Kultura Poznań.pl

Kultura

październik

12. Nostalgia Festival Poznań

Festiwal Nostalgia to nowatorski projekt muzyczny. Jego głównym celem jest przedstawianie polskiej publiczności współczesnego kręgu wrażliwych artystów, w większości skupionych wokół wytwórni ECM Records. Muzyka, którą tworzą, sięga do ich narodowych korzeni (m.in. Armenia, Estonia, Ukraina, Rosja) i płynnie łączy je z motywami współczesnymi, dając tym samym nową, światową jakość. Muzyka Nostalgii zrodzona jest z tęsknoty. Urzeka swą głębią. To sztuka prawdziwa, wyrafinowana, a przy tym nie przeznaczona tylko dla muzycznych koneserów. Jest symbolicznym spotkaniem wielu tradycji; niezwykłą próbą pogłębienia więzi oraz zrozumienia różnic we współczesnym świecie. Festiwal wpisuje się w dialog pozornie odległych świadomości i kultur, poszerzając horyzonty odbiorców i ucząc ich czegoś o nich samych. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu został Wojciech Blecharz i Elfriede Jelinek.

Data: 17-19.10.2019
Organizator: Fundacja Malta
Więcej: www.nostalgiafestival.pl


Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

W 2019 roku odbędzie się już 23. edycja tego festiwalu konkursowego, który prezentuje filmy dokumentalne z całego świata. Najlepszym dokumentom jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyzna nagrody: Złote, Srebrne i Brązowe Zamki w kategorii krótkiego i długiego metrażu. Konkursowi towarzyszyć będą liczne pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe, wykłady i panele dyskusyjne.

Data: 15-20.10.2019
Miejsce: Centrum Kultury Zamek
Więcej: www.offcinema.ckzamek.pl


Senioralni. Poznań

Październikowy cykl wykładów, warsztatów, koncertów i drzwi otwartych w klubach, organizacjach i instytucjach, zapoczątkowany uroczystą Inauguracją. Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz z partnerami organizuje imprezę po raz ósmy. Założeniem tego wydarzenia jest pokazanie oferty poznańskich inicjatyw przygotowanych z myślą o seniorach i seniorkach, ale też zwrócenie uwagi na fakt, jak liczną grupę stanowią poznańscy seniorzy i seniorki, i jak różnorodne mają zainteresowania i potrzeby. Przede wszystkim jednak - świętujemy z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych!

Data: 29.09 - 31.10.2019
Organizator: Centrum Inicjatyw Senioralnych
Więcej: www.centrumis.pl


Koncerty

  • Wodecki Symfonicznie, 21.10.2019, 19:00, MTP Sala Ziemi
  • Mariza, 25.10.2019, 19:00, MTP Sala Ziemi
  • Archive, 26.10.2019, 20:00, MTP Hala nr 2

Premiera spektaklu wyłonionego w ramach SOLO PROJEKT PLUS 2019

SOLO PROJEKT PLUS 2019 to otwarty konkurs na projekt 30 minutowego spektaklu w jednym z trzech formatów - solo, duet, trio. Misją projektu jest wspieranie polskich twórców tańca w poszukiwaniach własnego, indywidualnego języka artystycznego.

Data: 19.10.2019
Miejsce: Studio Słodownia +3
Więcej: www.artstationsfoundation5050.com/taniec


Wydawnictwo Miejskie Posnania

(Nie)znane legendy Poznania - Legenda o wielkiej wodzie i krzyżu na moście Chwaliszewskim

Cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci prezentujących znane i nieznane legendy Poznania. W każdym miesiącu przedstawiona zostanie jedna opowieść zawarta w książce Legendy Poznania autorstwa Anny Plenzler. W czasie zajęć dzieci przeniosą się w świat wyobraźni i rozwiną swoją kreatywność poprzez wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych i sensorycznych.

Śladami Kroniki - Uniwersytet (1/2019)

Cykl wycieczek edukacyjnych Śladami Kroniki poprowadzi uczestników trasami nawiązującymi do tematów wybranych tomów Kroniki Miasta Poznania. Każdej z nich towarzyszyć będzie prelekcja lub wykład poświęcony najciekawszym zagadnieniom poruszanym w publikacji.

Data: październik
Więcej: www.wmposnania.pl


Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp - wystawa

kuratorka: dr Maike Steinkamp

Wystawa zaprezentuje dorobek Sophie Taeuber-Arp z okresu od końca lat 20. XX wieku do przedwczesnej, tragicznej śmierci artystki w styczniu 1943 roku. W tych bowiem latach Sophie Taeuber-Arp wypracowała swój charakterystyczny, unikalny styl i zbudowała świadomość siebie jako wolnej, nieograniczonej konwencjami twórczyni. W międzynarodowym środowisku artystycznym postrzegana była jako artystka abstrakcyjna. W 1936 roku Sophie Taeuber-Arp znalazła się w gronie artystów nowoczesnych z kręgu abstrakcji i konstruktywizmu, takich jak: Hans Arp, Alexander Calder, Joan Miro czy Katarzyna Kobro.

Data: 13.09 - 24.11.2019
Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Wystawa Stulecie Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego

Wystawa zorganizowana w setną rocznicę powstania muzeum historyczno-wojskowego w Poznaniu. Rozkaz o powołaniu muzeum jako instytucji wojskowej wydał 9.05.1919 r. gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki, Głównodowodzący Siłami Zbrojnymi w byłym zaborze pruskim. Uroczystego otwarcia dokonał Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, 27 października 1919 r. Wystawa za zbiorów własnych. Obejmie odznaczenia i odznaki, plakaty, dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Data: 27.10.2019 - 31.12.2019
Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa Bambrzy

W 2019 roku przypada jubileusz 300-lecia przybycia do Wielkopolski osadników niemieckich spod Bambergu. Muzeum Etnograficzne zaprezentuje wystawę, która ma skłonić do refleksji nad relacjami sąsiedzkimi pomiędzy Bambrami i nie-Bambrami. Przybysze spod Bambergu na stałe związali swe losy z nową ojczyzną. Pracowali i walczyli dla niej. Przez trzy wieki wpisali się w karty jej historii, wzbogacili kulturę i tradycje. Chętnie się adaptowali, i chętnie łączyli z rodzinami polskimi. Choć ulegli asymilacji i wtopili się w wielkopolskie społeczeństwo, to jednak wśród potomków tych imigrantów pamięć i świadomość korzeni ciągle jest bardzo żywa.

Data: 8.06 - 27.10.2019
Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Krzesła z kolekcji MSU

Niewielka wystawa siedzisk historycznych z kolekcji MSU - od najwcześniejszych do współczesnych. Wystawę zorganizujemy w salach wystaw czasowych MSU. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo o charakterze katalogu wystawy i zbiorów zarazem.

Data: 1.09 - 31.12.2019
Miejsce: Muzeum Sztuk Użytkowych


Wystawa Zielona Sahara

Data: lipiec - listopad 2019
Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa Festiwalu w Lądzie

Data: czerwiec - październik 2019
Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Rezydenci w Rezydencji

Program rezydencji artystycznych umożliwia artystom realizację ich projektów, pozwala korzystać z potencjału instytucji i zamkowych przestrzeni oraz umożliwia widzom poznanie ciekawych osobowości i działań artystycznych. Każdemu z projektów towarzyszą wydarzenia edukacyjne i spotkania z twórcami, dzięki którym publiczność może obserwować proces twórczy i lepiej zrozumieć jego efekt. Spośród 40 aplikacji nadesłanych w ramach naboru, do programu rezydencji artystycznych na rok 2019 wybrano cztery projekty.

Daniel Koniusz TBCS - Temporary Broadcast Services Series, data: październik-listopad 2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Konstantynopol - Akwizgran - Kordoba: śladami GENIUSZA - wystawa fotografii

Termin: 29.06.2019 - 31.12.2019
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Poznań Game Arena

Największe w Polsce targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku. Co roku, obok bogatej ekspozycji, organizatorzy wraz z partnerami przygotowują bogaty program rozrywkowy: premiery gier, turnieje eSportowe, spotkania z gwiazdami polskiego Internetu. Targi od początku swojego istnienia przyciągnęły ok. 0,5 miliona zwiedzających.

Data: 12 - 14.10.2018
Organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Więcej: www.gamearena.pl


Targi VIVA SENIORZY!

Impreza targowa, w ramach której prezentują się firmy oferujące produkty i usługi dla dojrzałych klientów, a także instytucje oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz osób dojrzałych i starszych. Targi są także przestrzenią, w której można zadbać o zdrowie i urodę (bezpłatne badania), poznać ofertę turystyczną, poszerzyć swoją wiedzę w wielu różnorodnych dziedzinach i wziąć udział w spektaklach lub koncertach. Wydarzenie organizowane jest przez Miasto Poznań, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Data: 19 - 20.10.2018
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Więcej: www.vivaseniorzy.pl


Scena tradycji

Cykl czterech wydarzeń związanych z tradycjami muzycznymi regionu etnomuzycznego Polski środkowej (wybranych subregionów), którego celem jest popularyzacja polskich tradycji muzycznych i tanecznych. W ramach projektu odbędą się warsztaty z polskich tańców tradycyjnych, warsztaty dla dzieci wykorzystujące regionalny i uniwersalny folklor dziecięcy oraz cykl potańcówek przy muzyce tradycyjnej.

Data: wrzesień - listopad 2019
Miejsce: Centrum Kultury Zamek


XI Festiwal Kultur Europy - Gruzja

W programie wykłady, spotkania, filmy, wystawa przybliżające kulturę tego pasjonującego, zaprzyjaźnionego z Polską, kaukaskiego kraju, który przyciąga z roku na rok coraz większe rzesze turystów. Na zakończenie festiwalu 20 października zagra legendarny gruziński bard Niaz Diasamidze  z zespołem 33a.

Data: 14-20.10.2019
Organizator: Dom Bretanii
Więcej: www.dombretanii.org.pl


Teatralna Noc Prób

Nocny maraton spektakli teatralnych, w tym premierowych, autorskich oraz repertuarowych, granych
i współtworzonych przez uczestników Studia Teatralnego "Próby".

Data: październik 2019
Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Dni Kultury Czeskiej

Jak co roku Biblioteka Raczyńskich zaprasza na  spotkanie z kulturą naszych południowych sąsiadów.  Wystawa i spotkania dotyczyć będą literatury i sztuki Czech oraz  historycznych i kulturalnych  związków polsko-czeskich.

Data: pierwsza połowa października
Organizator: Biblioteka Raczyńskich
Więcej: www.bracz.edu.pl


Dzieciaki na piętrze

Spotkania z osobliwymi i ekscentrycznymi bohaterami, niesamowite wyprawy i barwne przygody - Dzieciaki na Piętrze to projekt Estrady Poznańskiej skierowany do jej młodych widzów. Do współpracy przy projekcie zapraszamy niezależne i instytucjonalne teatry, które zabierają dzieci w fascynującą podróż po świecie wyobraźni. Przedstawieniom towarzyszą różnorodne warsztaty twórcze. Kuratorką przedsięwzięcia jest Anna Rozmianiec.

Data: luty - grudzień 2019
Miejsce: Scena na Piętrze Estrady Poznańskiej
Więcej: www.estrada.poznan.pl/pages/dzieciaki-na-pietrze


Światełko dla Czerwca 56 - jesienna edycja

Data: październik
Organizator: Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości)


Otwarcie wystawy oraz promocja albumu "Geniusz Europy" - wydarzenie wieńczące projekt o tej samej nazwie.

Data: 5.10.2019
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl