Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Zamek otwiera Laboratorium

Artystyczne "eksperymenty" z udziałem widzów. "Doświadczenia", "obserwacje", "badania" i "analizy"... - to wszystko czeka nas w zamkowym Laboratorium. Nowy program rezydencji artystycznych właśnie startuje.

"Obserwatorium" - projekt Jakuba Jasiukiewicza - grafika artykułu
"Obserwatorium" - projekt Jakuba Jasiukiewicza

W maju ubiegłego roku - jeszcze zanim zamek otworzył swoje nowe przestrzenie po wielkim remoncie - ogłosił konkurs dla artystów i animatorów różnych dziedzin (sztuki wizualne, muzyka, teatr, taniec, film). Poszukiwał ciekawych projektów artystycznych wykorzystujących potencjał zamku jako instytucji, ale i samych przestrzeni, budynku. Spośród ponad 20 nadesłanych propozycji wybrał do realizacji 5. - Interesowały nas projekty z obszaru artystycznego eksperymentu, których ważną częścią będą działania edukacyjne, a także pokazy work in progress, dające widzom szansę obserwacji procesu twórczego, a artystom - okazję do konfrontacji z odbiorcą - mówi Zofia Starikiewicz, z-ca dyrektora CK Zamek. Cały program - pod szyldem "Laboratorium" - właśnie startuje.

Jedni już pracują...

Wybrane do realizacji projekty dotyczą różnych dziedzin sztuki, wszystkie jednak - oprócz tego, że inspiruje je zamek - zakładają ścisłą współpracę z publicznością. Kto zatem rozpoczął pracę w zamkowym Laboratorium?

Jakub Jasiukiewicz - młody poznański artysta, współtwórca grupy 4!, asystent w Pracowni Działań Interaktywnych Uniwersytetu Artystycznego - to pierwszy "laborant". Jego projekt zatytułowany "Obserwatorium" proponuje działania na pograniczu sztuk wizualnych i socjologii. Kogo, w jakich okolicznościach i gdzie będzie obserwował artysta - opowie podczas spotkania 12 lutego o godz. 18 w Sali Nowej zamku. 18 lutego z kolei zaprasza na otwartą dyskusję z udziałem ekspertów zatytułowaną "Zarządzanie strachem". "Obserwatorium" w połowie roku zwieńczy wystawa.

Do zamkowego Laboratorium "weszła" już także Iwona Pasińska - tancerka i choreograf, przez wiele lat związana z Polskim Teatrem Tańca. W projekcie "Święto wiosny 6,6/66" zaplanowała wspólne działanie dzieci (do lat 6) i seniorów (66 plus), którego efektem będzie spektakl taneczny, inspirowany słynnym dziełem Igora Strawińskiego. Zobaczymy go w zamku 29 maja, dokładnie w 100 rocznicę prapremiery "Święta Wiosny" w paryskim Théâtre des Champs Élysées. "Zależy nam na stworzeniu silnej więzi pozwalającej na lepsze wzajemne zrozumienie zarówno siebie, obcego, jak i tematyki dotyczącej cyklu życia i śmierci. Niewątpliwie dotknięcie tej materii jest trudne, ale społecznie bardzo potrzebne" - czytamy w opisie projektu Pasińskiej. 14 lutego autorka zaprasza do zamku na wykład "Rywalizacja w muzyce i rywalizacja ciał w Święcie Wiosny". Opowie m.in. o przyczynach skandalu, który towarzyszył premierze dzieła Strawińskiego w 1913 r., jego konsekwencjach i samej partyturze.

Kolejny laboratoryjny projekt to "ZAMEK - film interaktywny" Pawła Czarkowskiego, Tomasza Gęstwickiego i Marka Straszaka. We współpracy ze specjalistami i amatorami grupa artystów stworzy pierwszy w Polsce interaktywny film opowiadający historię zamku. Z różnych ujęć. Pierwszym etapem realizacji tego pomysłu są warsztaty z Moniką Górską, poznańską dokumentalistką, autorką reportaży i scenariuszy "O technikach budowania filmowej narracji" - 7 lutego w zamku.

...inni się szykują

Pozostałe dwa zespoły dołączą do "Laboratorium" w drugiej połowie roku: Patryk Lichota i Marta Romaszkan z cyklem warsztatów i dyskusji "Friv Move Zamek" oraz Ewa Kubiak i Piotr Macha z projektem "Mapa. Terytorium. Zamek" - cyklem warsztatów kreatywności dla najmłodszych odbiorców sztuki.  

W tym roku w konkursie na rezydencję startowali artyści z Poznania i Wielkopolski. W przyszłym zamek planuje poszerzyć formułę i zaprosić do konkursu twórców z całej Europy.

Sylwia Klimek