Kultura Poznań.pl

Kultura

W bieżącym numerze m.in.:

Tematem numeru majowego IKS-a jest oczywiście 100-lecie powołania w Poznaniu Uniwersytetu. To nie jedyna rocznica, a poza tym nadchodzi czas majówek, festiwali.

O tym jak 100 lat temu tworzono uczelnię, bez której trudno wyobrazić sobie dziś Poznań, opisuje dr Piotr Grzelczak z poznańskiego oddziału IPN. W maju przypadają jednak jeszcze inne rocznice, nie mniej ważne - 190 lat temu powstała Biblioteka Raczyńskich, a 90 lat temu otwarto Powszechną Wystawę Krajową. Wszystkie te wydarzenia miały znaczący wpływ na rozwój miasta.

Jeszcze jedna rocznica, o której trzeba wspomnieć. Przed 10 laty zmarł Wojciech Szczęsny Kaczmarek, pierwszy prezydent Poznania po reaktywacji w Polsce samorządu, w 1990 roku. Samorząd budował od podstaw, tworzył też Związek Miasta Polskich i był jego pierwszym prezesem. Jego postać wspomina Piotr Bojarski.

Istnieje jednak życie pozarocznicowe, a to w maju zapowiada się bardzo atrakcyjne. Będzie przede wszystkim międzynarodowo, bo zawitają do nas: Festiwal Ukraińska Wiosna, Japoński Art Week i Tydzień Kultury Bałkanów Zachodnich. Na majówkę zaprosi Brama Poznania. Możecie też wybrać się na nocne zwiedzanie muzeów i spróbować Poznania za pół ceny.

Ponadto wśród atrakcji: Getaway Outdoor Festival, Festiwal Poznań Poetów, Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań Design Festiwal oraz Andrea Bocelli ze specjalnym koncertem na 100-lecie Uniwersytetu. W Afiszu zmieściliśmy tym razem 634 wydarzenia.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej