Kultura Poznań.pl

Repertuar teatrów

PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej

Opis

Choć Poznań nie kojarzy się z muzyką popularną, to spektakl Joanny Drozdy "PePePe. Przegląd Piosenki Poznańskiej" jest muzycznym prezentem dla miasta z okazji imienin jego patronów - świętych Piotra i Pawła. Przedstawienie ma formę koncertu, podczas którego widzowie usłyszą nieco zapomniane utwory, kilka premierowych piosenek oraz popularne hity, których dotąd nie kojarzyli z Poznaniem.
Próbę wykreowania poznańskiego przeboju podjęła pod koniec lat 50. redakcja "Głosu Wielkopolskiego". Ogłoszony przez nią konkurs był inspiracją do napisania i skomponowania kilku utworów, które dziś już praktycznie nie funkcjonują w zbiorowej świadomości  poznaniaków. Dlatego zostaną przypomniane podczas "PePePe".
Przeszło pół wieku później tego samego zadania podjęła się reżyserka Joanna Drozda wraz z kompozytorem Michałem Łaszewiczem. Inspiracji dla nowych utworów szukali w  katakumbach Biblioteki Raczyńskich, w książkach o międzywojennych kabaretach i zakurzonych zbiorach poezji twórców związanych z miastem. W ten sposób powstało kilka premierowych utworów, m.in. "Cyryl" (w wykonaniu Katarzyny Węglickiej), "Moje miasto" (wyk. Mariusz Adamski) oraz "Pegaz Gulczyński" (wyk. Tadeusz Falana).

Podczas koncertu nie zabraknie też utworów doskonale znanych szerszej publiczności, muzycznych cytatów z twórczości związanych z Poznaniem zespołów Lombard i Pidżama Porno oraz Hanny Banaszak, jak również nawiązań do twórczości prawdziwej gwiazdy polskiej estrady - Maryli Rodowicz.

Podczas spektaklu zagra Kwartet Bardzo Męski w składzie: Michał Łaszewicz,
Andrzej Iwanowski, Arkadiusz Kowalski, Piotr Trojanowski. Przedstawienie ze specjalnym udziałem gwiazdy spektaklu "Extravaganza" Jakuba Papugi.

Materiały: Teatr Polski