Kultura Poznań.pl

Kultura

lipiec i sierpień

13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha

To jeden z ważniejszych w Polsce międzynarodowych festiwali sztuki dla najmłodszych widzów. Celem organizatorów jest prezentowanie zjawisk podejmujących artystyczny dialog z dzieckiem podczas działań interaktywnych. Sztuka Szuka Malucha to propozycja teatralnej inicjacji dla dzieci, pokazania uporządkowanego logicznie i estetycznie fragmentu otaczającej ich rzeczywistości. W programie, jak co roku, znajdą się spektakle polskie i zagraniczne.

Data: 2-7.07.2019

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka

Więcej: www.sztukaszukamalucha.pl


12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

Największe polskie święto animacji, w którym udział kwalifikuje nawet do Oscarów. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, które walczą o Złotego Pegaza. Są premiery i przeglądy tematyczne, retrospektywy mistrzów gatunku i konkurs, do którego swojego faworyta wprowadza sama publiczność. Festiwal to także liczne wydarzenia towarzyszące, jak koncerty, warsztaty oraz - co ważne - bardzo obszerny program dla widzów najmłodszych.

Data: 5 - 11.07.2019

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej: www.animator-festival.com


Edison Festival

Druga edycja festiwalu Taste the music prezentująca dokonania najpopularniejszych rodzimych artystów jak i wschodzących gwiazd muzyki. Słuchając festiwalowej muzyki będzie można skosztować różnego rodzaju posiłków w formie street food. Ponadto na terenie festiwalu znajdzie się też strefa dla dzieci.

Data: 20 - 21.07.2019

Organizator: Good Taste Production

Miejsce: Hotel Edison


Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku

W sierpniowe dni płytę Starego Rynku opanuje wielki jarmark dla wielbicieli... dobrego smaku. To tutaj ma miejsce - stanowiący jeden z najważniejszych elementów festiwalu, wielki Jarmark Dobrego Smaku. Odbędzie się także wiele konkursów: Polska Nalewka Roku, Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów, Smak Powiatu Poznańskiego. Nie zabraknie laboratoriów smaku, warsztatów dla dzieci i dorosłych, spotkań z kulinarnymi osobowościami oraz koncertów. Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku jest rekomendowany przez prestiżowy przewodnik kulinarny Gault & Millau jako jedno z najbardziej interesujących wydarzeń kulinarnych w Polsce.

Termin: 15 - 18.08.2019

Organizator: Fundacja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku

Więcej: www.ofds.pl


Dni Twierdzy Poznań

Dni Twierdzy Poznań odbędą się w ostatni weekend sierpnia. Impreza jest okazją do odwiedzenia dziesiątek miejsc związanych z historią miasta i fortyfikacjami od średniowiecza, przez forty XIX-wiecznej Twierdzy Poznań, po okres zimnej wojny. Część z obiektów nie jest na co dzień dostępna dla turystów. Dodatkowo w programie znajdą się wycieczki i inne wydarzenia towarzyszące.

Termin: 24 - 25.08.2019

Koordynator: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Więcej: www.dnitwierdzypoznan.pl


Akademia Gitary

Cykl wydarzeń powiązanych ideą propagowania gitary klasycznej. W programie festiwalu koncerty uznanych artystów, kursy mistrzowskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, pikniki oraz tradycyjny happening gitarowy na Starym Rynku. Każdego lata festiwal dociera również z sześcioma strunami do kilkudziesięciu miejsc Wielkopolski, co czyni go jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie.

Termin: sierpień 2019

Organizator: Stowarzyszenie Wielkopolan BONA FIDE, Good Taste Production, Fundacja Akademia Gitary

Więcej: www.akademiagitary.pl


Zamkowe Biuro Podróży

Już dziś zarezerwujcie wakacyjny czas z Zamkowym Biurem Podróży! W katalogu na lato 2019 roku oferujemy nowe kierunki i najmodniejsze formy wypoczynku: mikrowyprawy, miejskie safari i filmowe podróże kieszonkowe. Dla rodzin z dziećmi przewidziany jest ciekawy program w ciągu dnia, o który zadbają przyjaźni animatorzy: Laboratorium Map i Zamkowe Lato dla Dzieci. Dorosłym przypadnie do gustu Vademecum podróżnika - cykl spotkań, podczas których zaprezentujemy najgorętsze trendy turystyczne. Latem przyjrzymy się współczesnym formom podróżowania i spędzania wolnego czasu. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania alternatywy dla masowej turystyki i do odkrywania nowych form wypoczynku. Chcemy, by idea zrównoważonego podróżowania stała się podstawą naszych -nie tylko wakacyjnych-wyborów

Data: lipiec-sierpień

Organizator: Centrum Kultury Zamek


Zamkowe Lato dla Dzieci

Letni cykl spektakli, warsztatów i spotkań. Młody odbiorca będzie miał okazję zapoznać się z premierowym repertuarem zarówno polskich teatrów instytucjonalnych, jak również niezależnych grup teatralnych. Będzie mógł także wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez artystów, którzy zaprezentują swój warsztat oraz ciekawe techniki z różnych obszarów sztuk.

Data: lipiec - sierpień 2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Kulturalny Stary Rynek

Cykl inicjatyw kulturalnych organizowanych latem na Starym Rynku w Poznaniu i jego okolicach. Do tej pory w ramach letniej inicjatywy Kulturalny Stary Rynek odbyło się blisko 270 wydarzeń plenerowych, w tym koncerty artystów prezentujących niemal wszystkie style muzyczne, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, wystawy, przechadzki z przewodnikiem oraz  warsztaty artystyczne. W poprzedniej edycji w 70 wydarzeniach wzięło udział ponad 10 000 osób.

Data: 28 czerwca - 15 września 2019

Organizator: Estrada Poznańska

Więcej:  www.latozestrada.poznan.pl


Lato w Bramie Poznania

Zlokalizowana na poznańskiej Śródce Brama Poznania ICHOT to imponujące centrum interpretacji dziedzictwa, które za pomocą nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy i rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach państwa polskiego. Co roku w czasie wakacji Brama przygotowuje ofertę edukacyjną dla półkolonii, rodzin z dziećmi i uczestników indywidualnych W ramach Lata w Bramie będzie można również wziąć udział w spacerach po Trakcie Królewsko - Cesarskim.

Data: lipiec, sierpień 2019

Organizator: Brama Poznania, CTK Trakt

Więcej: www.bramapoznania.pl


Rzeka Żywa

Po raz kolejny zachęcamy do spędzania czasu nad rzeką! W alternatywie dla głośnej i zatłoczonej Warty zapraszamy nad Cybinę, która oddziela Śródkę od wyspy tumskiej i ciągnie się daleko, tworząc unikatowy ekosystem Doliny Cybiny. Po raz kolejny pokażemy, że warto zwrócić się do niej i poznać bogate życie rzeki!

Data: lipiec-sierpień 2019

Miejsce: Brama Poznania

Więcej: www.bramapoznania.pl


XIX Światowy Przegląd Folkloru Integracje 2019

Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE odbędzie się w Wielkopolsce już po raz dziewiętnasty. Podczas Festiwalu trzystu tancerzy z różnych zakątków świata prezentować będzie swoją kulturę ludową podczas koncertów, przemarszów i pokazów. Poza tym, czekają nas wieczory narodowe, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz Turniej Sportów Tradycyjnych "Pierścieniówka". Całość uwieńczy plenerowy koncert finałowy, który odbędzie się
w niedzielę, 19 sierpnia w Swarzędzu.

Data: 10 - 18.08.2019

Organizator: Akademia Wychowania Fizycznego i Stowarzyszenie Kulturalno - Sportowe "Integracje"

Więcej: www.festiwal.awf.poznan.pl


XX Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe

Warsztaty muzyki tradycyjnej dla utalentowanych flecistów, flażolecistów i innych instrumentalistów poprowadzi bretoński muzyk Ronan Le Dissez. Zakończy je koncert finałowy w wykonaniu orkiestry złożonej z uczestników warsztatów pod kierownictwem francuskiego mistrza grającego na instrumentach dętych takich jak flet prosty drewniany, bombarda czy piston.

Data: 20-23.08.2019

Organizator: Dom Bretanii

Więcej: www.dombretanii.org.pl


Wydawnictwo Miejskie Posnania

Spacer z elementami gry miejskiej po Starym Rynku opracowany na podstawie publikacji dla dzieci "Zagadki Starego Rynku w Poznaniu" - 20.07.2019

- Szlakiem ornamentów Poznania - Wilda - 27.07.2019

Cykl spacerów z przewodnikiem szlakiem ornamentów i detali architektonicznych poznańskich budowli. Wycieczki zostały opracowane na podstawie publikacji Wydawnictwa  Miejskiego Posnania- kolorowanki dla dorosłych Ornamenty Poznania i poprowadzą uczestników po różnych dzielnicach miasta.

Więcej: www.wmposnania.pl


Rezydenci w Rezydencji

Program rezydencji artystycznych umożliwia artystom realizację ich projektów, pozwala korzystać z potencjału instytucji i zamkowych przestrzeni oraz umożliwia widzom poznanie ciekawych osobowości i działań artystycznych. Każdemu z projektów towarzyszą wydarzenia edukacyjne i spotkania z twórcami, dzięki którym publiczność może obserwować proces twórczy i lepiej zrozumieć jego efekt. Spośród 40 aplikacji nadesłanych w ramach naboru, do programu rezydencji artystycznych na rok 2019 wybrano cztery projekty.

