Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Powrót do przeszłości

Malarstwo Dariusza Kalety to ukłon w stronę dawnych mistrzów, których blask zniknął pod warstwą muzealnego kurzu. Jego prace pokaże Galeria Profil.

"W kręgu człowieka" Dariusza Kalety od 14.02 w Galerii Profil - grafika artykułu
"W kręgu człowieka" Dariusza Kalety od 14.02 w Galerii Profil

Wystawa prac Dariusza Kalety, którą od czwartku można obejrzeć w zamkowej Galerii Profil, to okazja do zainteresowania sztuką zarówno najmłodszych, jak i najstarszych odbiorców. Artysta porusza się w bezpiecznej i dobrze nam znanej tematyce. Nawiązuje do twórczości polskich malarzy XIX-wiecznych oraz chętnie sięga po motywy zaczerpnięte z baśni (tajemnicza architektura, fantastyczne postaci, krajobrazy spowite mgłą) i z polskiej tradycji rycerskiej. Sztuka Kalety zapewne przypadnie do gustu tym, którzy niechętnie i podejrzliwie podchodzą do sztuki współczesnej.

W twórczości Kalety można dostrzec wyraźne nawiązania do twórczości wielkich poprzedników. Ciepła kolorystyka, ciasna kompozycja, obecność fantastycznych stworów i upodobanie do portretu wskazują na inspirację symbolicznymi obrazami Jacka Malczewskiego. Flirt z orientalizmem i wystudiowane pozy pozwalają z kolei odnieść jego twórczość do dokonań jednego z czołowych przedstawicieli polskiego akademizmu - Henryka Siemiradzkiego. Pełne patosu motywy historyczne (artysta chętnie sięga do czasów sarmackich) oraz sceny konne (głównym bohaterem jego dzieł jest jeździec na koniu) sprawiają, że jest on porównywany również do Jana Matejki oraz rodziny Kossaków.Odniesienia do przeszłości przy jednoczesnym opanowaniu warsztatu pozwalają obrazom Kalety sąsiadować na wystawach z dziełami wybitnych malarzy, takich jak (obok wymienionych wcześniej) Stanisław Wyspiański, Wojciech Weiss, Jan Styka, Alfred Kowalski-Wierusz czy Franciszek Starowieyski.

Zamiłowanie do tradycji polskiego malarstwa Kaleta wyniósł zapewne z - uznawanej za najbardziej konserwatywną - krakowskiej akademii. Co ciekawe, nie studiował wcale malarstwa, a grafikę. W 1987 roku obronił dyplom z plakatu w pracowni Tadeusza Grabowskiego. Ma w swoim dorobku zarówno wystawy indywidualne, jak i zbiorowe, w Polsce i poza granicami (Niemcy, Francja, USA). Na co dzień pełni funkcję dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.

Karolina Gumienna

  • Dariusz Kaleta "W kręgu człowieka"
  • Centrum Kultury Zamek
  • Galeria Sztuki Współczesnej Profil
  • wystawa czynna: 14.02-8.03, g.11-19
  • bilety: 2, 3 zł