Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Znaleźć własną drogę

Tożsamość. Społeczna, kulturowa, narodowa, etniczna, płciowa. Historie opowiadane przeszłością. Zachowania wyznaczające nowe ścieżki. Wypowiedziane słowa, niedokończone zdania. Sny i marzenia. Te, które się spełniają i te, które samoczynnie tracą blask. Monodramatyczna opowieść o (nie)zapomnianej rzeczywistości już niebawem na deskach Teatru Ósmego Dnia.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Teatr COSmino to wyjątkowa inicjatywa artystyczna, której początków należy upatrywać w pewnej sięgającej końca lat 90. XX wieku podróży do Rumunii i historii związanej z przypadkowo spotkanym chłopcem, którego imię brzmiało Cosmino. Kilka miesięcy później, w 1997 roku, w angielskim Coventry oficjalnie ukonstytuowała się wspólnota teatralna COSmino, tworzona dziś przez tandem - aktora i choreografa Kubę Pierzchalskiego oraz Rachel Karafistan, reżyserkę i performerkę.

Artystom w teatralnych działaniach towarzyszy swoisty manifest, który wyznacza kreowane przez duet spektakle. To chęć dzielenia się z widzami pięknem bólu, kruchością szczęścia, sztuką ukrytą w marzeniach oraz potencjałem skrywającym się w sprzecznościach. Nie inaczej dzieje się w przypadku Dreams Die Hard, który powraca na teatralne deski po wieloletniej przerwie artystycznej działalności COSmino. Tytułowy spektakl po raz pierwszy zaprezentowano berlińskiej publiczności w październiku ubiegłego roku - to historia opowiadająca losy Olive Davis, babci Karafistan, które performerka znalazła pewnego dnia wśród pamiątek rodzinnych, w zapomnianym pamiętniku pochodzącym z lat 40. XX wieku.

Jest to zapisany fragment historii, która potrafi wpływać na rzeczywistość. Przywołuje nieznane fakty z rodzinnego życia, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, jest także świadectwem życia samotnej kobiety próbującej znaleźć własną drogę w brutalnym świecie pełnym nienawiści i spadających bomb. Świecie, który z jednej strony odbiera poczucie bezpieczeństwa, z drugiej zaś dopomina się o poszukiwanie indywidualnej utopii. Dreams Die Hard to także sentymentalny portret matki zmagającej się z przewlekłą depresją, która w tamtym czasie w świadomości społeczeństwa funkcjonowała jako nie do końca zrozumiana grupa zaburzeń psychicznych.

Monogram Karafistan, pomimo że skupia się na postaci jej babci, jest w istocie opowieścią o każdej i każdym z nas. Odzwierciedla wciąż obecne we współczesnym świecie dążenie ku prawdzie i tolerancji, zadaje także pytanie o zmieniające się definicje tożsamości narodowej, widoczne w codziennym życiu przejawy dyskryminacji czy granice wyznaczane przez przechodzący nieustanne transformacje system kapitalistyczny.

Spojrzenie na świat oczami Karafistan spotyka się ze słowami zapisanymi przez Davis, łącząc dwie oddalone od siebie rzeczywistości, które pomimo różnych uwarunkowań kulturalnych, społecznych czy politycznych, bazują na wspólnych fundamentach. Jednym z nich jest  historia nieustannego poszukiwania: siebie, innych, świata.

Klaudia Strzyżewska

  • Dreams Die Hard Teatru COSmino
  • 8.02, g. 19
  • Teatr Ósmego Dnia
  • bilety: 20-25 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019