Kultura Poznań.pl

Kultura

W bieżącym numerze m.in.:

Najkrótszy miesiąc w roku, a wydarzeń i inicjatyw, o których piszemy w lutowym numerze - jest naprawdę całe mnóstwo! Oto wybrane z nich. 

Dobry wynik dzielenia. - Po-Dzielnia nie jest miejscem pomocy społecznej. Jest i dla biednych, i dla bogatych - przekonuje w lutowym numerze IKS-a Kalina Olejniczak, współtwórczyni działającego od kilku miesięcy przy Głogowskiej freeshopu, w którym każdy może być jednocześnie "kupującym" i "sprzedającym". W jakim celu powstają podobne miejsca w Poznaniu? Kto i dlaczego "daje", a kto "bierze"? Czy poznaniacy potrafią się dzielić? O miejscach i inicjatywach podobnych do Po-Dzielni rozmawia z ich pomysłodawcami i organizatorami Natalia Mazur.

W świat za marzeniami. W inspirujące podróże we wszystkie cztery strony świata będzie można wyruszyć z gośćmi trzech globtroterskich festiwali, które na początku lutego odbędą się w Poznaniu. Przez kilka dni w różnych punktach miasta świat będzie dostępny na wyciągnięcie ręki.

Muzyka, reakcja, rewolucja. Z odległej Atlanty przyjedzie w lutym do Poznania zespół Algiers. Zaangażowane teksty, układające się w swoiste muzyczne manifesty są ważnym głosem w dyskusji o sytuacji współczesnych Afroamerykanów. Warto ich wysłuchać.

Ela jest jedna. W klubie Blue Note z kolei 25 lutego wystąpi dawno niesłyszana w Poznaniu Elżbieta Wojnowska - wybitna pieśniarka, dla której tak samo ważne jak warsztat i muzyka są słowa. Szkoda nie wykorzystać szansy na spotkanie z nią.

W lutowym IKS-ie także:

Recenzujemy najważniejsze wydarzenia związane z obchodami stulecia powstania wielkopolskiego: spektakle w Teatrze Polskim, Nowym, Wielkim oraz uroczysty koncert w Filharmonii.

Rozmawiamy z Przemkiem Prasnowskim o przenosinach na Al. Marcinkowskiego i najnowszych planach Baraku Kultury; z Marcinem Ignaczakiem - o archeologicznych odkryciach na placu Kolegiackim, a z Hanną Grzeszczuk-Brendel - o jej najnowszej książce Mieszkanie w mieście...

Przypominamy okoliczności rozejmu w Trewirze w 1919 r., historię słynnej poznańskiej drużyny harcerskiej - Czarnej Trzynastki, która świętuję setne urodziny, a także przebieg walk o Poznań w lutym 1945 r.

A w Afiszu - dostępnym także bezpłatnie dodatku do IKS-a - zebraliśmy w tym miesiącu aż 501 wydarzeń!

IKS+Afisz=pełna "mapa" kulturalnego Poznania!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej