerwiec w Poznaniu to z pewnością czas festiwali, różnorodnych, bogatych w swej treści. Ethno Port sięgający do muzyki korzeni, małych ojczyzn. Brzmienia z różnych części świata, tradycji i kultur zagoszczą w Poznaniu połączone pasją do muzyki i wzajemnym poszanowaniem różnorodności. Jazz (i nie tylko) nad jeziorem Strzeszyńskim, czyli Enter Enea Festival pod kierownictwem charyzmatycznego Leszka Możdżera. Przez trzy dni festiwalową sceną będzie rządzić fortepian we wszystkich możliwych odsłonach. Idiomem tegorocznego Malta Festival Poznań będą Bałkany - metafora współczesnego świata, a jednocześnie region wokół, którego narosło wiele stereotypów. Między innymi z tymi stereotypami zmierzą się kuratorzy: Oliver Frljić i Goran Injac.

Zanim jednak zanurzycie się w programie festiwali polecamy nasz temat numeru i dyskusję o propozycji jednolitej ceny książki. Przedstawiamy dwie rozmowy, jedną ze zwolennikiem takiego rozwiązania Piotrem Dobrołęckim, redaktorem naczelnym "Magazyny Literackiego KSIĄŻKI"; drugą z przeciwnikiem wprowadzania jednolitej ceny Piotrem Trudnowskim, członkiem Zarządu Klubu Jagiellońskiego. Zapytaliśmy także o zdaniem osoby z szeroko pojętego poznańskiego środowiska księgarskiego i czytelniczego. Swoimi opiniami podzielili się z nami: Przemysław Garczyński (3telnik.pl), Izabela Sadowska (prezes zarządu lubimyczytac.pl), Agnieszka Kalus (tłumacz, recenzent w czytambolubie.com), Joanna Opiat-Bojarska (autorka kryminałów) Paweł Iwański (księgarnia Odnowa), Remigiusz Koziński (ksiazkowo.epoznan.pl).

21. Biennale Sztuki dla Dziecka w tym roku odbywa się pod hasłem "Do śmiechu", bo jak mówi dyrektor CSD Jerzy Moszkowicz - Śmiech jest nam wszystkim potrzebny jak tlen. Trzeba się więc dotlenić. I niech was nie zwiedzie nazwa wydarzenia. Jest ono skierowane nie tylko do najmłodszych, ale i tych nieco większych, tych starszych i najstarszych.

To jedynie wybrane zapowiedzi, a nie wymieniliśmy recenzji, tematów naszych cykli publicystycznych, rozmów (tutaj znane i uznane nazwiska) oraz tego, co w działach informacyjnych (a tu jak zawsze bogato i różnorodnie). W tym numerze kończymy cykl Jakuba Głaza "Szuflada architekta", a od lipca Kuba zaprezentuje nowy cykl. Jaki? Ujawnimy dopiero w zapowiedzi licowego numeru. A tymczasem w czerwcu artykuł o tym, co mogło pojawić się na Łacinie zamiast stojącej tam galerii handlowej. Tekst pod wiele mówiącym tytułem "Miasto zamiast kloca".

A w IKS-ie czeka na Was jeszcze Afisz, kompaktowa wersja informacji o czerwcowych wydarzeniach i spotkaniach. Z Afiszem w dłoni (w torebce, w kieszeni) możecie wyruszyć w miasto z gwarancją, że nie zgubicie się w gąszczu ofert.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.