Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Trzydzieści lat z Galerią AT

Wystawa "Przyczyny i skutki. Galeria AT 1982-2012" pozwala prześledzić historię jednej z najstarszych niezależnych autorskich galerii w Polsce.

Galeria AT... od środka. Fot. archiwum Galerii AT - grafika artykułu
Galeria AT... od środka. Fot. archiwum Galerii AT

Tytuł przedsięwzięcia zrealizowanego w przestrzeni zaprzyjaźnionej Galerii Arsenał nawiązuje do tekstu Andrzeja Matuszewskiego wygłoszonego 30 listopada 1982 roku podczas inauguracji działalności tej niezwykle ważnej dla kultury Poznania instytucji. Ekspozycja obejmie prace 12 artystów współpracujących z Galerią AT: Joanny Adamczewskiej, Marcina Berdyszaka, Romana Bromboszcza, Sławomira Brzoski, Rafała Górczyńskiego, Małgorzaty Dawidek Gryglickiej, Ewy Kuleszy, Piotra Kurki, Agaty Michowskiej, Pawła Polusa, Krzysztofa Sołowieja oraz Marka Wasilewskiego. To przegląd dzieł z dziedzin sztuki preferowanych przez galerię i najczęściej przez nią pokazywanych - rzeźb, instalacji, prac wideo, poezji wizualnej oraz książki artystycznej. Będzie można zapoznać się również z bogatym archiwum obejmującym afisze, zaproszenia, katalogi oraz film przedstawiający artystów z zagranicy (Niemiec, Norwegii, Danii, Szkocji, Austrii, Estonii, Białorusi, Holandii, Francji, USA, Anglii, Belgii, Izraela), którzy wystawiali tutaj swoje prace.

Galeria AT powstała w 1982 roku przy Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Wówczas wokół uczelni funkcjonowało aż sześć instytucji tego typu. Jej założyciel, artysta plastyk Tomasz Wilmański zdołał jednak wypracować skuteczną formułę, dzięki której miejsce to wyróżniało się na tle innych. Pokazywano przede wszystkim alternatywną sztukę współczesną. Obecnie, jako galeria w pełni autorska i działająca na zasadach non-profit, AT należy do najstarszych tego typu placówek wystawienniczych w Polsce. Pierwsza siedziba znajdowała się przy Al. Marcinkowskiego 29, zaś od października 1999 Galeria AT działa w piwnicy budynku uczelni przy ul. Solnej 4. Z biegiem lat wokół prężnie działającej instytucji zgromadziła się wierna publiczność, która na bieżąco śledzi jej poczynania. I zapewne między innymi z myślą o niej powstała wystawa "Przyczyny i skutki".

Choć galeria działa pod patronatem i na terenie Uniwersytetu Artystycznego, pod względem merytorycznym zachowuje autonomię. Nie pokazuje wszystkich zjawisk mających miejsce w dzisiejszej sztuce, lecz prezentuje swój własny, jasno określony punkt widzenia. W program instytucji na stałe wpisał się na przykład cykl "Książka i co dalej" w pełni poświęcony książce artystycznej oraz poezji (konkretnej, wizualnej, dźwiękowej, cybernetycznej itp.).

Przez ostatnie trzy dekady Galeria AT prowadziła w pełni autorski powszechny kurs edukacji artystycznej, rozbudzając w swojej publiczności ciekawość i otwartość na nowe nurty i zjawiska funkcjonujące z dala od mainstreamu. Galeria często do swojej przestrzeni zaprasza tych samych artystów po kilka razy. Dzięki temu odbiorcy sztuki mogą śledzić zmiany zachodzące w ich twórczości.

Karolina Gumienna

  • wystawa "Przyczyny i skutki. Galeria AT 1982-2012"
  • Galeria Arsenał
  • wernisaż: 15.03, g. 18
  • wystawa czynna do 7.04
  • kurator: Tomasz Wilmański