Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Przebłyski dorosłości - dzieci w obiektywie Kamila Strudzińskiego

Strudziński kwestionuje mit idyllicznego dzieciństwa, w którym czas płynie beztrosko na niewinnej zabawie.

Kamil Strudziński "Zwiastuny dojrzałości". Fot. mat. org. - grafika artykułu
Kamil Strudziński "Zwiastuny dojrzałości". Fot. mat. org.

Na łamach jednego z popularnych portali internetowych Kamil Strudziński został niedawno okrzyknięty jednym z lepiej rokujących polskich fotografów. Z powodzeniem łączy bowiem pracę nad projektami komercyjnymi (modowymi, muzycznymi) i artystycznymi. Utalentowany fotograf jest wychowankiem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Na wystawie dyplomowej zaprezentował cykl "Prześwit", w którym za pomocą światła, jego niedostatku i niemal całkowitego braku, opowiada o pustce i zagubieniu. Strudziński uczył się również w School of Art and Design w Nottingham. Tuż po studiach przeniósł się na północ Włoch, do Mediolanu, gdzie rozwija swoje fotograficzne umiejętności. Jego zdjęcia ukazały się m.in. w izraelskim "Picnic Magazine", w kwartalniku "Fotografia", we włoskim "Elle" i "Marie Claire". Wziął udział m.in. w wystawach: "Fresh&Polish" (Budapeszt, Węgry) oraz Fabryka Fotografii (Fotofestiwal w Łodzi). Reprezentuje go warszawska Galeria Starter.

Zarówno w fotografii poświęconej modzie, jak i w swoich niezależnych realizacjach Strudziński wykorzystuje bogatą gamę środków wizualnych, nie pozwalając się zaszufladkować. Podobno najbardziej inspiruje go nuda, która zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań. Za najstarszy projekt artysty uznaje się zrealizowany w Polsce i na Ukrainie "Dis is it", czyli cykl zdjęć, których tytuły to angielskie słowa zaczynające się od "dis-". Strudziński przyznaje, że największą satysfakcję sprawia mu praca nad realizacjami, w których próbuje uchwycić to, co niewidzialne, abstrakcyjne. Do najciekawszych projektów fotografa należy "Frozen", czyli cykl zdjęć przedstawiających zamoczone w wodzie, a następnie zamrożone ubrania. Strudziński zupełnie odrealnia części garderoby, które - ukazane jako odrębne, pozbawione wypełniającego je ludzkiego ciała obiekty - zaczynają działać na wyobraźnię jak niesamowite surrealistyczne rzeźby.

Na wystawie zamkowej Galerii Fotografii pf Strudziński zaprezentuje fotografie dzieci uchwyconych w nietypowych, bo zaczerpniętych ze świata dorosłych, sytuacjach. Artysta po raz kolejny pokazuje w sposób nieoczywisty to, co na co dzień wydaje nam się oswojone i dobrze znane. Pod względem wizualnym fotografie przypominają amatorskie niepozowane zdjęcia. Nie mamy jednak pewności, ile jest w nich spontaniczności, ile zaś w pełni celowej kreacji, o której mogłyby świadczyć między innymi przemyślana kompozycja i kadry. Niejednoznaczność emanująca z tych ujęć wzbudza niepokój i zażenowanie. Wizerunki małoletnich odbiegają bowiem dalece od naszych wyobrażeń na temat sielankowego, pozbawionego skazy dzieciństwa. Fotografie Strudzińskiego korespondują z dziecięcymi rozdziałami w malarskiej twórczości Stanisława Wyspiańskiego oraz Olgi Boznańskiej, którzy już na przełomie XIX i XX wieku zdołali dostrzec w dziecięcym spojrzeniu powagę i dojrzałość przypisywaną zwykle wyłącznie dorosłym.

Karolina Gumienna

  • wystawa fotografii "Zwiastuny dojrzałości" Kamila Strudzińskiego
  • wernisaż 30.01, g. 19
  • wystawa czynna do 24.03, w g. 11-19
  • CK Zamek, Galeria Fotografii pf 
  • bilety: 2, 3 zł