Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Surrealistyczne baśnie o miłości

3 października w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej odbędzie się wernisaż wystawy Rafała Olbińskiego - malarza, grafika i twórcy plakatów. Wystawa obejmować będzie cykl obrazów i grafik wydanych w albumie "Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach".

. - grafika artykułu
Rafał Olbiński, Baśnie o miłości. Sen

Rafał Olbiński jest jednym z najważniejszych współczesnych malarzy surrealistów. Zyskał światową sławę jako projektant plakatów operowych oraz okładek magazynów, takich jak Time, Newsweek, Stern, The New Yorker. Jego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach instytucji: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.

Na czym polega niezwykłość twórczości Rafała Olbińskiego? Na sposobie, w jaki kreuje świat i rzeczywistość. Obrazy artysty wypełnione są atmosferą cudowności, niezwykłości, dominuje w nich aura z pogranicza snu i jawy. Jego cykl Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach to oniryczne pejzaże, przepełnione błękitem, w których jednak na pierwszym planie zawsze pojawia się człowiek. I to właśnie on staje się "nośnikiem" metafor, tajemnic, które autor chce nam przekazać. Artysta zaprasza nas do swojego świata, który, mimo ram, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do prezentowanych struktur i form. By poznać sens, musimy się w nim zatracić. Artysta określa swój styl jako "poetycki surrealizm". Jego twórczość bliska jest sztuce słynnego belgijskiego surrealisty René Magritte'a.

Rafał Olbiński urodził się 1943 roku w Kielcach. W 1981 roku artysta wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Planował jedynie kilkumiesięczny pobyt, jednak wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło mu powrót do kraju. W Stanach szybko dał się poznać jako wybitny malarz, ilustrator i projektant. Od 1985 roku był profesorem w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Obrazy Olbińskiego znalazły się wówczas na pokazie w Grand Central Station wśród prac takich artystów, jak Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warhol, jako główny punkt obchodów Dnia Ziemi w Nowym Jorku. W 2002 roku Olbiński stworzył projekty dla Opera Company Philadelphia do Don Giovanniego Mozarta, które zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez krytyków w New York Timesie. Artysta otrzymał za swoje osiągnięcia artystyczne ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale od Art Directors Club of New York, złote oraz srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie Prix Savignac w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie New York City Capital of the World - na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. Prezydent RP przyznał Rafałowi Olbińskiemu najwyższą nagrodę w dziedzinie sztuki - złoty medal "Gloria Artis".

oprac. T.B.

  • Rafal Olbiński "Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach"
  • wernisaż: 3.10, g. 19
  • czynna do 17.10
  • Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Stary Rynek 95/96