Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Zemsta Grzegorza Klamana

Anarchistyczny klub-księgarnia Zemsta zaprasza na wystawę i spotkanie z Grzegorzem Klamanem - gdańskim artystą-aktywistą, rzeźbiarzem, performerem, twórcą instalacji, animatorem życia kulturalnego. Już w najbliższą sobotę.

Wystawa Grzegorza Klamana: 16.03-21.04, księgarnia Zemsta - grafika artykułu
Wystawa Grzegorza Klamana: 16.03-21.04, księgarnia Zemsta

Jego nazwisko w nurcie tzw. sztuki krytycznej wymieniane jest jednym tchem obok Katarzyny Kozyry, Doroty Nieznalskiej, Alicji Żebrowskiej, Zbigniewa Libery czy Artura Żmijewskiego. Jeden z najbardziej znanych i właściwie legendarnych już artystów swojego pokolenia.

W Poznaniu w ostatnich latach pojawiał się raczej epizodycznie - przy okazji kilku wystaw zbiorowych (m.in. na ostatnim Biennale Mediations). Indywidualne prezentacje miał tutaj dość dawno temu: pod koniec lat 80, w latach 90. W 2001 r. Galeria AT pokazała jeszcze głośną i dyskutowaną mocno "Flagę dla III RP".

Najbliższa - pierwsza od lat indywidualna - prezentacja prac artysty w Poznaniu otwarta zostanie w sobotę w anarchistycznej księgarni Zemsta. Artysta będzie gościem wernisażu.

Klaman jest jednym z aktywniej działających gdańskich artystów. Prowadzi Katedrę Intermedialną na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku w stopniu profesora oraz wspólnie z Anetą Szyłak - Instytut Sztuki Wyspa na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

Jest autorem wielu prac, które zaskakiwały, budziły dyskusje, a niektórych - wręcz szokowały. Podczas akcji sylwestrowej na przełomie 1990 i 1991 r. obłożony świeżym mięsem składał życzenia noworoczne i tańczył. W "Ogrodzie rozkoszy ziemskich"  (1992) użył... trzech krowich głów. W tym czasie też w swoich pracach zaczął sięgać po preparaty anatomiczne: fragmenty ludzkiego ciała zatopione w formalinie, które wypożyczał z Akademii Medycznej.

Był także kuratorem wystaw sztuki krytycznej, w tym m.in. słynnej "Pasji" Doroty Nieznalskiej w Galerii Wyspa, za sprawą której artystka trafiła na ławę oskarżonych za "obrazę uczuć religijnych". A proces i wyrok, który zapadł w tzw. "sprawie Nieznalskiej" urósł przez lata do rangi symbolu...

Sporo ostatnich prac Klamana wiąże się nierozerwalnie ze Stocznią Gdańską, gdzie siedzibę ma prowadzony przez niego Instytut Sztuki Wyspa. W 2002 r. zorganizował po raz pierwszy słynną "Subiektywną linię autobusową" - rodzaj alternatywnej wycieczki po Stoczni, gdzie w rolę przewodników wcielili się pracujący tam niegdyś robotnicy, szeregowi bohaterowie strajków. Bohaterem jego prac był także Lech Wałęsa. Jedną z nich zobaczymy w sobotę w Zemście.

Zemsta pokaże trzy realizacje Klamana z 2005 r.: "Czarno-biały papież" - pracę, która powstała po śmierci papieża Jana Pawła II i odnosi się do - jak czytamy w zapowiedzi - "religijnej histerii, która miała miejsce szczególnie w Polsce. Jest to papież spoglądający już jakby z "innego wymiaru", wyłaniający się dyskretnie z sufitu, niepokojący i obecny w niejednoznaczny, niepatetyczny sposób. Jest to papież aludyczny i wyobcowany".

Druga realizacja to "Lider" - 2 lightboxy, przedstawiające Lecha Wałęsę wśród stoczniowców w 1980 r. Wszyscy prócz niego są na zdjęciu "wygumkowani". Obie prace były częścią głośnej wystawy "Thymós. Sztuka gniewu 1900-2011", z której Klaman wycofał swoje prace ze względu na kontekst w jakim zostały umieszczone.

Sylwia Klimek

  • Wystawa Grzegorza Klamana "Nie potrzebujemy nieba, aby zobaczyć swoje lustrzane odbicie
  • Klub-księgarnia Zemsta (ul. Fredry 5/3 a)
  • Wernisaż - 16.03, g. 20
  • Wystawa czynna do 21.04 od wtorku do niedzieli w g. 10-20