Dorota Nieznalska Badania Rassenamt, Wartherland (Urząd Rasowy, Kraj Warty), data: lipiec - sierpień 2019

Miejsce: Centrum Kultury Zamek


Wystawa Choroba jako źródło sztuki

Kurator: Agnieszka Skalska

Wystawa poświęcona będzie problemowi wpływu choroby na twórczość artysty. Na wystawie ma być zgormadzone przeszło 100 prac - głównie obrazów i rzeźb - twórców polskich XIX i XX wieku, które powstały w trakcie długotrwałej niepełnosprawności fizycznej w trakcie choroby. Wystawa pokazać ma relację pomiędzy bólem i kreacją, związek pomiędzy chorobą a obrazem i rzeźbą. Ma być poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, czy choroba autora uwidacznia się na płótnie, czy jest artystycznym narzędziem, powodem tworzenia i jakie mogą być jej ślady w sztuce, w strukturze i kompozycji dzieła.

Data: 28.04 - 11.08.2019

Miejsce: Muzeum Narodowe


Wystawa Ułani poznańscy 1919-2019

Wystawa jubileuszowa o dziejach ułanów poznańskich, od Konnych Strzelców Straży Poznania, przez 1 pułk ułanów Wielkopolskich po Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego. Wystawa za zbiorów własnych i wypożyczonych za pośrednictwem Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Obejmie znaki wojskowe, umundurowanie, broń, oporządzenie, odznaczenia i odznaki, dokumenty, fotografie i przedmioty o charakterze pamiątkowym.

Data: 13.04 - 15.09.2019

Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe


Wystawa Znaki polskości Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna

Kurator: Joanna Minksztym
Strój wiejski poznański to jeden z dwóch ubiorów ludowych użytkowanych w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Miał rdzennie polskie korzenie - inaczej niż strój bamberski - i dlatego uważany był za przejaw patriotyzmu. Wystawa służyć będzie przybliżeniu specyfiki tego stroju.

Data: 17.06.2018 - 29.09.2019

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Bambrzy

W 2019 roku przypada jubileusz 300-lecia przybycia do Wielkopolski osadników niemieckich spod Bambergu. Muzeum Etnograficzne zaprezentuje wystawę, która ma skłonić do refleksji nad relacjami sąsiedzkimi pomiędzy Bambrami i nie-Bambrami. Przybysze spod Bambergu na stałe związali swe losy z nową ojczyzną. Pracowali i walczyli dla niej. Przez trzy wieki wpisali się w karty jej historii, wzbogacili kulturę i tradycje. Chętnie się adaptowali, i chętnie łączyli z rodzinami polskimi. Choć ulegli asymilacji i wtopili się w wielkopolskie społeczeństwo, to jednak wśród potomków tych imigrantów pamięć i świadomość korzeni ciągle jest bardzo żywa.

Data: 8.06 - 27.10.2019

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


Wystawa Prezydent wart Poznania - Cyryl Ratajski (1875-1942)

Wystawa prezentuje sylwetkę prezydenta Cyryla Ratajskiego z perspektywy jego olbrzymich zasług dla miasta, ponieważ, jak powiedział architekt miejski Poznania Władysław Czarnecki: cokolwiek działo się w mieście - tam zawsze był Ratajski, albo działała jego inicjatywa. Celem wystawy jest ukazanie roli jaką w rozwoju Poznania odegrał Cyryl Ratajski, przypomnienie wydarzeń takich jak Powszechna Wystawa Krajowa, ukazanie prezydenta jako mecenasa kultury oraz zwrócenie uwagi na działalność Ratajskiego w pierwszych dniach września 1939 r. Wystawa prezentowana jest w kamienicy, która należała do Cyryla Ratajskiego.

Data: 17.11.2018 - 30.09.2019

Miejsce: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza


Wystawa Zwierzęta Cybiny

Data: 29.06.2019 - wrzesień 2019

Miejsce: Śluza Katedralna


Wystawa Zielona Sahara

Data: lipiec - listopad 2019

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa 20 lat badań w Tell el-Farcha

Data: kwiecień - wrzesień 2019

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Wystawa Festiwalu w Lądzie

Data: czerwiec - październik 2019

Miejsce: Muzeum Archeologiczne


Konstantynopol - Akwizgran - Kordoba: śladami GENIUSZA - wystawa fotografii

Termin: 29.06.2019 - 31.12.2019

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci


Magiczny dywan

Zapraszamy dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami do wspólnej podróży magicznym dywanem, który potrafi przenosić w czasie oraz w różne miejsca na Ostrowie Tumskim. Wystarczy wypowiedzieć zaklęcie! Towarzyszyć nam będą niezwykli bohaterowie zamieszkujący wyspę - postaci legendarne, historyczne, a także zwierzęta. Wspólnie udamy się do świata barwnych opowieści, które pobudzą wyobraźnię dzieci i dorosłych.

Data: kwiecień-sierpień 2019, wybrane soboty, 10.30 i 12.00.

Miejsce: Brama Poznania


Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl