Kultura Poznań.pl

Kultura

W bieżącym numerze m.in.:

Kultura w Poznaniu nie zwalnia tempa mimo jesiennej aury. To między innymi zasługa ludzi poznańskiej kultury i tworzonych przez nich wydarzeń oraz inicjatyw. Listopadowy IKS odkrywa przed Wami, co się wydarzy w tym miesiącu oraz wyniki plebiscytu na wydarzenie kulturalne i Człowieka kultury sezonu 2018/2019.

Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali kultowe Kino Muza, które przeszło olbrzymią metamorfozę i w nowej odsłonie jest jeszcze bardziej klimatyczne oraz Maciej Krajewski, znany też jako Łazęga poznańska, który na Świętym Marcinie stworzył miejsce otwarte na niezależnych twórców i inicjatywy ocalające pamięć o miejscach i ludziach.

Oprócz wyników plebiscytu, tematem numeru są działające w Poznaniu teatry improwizowane. Na scenie impro każdy spektakl jest inny, a jego aktorzy nigdy do końca nie wiedzą, co będzie się działo.

Co jeszcze? Dziewiąta edycja międzynarodowego festiwalu Konteksty w Teatrze Animacji, to jak zwykle poszukiwanie tego co nietuzinkowe, zadziwiające, wykraczające poza klasyczne ramy. Tym, którzy potrzebują wyciszenia, a jednocześnie wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi, warto polecić festiwal Nostalgia, gdzie przy muzyce i spotkaniach będzie można na chwilę wyłączyć się z codziennego pośpiechu. Słowa, dźwięki i ludzi połączy z kolei festiwal Frazy. Jazz był, jest i będzie. Muzyka, która ani trochę nie straciła na świeżości i pasji. A w Poznaniu była, jest i będzie Era Jazzu.

W listopadzie nie uciekniemy jednak od refleksji nad przemijaniem. Dlatego jak, co roku wspominamy tych, których już między nami nie ma. Ludzi poznańskiej kultury, sportu, życia społecznego, którzy pozostawili po sobie trwałe dokonania.

Kultura to zarazem refleksja i aktywne życie, zaduma i radość. Taki będzie listopad.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej