Kultura Poznań.pl

Kultura

wrzesień

Poznański Festiwal Kryminału Granda

Wydarzenie skierowane do czytelników literatury sensacyjnej i detektywistycznej. Na Poznański Festiwal Kryminału Granda składają się spotkania z autorami, wykłady eksperckie, warsztaty pisarskie, stoiska sprzedażowe wydawnictw, wydarzenia artystyczne, pokazy filmowe i teatralne oraz Stacje Sensacje - wydarzenia związane z tematem Festiwalu, które samodzielnie organizują kluby, szkoły i domy kultury, kawiarnie, muzea i inne instytucje.

Data: 20-21.09.2019

Organizator: Fundacja Granda

Więcej: www.festiwal-granda.pl


27. Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa mająca na celu promowanie zabytków. W Poznaniu co roku EDD przygotowuje Brama Poznania wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Podczas tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się oprowadzania, warsztaty, animacje oraz wycieczki.

Data: 14 - 15.09.2019

Organizator: Brama Poznania

Więcej: www.bramapoznania.pl


XIV Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Data: 28 - 29.09.2018

Organizator: CTK Trakt

Więcej: www.trakt.poznan.pl


Senioralni. Poznań

Październikowy cykl wykładów, warsztatów, koncertów i drzwi otwartych w klubach, organizacjach i instytucjach, zapoczątkowany uroczystą Inauguracją. Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz z partnerami organizuje imprezę po raz ósmy. Założeniem tego wydarzenia jest pokazanie oferty poznańskich inicjatyw przygotowanych z myślą o seniorach i seniorkach, ale też zwrócenie uwagi na fakt, jak liczną grupę stanowią poznańscy seniorzy i seniorki, i jak różnorodne mają zainteresowania i potrzeby. Przede wszystkim jednak - świętujemy z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych!

Data: 28.09 - 31.10.2019

Organizator: Centrum Inicjatyw Senioralnych

Więcej: www.centrumis.pl/senioralni-edycja-2018.html


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej W Łagodnym Powiewie

Festiwal W Łagodnym Powiewie jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, którego głównym przesłaniem jest ukazanie kompatybilności sztuki i nauki. Koncertom towarzyszy zwiedzanie zakamarków bazyliki, spotkania z artystami oraz prezentacje unikatowego instrumentarium. Zaproszeni goście to najwybitniejsi muzycy - soliści i kameraliści europejscy, o niezwykle zróżnicowanym profilu wykonawczym: organy, instrumenty dęte, głos ludzki oraz każdorazowo koncert poświęcony nowo skonstruowanemu lub rzadko spotykanemu instrumentowi.

Data: wrzesień 2019

Organizator: Fara Poznańska, Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary

Więcej: www.farapoznanska.pl


Poznań Old Jazz Festival

W roku 2019 odbędzie się XI edycja Old Jazz Festiwal. Organizatorem festiwalu jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club.

Data: wrzesień

Organizator: Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club

Więcej: www.oldjazzfestival.pl


Scena tradycji

Cykl czterech wydarzeń związanych z tradycjami muzycznymi regionu etnomuzycznego Polski środkowej (wybranych subregionów), którego celem jest popularyzacja polskich tradycji muzycznych i tanecznych. W ramach projektu odbędą się warsztaty z polskich tańców tradycyjnych, warsztaty dla dzieci wykorzystujące regionalny i uniwersalny folklor dziecięcy oraz cykl potańcówek przy muzyce tradycyjnej.

Data: wrzesień - listopad 2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Lato z Estradą

Cykl wydarzeń kulturalnych Estrady Poznańskiej realizowanych w przestrzeniach publicznych różnych dzielnic Miasta, ze szczególnym uwzględnieniem tych obszarów, gdzie brakuje ośrodków kultury bądź ogólnodostępnej oferty kulturalnej. W sezonie 2018 zorganizowano 227 inicjatyw w 29 lokalizacjach, z których skorzystało ponad 50 000 mieszkańców i mieszkanek Poznania.

Data: czerwiec-wrzesień 2019

Więcej: www.latozestrada.poznan.pl


Kulturalny Stary Rynek

Cykl inicjatyw kulturalnych organizowanych latem na Starym Rynku w Poznaniu i jego okolicach. Do tej pory w ramach letniej inicjatywy Kulturalny Stary Rynek odbyło się blisko 270 wydarzeń plenerowych, w tym koncerty artystów prezentujących niemal wszystkie style muzyczne, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, wystawy, przechadzki z przewodnikiem oraz  warsztaty artystyczne. W poprzedniej edycji w 70 wydarzeniach wzięło udział ponad 10 000 osób.

Data: 28 czerwca - 15 września 2019

Więcej: www.latozestrada.poznan.pl


Ogólnopolski Konkurs Klawesynowy Wanda Landowska in memoriam

Data: 16-21.09.2019

Miejsce: Akademia Muzyczna

Więcej: www.amuz.edu.pl


Koncert Justyny Steczkowskiej

Data: 16.09.2019

Miejsce: Teatr Wielki


Spektakl belgijskiego duetu choreograficznego - Claire Croizé i Etienne Guilloteau

Spektakl inspirowany polską muzyką elektroniczną jaka od 1957 roku powstawała w kultowym Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia. Założone przez muzykologa, akustyka i kompozytora Józefa Patkowskiego było jedynym takim centrum za Żelazną Kurtyną. Muzyka Studia przez lata karmiła wyobraźnię całych pokoleń m.in. poprzez jej wykorzystanie w filmach Science Fiction. Choreografowie pragną połączyć w powstającej pracy polityczny / społeczny i futurystyczny aspekt muzyki.

Data: 28.09.2019

Miejsce: Studio Słodownia +3

Więcej: www.artstationsfoundation5050.com/taniec


Wydawnictwo Miejskie Posnania

- (Nie)znane legendy Poznania - Legenda o nieszczęśliwej księżnej Ludgardzie

Cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci prezentujących znane i nieznane legendy Poznania.  W każdym miesiącu przedstawiona zostanie jedna opowieść zawarta w książce Legendy Poznania autorstwa Anny Plenzler. W czasie zajęć dzieci przeniosą się w świat wyobraźni i rozwiną swoją kreatywność poprzez wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych i sensorycznych.

Data: wrzesień

Miejsce: Warsztatownia Wydawnictwa Miejskiego Posnania

- Szlakiem ornamentów Poznania - Łazarz

Cykl spacerów z przewodnikiem szlakiem ornamentów i detali architektonicznych poznańskich budowli. Wycieczki zostały opracowane na podstawie publikacji Wydawnictwa  Miejskiego Posnania- kolorowanki dla dorosłych Ornamenty Poznania i poprowadzą uczestników po różnych dzielnicach miasta.

Data: wrzesień

Więcej: wmposnania.pl


Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taeuber-Arp - wystawa

kuratorka: dr Maike Steinkamp

Wystawa zaprezentuje dorobek Sophie Taeuber-Arp z okresu od końca lat 20. XX wieku do przedwczesnej, tragicznej śmierci artystki w styczniu 1943 roku. W tych bowiem latach Sophie Taeuber-Arp wypracowała swój charakterystyczny, unikalny styl i zbudowała świadomość siebie jako  wolnej, nieograniczonej konwencjami twórczyni. W międzynarodowym środowisku artystycznym postrzegana była jako artystka abstrakcyjna. W 1936 roku Sophie Taeuber-Arp znalazła się w gronie artystów nowoczesnych z kręgu abstrakcji i konstruktywizmu, takich jak: Hans Arp, Alexander Calder, Joan Miro czy Katarzyna Kobro.

Data: 13.09 - 24.11.2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Wystawa - Zielona Sahara

Data: lipiec-listopad

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa - 20 lat badań w Tell el-Farcha

Data: kwiecień-wrzesień

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa Festiwalu w Lądzie

Data: czerwiec-październik

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Narodowe czytanie

Od pierwszej edycji w 2012 roku Biblioteka Raczyńskich  jest główny organizatorem wydarzeń Narodowego czytania. To dzień, podczas którego można przypomnieć sobie najważniejsze dzieła polskiej literatury, a wspólnemu czytaniu towarzyszą wydarzenia artystyczne i spotkania poświęcone genezie i kontekstom wybranego utworu.

Data: pierwsza połowa września

Organizator: Biblioteka Raczyńskich

Więcej: www.bracz.edu.pl


Wystawa - Prezydent wart Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942)

Wystawa prezentuje sylwetkę prezydenta Cyryla Ratajskiego z perspektywy jego olbrzymich zasług dla miasta, ponieważ, jak powiedział architekt miejski Poznania Władysław Czarnecki: cokolwiek działo się w mieście - tam zawsze był Ratajski, albo działała jego inicjatywa. Celem wystawy jest ukazanie roli jaką w rozwoju Poznania odegrał Cyryl Ratajski, przypomnienie wydarzeń takich jak Powszechna Wystawa Krajowa, ukazanie prezydenta jako mecenasa kultury oraz zwrócenie uwagi na działalność Ratajskiego w pierwszych dniach września 1939 r. Wystawa prezentowana jest w kamienicy, która należała do Cyryla Ratajskiego.

Data: 17.11.2018 - 30.09.2019

Miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza


Wystawa - Ułani poznańscy 1919-2019

Wystawa jubileuszowa o dziejach ułanów poznańskich, od Konnych Strzelców Straży Poznania, przez 1 pułk ułanów Wielkopolskich po Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego. Wystawa za zbiorów własnych i wypożyczonych za pośrednictwem Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Obejmie znaki wojskowe, umundurowanie, broń, oporządzenie, odznaczenia i odznaki, dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Data: 13.04 - 15.09.2019

Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa - Znaki polskości Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna

Kurator: Joanna Minksztym

Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Miał rdzennie polskie korzenie - inaczej niż strój bamberski - i dlatego uważany był za przejaw patriotyzmu. Wystawa służyć będzie przybliżeniu specyfiki tego stroju.

Data: 17.06.2018 - 29.09.2019

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa - Bambrzy

W 2019 roku przypada jubileusz 300-lecia przybycia do Wielkopolski osadników niemieckich spod Bambergu. Muzeum Etnograficzne zaprezentuje wystawę, która  ma skłonić do refleksji nad relacjami sąsiedzkimi pomiędzy Bambrami i nie-Bambrami. Przybysze spod Bambergu na stałe związali swe losy z nową ojczyzną. Pracowali i walczyli dla niej.  Przez trzy wieki wpisali się w karty jej historii, wzbogacili kulturę i tradycje. Chętnie się adaptowali, i chętnie łączyli z rodzinami polskimi. Choć ulegli asymilacji i wtopili się w wielkopolskie społeczeństwo, to jednak wśród potomków tych imigrantów pamięć i świadomość korzeni ciągle jest bardzo żywa.

Data: 8.06 - 27.10.2019

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa - Krzesła z kolekcji MSU

Niewielka wystawa siedzisk historycznych z kolekcji MSU - od najwcześniejszych do współczesnych. Wystawę zorganizujemy w salach wystaw czasowych MSU. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo o charakterze katalogu wystawy i zbiorów zarazem.

Data: 1.09 - 31.12.2019

Miejsce:  Muzeum Sztuk Użytkowych


Wystawa - Zwierzęta Cybiny

Data: 29.06.2019 - wrzesień 2019

Miejsce: Śluza Katedralna


Konstantynopol - Akwizgran - Kordoba: śladami GENIUSZA - wystawa fotografii

Termin: 29.06.2019 - 31.12.2019

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Wielki turniej szachowy z udziałem mistrza (symultana)

Data: 07.09.2019

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl