Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Potężny ładunek emocji

Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, inspirując się World Press Photo - największym konkursem fotografii prasowej świata - od 15 lat daje szansę zaprezentowania dorobku najlepszym fotografom z Wielkopolski. Kolejny konkurs Wielkopolska Press Photo rozstrzygnięty! Najlepsze zdjęcia można oglądać na wystawie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

. - grafika artykułu
Michał Adamski "16.40 do Glasgow"

Na konkurs 115 autorów przesłało 1500 zdjęć. Uczestnicy jak w latach poprzednich rywalizowali w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Człowiek i jego pasje, Życie codzienne, Sport, Przyroda i Ekologia. Prace oceniało jury, na którego czele stanął w tym roku Wojciech Grzędziński. Jako fotoreporter wojenny pracował m.in. w Libanie, Gruzji, Sudanie Południowym i Afganistanie. W 2009 r. został laureatem III miejsca w konkursie World Press Photo, w którym uhonorowano jego zdjęcia wykonane podczas wojny w Osetii Południowej.

Jak tłumaczył kryterium wyboru prac jeden z jurorów, Dominik Górny: "O ewentualnej nagrodzie czy wyróżnieniu decydowała zdolność do wykorzystania potencjału fotografowanego obrazu. Ujawnieniu bądź nie dopowiedzeniu fragmentu rzeczywistości, który silnie oddziałuje na naszą świadomość - wartość merytoryczna i edukacyjna. W zestawach zdjęć liczyła się dodatkowo spójność wizji autora, jego konsekwencja twórcza, zainteresowanie osobistą historią ich bohatera bądź grupy osób".

Grand Prix tegorocznej edycji zdobył Grzegorz Dębiński za zestaw "Życie codzienne kardiochirurgii dziecięcej w Poznaniu". Zdjęcia obrazują codzienną walkę o zdrowie najmłodszych pacjentów oddziału kardiochirurgii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. "Grand Prix otrzymał przejmujący, bardzo intymny fotoreportaż, niosący potężny ładunek emocji, bólu, cierpienia, nadziei i codziennego poświęcenia. Malarskie ujęcia sprawnie ułożone w ściskającą serce historię w pełni zasłużyły na tegoroczne zwycięstwo" - napisali w uzasadnieniu jurorzy. Fotograf zdobył także I nagrodę w kategorii Sport za serię "32 kilometr", w której  portretuje uczestników poznańskiego maratonu. Za zdjęcie pojedyncze w dziedzinie sport nagrodę otrzymał Maciej Lelonkiewicz za "Run Forrest Run".

W kategorii Człowiek i jego pasje zwycięzcami zostali: Andrzej Kucharczyk za zestaw zdjęć "Kulturyści" przedstawiający małe przydomowe siłownie. "Pięknie pokazujący pasję i ludzi jej oddanych oraz trafnie ilustrujący polską rzeczywistość." - ocenia przewodniczący jury. Zaś w zdjęciu pojedynczym triumfował  Stepan Rudyk, uwieczniając Zlot Fanów Fantastyki "Pyrkon".

W kategorii Wydarzenia najlepszy okazał się Paweł F. Matysiak. Jego zestaw zdjęć zatytułowany "Barbara, pierwsza w Wielkopolsce" zajął pierwsze miejsce. Utrwalone obrazy ukazują pierwszą w Wielkopolsce innowacyjną operację usunięcia guza mózgu u wybudzonego pacjenta. W rywalizacji zdjęć pojedynczych wygrał Bartosz Jankowski za zdjęcie "Zmiana gospodarza", przedstawiające Jacka Jaśkowiaka, który po 16 latach zmienił na stanowisku prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

W kategorii Życie Codzienne zwyciężył Michał Adamski i jego zestaw zdjęć "16.40 do Glasgow", podejmujący problem emigracji zarobkowej młodego małżeństwa. Nagrodę Stowarzyszenia Prasy Lokalnej oraz pierwsze miejsce za zdjęcie pojedyncze w tej kategorii otrzymał Dawid Strube za "Zespół Kociego Krzyku". Fotografia ukazuje cierpiącego na bardzo rzadką chorobę genetyczną zwaną Zespołem Kociego Krzyku, 16-letniego Igora. Za najlepsze zdjęcie w kategorii Przyroda i Ekologia jury przyznało nagrodę Karolowi Szymkowiakowi.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia tegorocznej edycji konkursu prezentowane są w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wystawa jest częścią trwającego w Poznaniu 9. Biennale Fotografii.

Dawid Wódzki

  • Wystawa pokonkursowa Wielkopolska Press Photo
  • czynna do 15.12
  • hol główny WUW (al. Niepodległości 16)