Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

W sieci powiązań

Wystawa końcoworoczna UAP zmienia się wraz z uczelnią - nabiera coraz większego rozmachu i otwiera się na Poznań. Wszystko po to, by zmniejszyć dystans między sztuką i jego mieszkańcami.

fot. Maciej Rerek - grafika artykułu
fot. Maciej Rerek

Przez dziewięć miesięcy studenci UAP walczą o najlepsze stopnie oraz możliwość pokazania swoich prac na wystawie, która wieńczy cały rok akademicki. - Uczelnia, zwłaszcza ta, która kształci przyszłych artystów, jest jak system naczyń połączonych - mówi Ewa Mrozikiewicz, współorganizatorka przedsięwzięcia, które będzie miało miejsce 2-6 czerwca na terenie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

- Tytuł wystawy nawiązuje do wymiany wiedzy, informacji, kontaktów, energii i doświadczeń, jaka odbywa się na terenie UAP w ciągu całego roku. Koncepcja ekspozycji jest również odpowiedzią na sytuację przestrzenną uczelni, czyli rozproszenie budynków i codzienne wędrówki studentów między nimi, spowodowane przeprowadzaną obecnie rozbudową. Projekt wystawy Sieć Powiązań to praca semestralna i od jej sukcesu zależy ocena, jaka trafi do indeksów czterech studentek edukacji artystycznej, które wybrały specjalizację "krytyka i promocja sztuki". Oprócz Ewy Mrozikiewicz są to Maria Ancukiewicz, Katarzyna Kucharska i Katarzyna Hoffmann.

W ciągu ostatniego roku na UAP zaszło wiele istotnych zmian, wystarczy wymienić choćby nowy program oraz poszerzenie oferty edukacyjnej o dodatkowe pracownie, których próżno szukać gdziekolwiek indziej, np. Pracownię Audiosfery Leszka Knaflewskiego, Pracownię Książki Artystycznej objętą przez Tomasza Wilmańskiego oraz Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej prowadzoną przez Rafała Jakubowicza.

Młode kuratorki nie mają wpływu na to, jakie prace trafią na wystawę, jednak w Galerii Aula zaprezentują swój w pełni autorski projekt, pt. Przyloty-Odloty stworzony na podstawie wybranych przez nie dzieł, poruszający temat podróżowania, odkrywania, zmiany mentalności, rodzenia się nowych więzi oraz metafory kształcenia widzianej jako wędrówka. Jest to również nawiązanie do międzynarodowego charakteru uczelni: projektów z udziałem zagranicznych artystów oraz wymiany doświadczeń ze studentami spoza Polski, którzy decydują się podjąć edukację na UAP.

Wystawa końcoworoczna ma już swoją wieloletnią tradycję. Studenci przygotowują się do niej właściwie już od października. Na ekspozycję trafiają najlepsze prace wybrane przez pedagogów. Tegoroczna edycja będzie jednak inna. - UAP otwiera się na miasto - opowiada Ewa Mrozikiewicz. Po raz pierwszy ekspozycja prac studentów osiąga taki rozmach i staje się wydarzeniem, które na szeroką skalę ma zainteresować mieszkańców działaniami odbywającymi się w budynkach uczelni. Nowością będą oprowadzania kuratorskie - na poranek 4 czerwca zaplanowano spacer w towarzystwie kuratorów dla szkół podstawowych, zaś wieczorem - dla wszystkich mieszkańców. W związku z tym, że przedsięwzięcie to weszło do programu Poznań Design Days, w trakcie trwania wystawy w 25 miejscach rozsianych po Poznaniu (w tym również w 6 budynkach UAP) będzie można aktywnie i nietypowo poznawać sztukę, rozwiązując różnego rodzaju zadania w ramach gry miejskiej.

- Wystawa końcoworoczna to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, gdzie właściwie znajduje się jedyny uniwersytet artystyczny w Polsce, nad czym studenci pracują w pocie czoła przez cały rok, w których budynkach mieszczą się poszczególne pracownie oraz jakie zmiany nastąpiły na uczelni w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, ale przede wszystkim zobaczyć to, co dla nas najważniejsze, czyli sztukę, bo to właśnie ona rządzi na naszym podwórku - przekonuje Ewa Mrozikiewicz.

Karolina Gumienna

  • Sieć Powiązań - wystawa końcoworoczna studentów UAP
  • 2-6.06
  • UAP, Al. Marcinkowskiego 29 i Aula