Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Wirtualny Cyryl zaprasza na spacer po Śródce w realu

Kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć Śródki ze zbiorów Cyfrowego Repozytorium Lokalnego Cyryl można do 27 maja oglądać na moście Jordana i z dwóch stron ulicy Filipińskiej.

. - grafika artykułu
Wystawę można oglądać do 27 maja

Wystawę przygotował zespół Cyryla - to pierwsza plenerowa prezentacja zbiorów wirtualnego muzeum Poznania. Zobaczymy na niej fragment liczącej kilkaset obiektów kolekcji, przekazanej Cyrylowi przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących, mieszczący się na Śródce. Całą kolekcję można oglądać na www.cyryl.poznan.pl.

Zobaczymy budynki szkoły, jego kolejne przebudowy i odbudowę po II wojnie światowej, wnętrza klas, uczniów i nauczycieli, lekcje, obozy i wycieczki, a także okolice zakładu, czyli zabudowania Śródki, Komandorię, fort Reformatów w kilkudziesięciu odsłonach, a nawet dalekie widoki bardzo jeszcze wtedy wiejskich Zawad. Spory kawałek historii dzielnicy - dla wielu poznaniaków z pewnością dotąd nie odkryty. 

Śródkę, kiedyś osadę handlową przy katedrze i książęcym palatium darowaną przez Przemysła II biskupom poznańskim, lokowano wcześniej niż lewobrzeżny Poznań. Prawa miejskie uzyskała w XV wieku i przez ponad 350 lat była samodzielnym miastem. Do Poznania włączyli ją pruscy zaborcy, likwidując autonomię okolicznych miasteczek kościelnych. Między Śródką z Ostrowem Tumskim leżał Ostrówek, dzisiaj mała, kameralna uliczka, a dawniej wyspa, na której w połowie XV wieku Władysław Warneńczyk lokował najmniejsze miasto Korony Polskiej, a potem Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Jednym z najstarszych budynków na Śródce jest dawny klasztor Reformatów zbudowany na niewielkim wzgórzu w latach 1693-1704, który ojcowie opuścili w 1804 roku po kasacie zakonu przez prusaków. Początkowo w pustym gmachu ulokowano seminarium nauczycielskie, w 1832 roku w seminarium urządzono klasę i mieszkania dla dzieci głuchych, a dziesięć lat później cały kompleks przekazano szkole. W latach 1905-07 obok dawnego klasztoru stanął nowy budynek, w którym dzisiaj mieści się szkoła Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących, a dawny klasztor pełni funkcje internatu.

Na wschód od zabudowań poklasztornych w latach 30. XIX wieku wzniesiono potężny fort Reformatów (po 1864 roku Prittwitz Gaffron), jeden z elementów pruskiej twierdzy poligonalnej na prawym brzegu Warty. Po odzyskaniu niepodległości wzgórze zniwelowano, likwidując wały fortu i pozostawiając reditę, która znacznie ucierpiała w czasie II wojny światowej i w latach 50. XX wieku ostatecznie ją rozebrano. Po forcie nie pozostał żaden ślad, prawdopodobnie pod ziemią znajdują się jedynie relikty jego dolnej kondygnacji.

- Dzisiaj Śródka, na początku XXI wieku spięta po dziesięcioleciach separacji mostem Jordana z Ostrowem Tumskim, jest miejscem szczególnym - nastrojowym i tajemniczym, historycznym i nowoczesnym, podniosłym i ludycznym. To miejsce magiczne, które odzyskuje niegdyś utracone znaczenie i piękno - mówi Danuta Książkiewicz - Bartkowiak, kuratorka wystawy.

oprac. sk

  • Plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć Śródki ze zbiorów Cyryla
  • czynna do 27.05 
  • kurator : Danuta Książkiewicz-Bartkowiak
  • współpraca: Magdalena Grzelak-Grosz
  • projekt, aranżacja: Bogusz Bogatko