Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Z szuflady Beksińskiego

Zdzisław Beksiński nazywał swoje obrazy "romantycznymi", choć większość odbiorców jego malarstwa widziała w nich wizje mroczne i niepokojące. Od 23 marca w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze będzie można obejrzeć zbiór ponad stu jego prac. Wystawie będą towarzyszyć wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych oraz pokazy wirtualnej rzeczywistości.

. - grafika artykułu
fot. Bartek Ochenduszka

Mimo że pół życia zmagał się z powracającą depresją, był nad wyraz pogodnym człowiekiem, odnoszącym się do szarej rzeczywistości PRL-u z dystansem i humorem. Na prywatnych nagraniach swoją pogodę ducha wyjaśnia w ten sposób: "Życie z depresją można porównać do płynięcia rzeką na łodzi, która nieuchronnie zbliża się w stronę wodospadu. Wiesz, że za chwilę nastąpi koniec i że nie możesz nic z tym zrobić. Ciągle to tłumaczę Tomkowi - jeśli masz na tej łodzi wygodny fotel i kaktus, to na czym wygodniej będzie ci siedzieć? Na fotelu czy na kaktusie?".

Mało kto wie, że Beksiński prócz malowania obrazów, które przyniosły mu największy rozgłos, zajmował się również innymi odmianami sztuk wizualnych. Jedną z ciekawszych było na przykład projektowanie modeli autobusów w słynnej sanockiej fabryce Autosan w połowie lat 60. Wcześniej, w latach 50., zajmował się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, a od połowy lat 70. już wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował twórczość malarską, a w latach  90. odkrył grafikę komputerową.

Zdzisława Beksińskiego w tej chwili chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać. Po sukcesie podwójnej biografii ojca i syna Beksińscy. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej czy głośnym i obsypanym licznymi nagrodami filmie Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego twórczość tego niezwykłego artysty stała się powszechnie znana i jeszcze bardziej doceniana w kręgach zwykłych odbiorców. Nadal jednak Beksiński ma nam dużo do powiedzenia - tym razem za sprawą mniej znanych prac, wydobytych niemalże z przysłowiowej szuflady. Kiedy w 2005 roku w wieku 76 lat artysta zostaje brutalnie zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu, jego bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w rodzinnym Sanoku, w którym spędził większość życia i któremu od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Wystawa Beksiński nieznany i towarzyszące jej wydarzenia stworzą niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) jednego z najsłynniejszych polskich artystów. Dopełnieniem wystawy będą filmy dokumentalne i wykłady multimedialne przybliżające jego życie i drogę twórczą. Nowoczesny charakter wydarzenia podkreśli projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwoli "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię Beksińskiego - twórcy, który inspiruje artystów na całym świecie. Mało kto wie na przykład, że jego wielkim fanem jest Guillermo del Toro, nagrodzony właśnie Złotym Globem za film Kształt wody scenarzysta i reżyser takich kinowych przebojów jak Hellboy 2 czy Labirynt fauna.

- Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że najpierw zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę nieznaną cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego tego twórcy - zapowiada Ewa Barycka, kuratorka wydarzenia.

Od 23 marca wystawa będzie czynna przez cały tydzień od godziny 12 do 20 (ostatnie wejścia o g. 19). Będzie tym samym pierwszą z cyklu czterech ekspozycji w Galerii na Dziedzińcu Sztuki pod szyldem Wystawowej wiosny w Starym Browarze. Kolejne to m.in. galerie prac w ramach festiwalu Malta oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ekspozycja gościła dotychczas m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. W Poznaniu Fundacja "Beksiński" wybrała dla niej przestrzeń silnie związaną ze sztuką współczesną - znany z projektów artystycznych Stary Browar, w którym regularnie odbywają się wydarzenia promujące kulturę i sztukę.

Anna Solak

  • Wystawa Beksiński nieznany
  • Galeria na Dziedzińcu Sztuki, Stary Browar
  • 23.03-30.04
  • kuratorzy: Ewa Barycka i Janusz Barycki
  • organizatorzy: Fundacja "Beksiński", Stary Browar w Poznaniu, Muzeum Historyczne w Sanoku
  • bilety: 10 zł (wystawa) i 10 zł (VR)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018