Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Zamkowy seans wyobraźni

Wybudowany dla pruskiego cesarza Wilhelma II, wypełniony dziś wydarzeniami kulturalnymi Zamek stanie się scenerią dla irracjonalnego i fantasmagorycznego świata. CK Zamek już w czwartek zaprasza na wystawę "The castle in the air. Seans wyobraźni"

Plakat wystawy - grafika artykułu
Plakat wystawy

Dawny Zamek Cesarski w Poznaniu znany jest dziś przede wszystkim z licznych koncertów, wystaw, przedstawień teatralnych, warsztatów artystycznych, jako siedziba wielu organizacji kulturalnych. Wydaje się, że zamkowe przestrzenie zostały już dawno oswojone i znamy je na wylot.

Wystawa "The castle in the air. Seans wyobraźni", która zostanie otwarta w najbliższy czwartek, odkryje przed nami inne oblicze Zamku. Jak zapowiada jej kurator, Adam Budak, zabierze widzów za kulisy prawdy i zmyślenia, tam, gdzie to, co niematerialne i efemeryczne koresponduje z tym, co zmysłowe i urojone, realne i nierealne, obecne i nieobecne. Zaproszeni artyści traktują architekturę jako konstrukcję psychologiczną, często balansują w swojej twórczości między prawdą i fikcją, realnością i złudzeniem.

Javier Téllez pracuje z osobami dotkniętymi z chorobą psychiczną. Na wystawie "The castle in the air" zobaczymy film "Caligari und der Schlafwandler", w którym w roli aktorów artysta obsadził pacjentów z kliniki Vivantes w Berlinie. Hanki, aktor-pacjent wcielający się w doktora Caligari wyjaśnia, że podczas psychozy czuje się jakby był w innym filmie. Téllez, nawiązując do klasyka niemieckiego ekspresjonizmu "Gabinetu doktora Caligari" Roberta Wiene, poddaje w wątpliwość rzekomą wyższość konwencjonalnych sposobów percepcji rzeczywistości.

Centralnym punktem twórczości niemieckiej artystki Ulli Von Brandenburg jest pojęcie teatru. Korzystając z teatralnych rekwizytów tworzy instalacje które zacierają granice między sceną a widownią, sztuką a codziennym życiem. W Zamku znajdą się "Kulisy", stworzona z teatralnych kurtyn przestrzeń, w której odbiorca staje się zarówno widzem, jak i performerem.

Fernando Sánchez Castillo poszukuje alternatywnych opowieści kryjących się pod powłoką oficjalnej pamięci. Wideo "Arquitectura para el caballo / Architecture for Horses" pokazuje Autonomiczny Uniwersytet w Madrycie jako przykład opresyjnej architektury z czasów dyktatury generała Franco. Hiszpański artysta ujawnia, że budynek został zaprojektowany w taki sposób, żeby z łatwością mogły się do niego dostać konne oddziały policyjne zdolne stłumić ewentualne protesty studenckie.

To tylko wybrani artyści, których prace wypełnią zamkowe zakamarki. Część prezentowanych na wystawie "The castle in the air. Seans wyobraźni" obiektów znajdzie się w nowych przestrzeniach ekspozycyjnych Zamku.

Aleksandra Glinka

"The castle in the air. Seans wyobraźni"

Zaproszeni artyści: Kai Althoff, Francis Alÿs, Michel Blazy, Ulla Von Brandenburg, Fernando Sánchez Castillo, Thea Djordjadze, Cecilia Edefalk, Tim Eitel, Cerith Wyn Evans, Spencer Finch, Adrian Ghenie, Jos De Gruyter And Harald Thys, João Maria Gusmão / Pedro Paiva, Diango Hernandez, Ann Veronica Jannsens, Sergej Jensen, Dorota Jurczak, Tomasz Kowalski, Gabriel Kuri, Elad Lassry, Maria Loboda, Ursula Mayer, Simon Dybbroe Møller, Navid Nuur, Susan Philipsz, Josef Strau, Javier Tellez

Kurator: Adam Budak

  • Wernisaż 22.11.2012 g. 18:00
  • Wystawa czynna od 23.11 do 21.12.2012
  • Godz otwarcia: 11-19
  • Centrum Kultury Zamek