Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Pociąg do fotografii

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Koleje Wielkopolskie żegnają lato nową prezentacją fotografii. 31 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy "Na kolejowym szlaku" Pawła Krymarysa.

.
fot. Paweł Krymarys

Fotografia zachodzącego słońca nad nieistniejącymi już peronami dworca Warszawa Zachodnia fascynuje. Mnogość linii trakcyjnych tworzy charakterystyczną kolejową siatkę, błękit tablic informacyjnych dopełnia kolorystykę zdjęcia. Podobnie jak wykonana w Warszawie fotografia Mostu Średnicowego, przez który na swoją końcową stację Warszawa Wschodnia zmierza pociąg dalekobieżny TLK. Na pierwszym planie sielankowy obraz warszawiaków, którzy wypoczywają nad Wisłą.

Fotografia kolejowa to nie tylko uwieczniane z typologiczno-statystycznym zacięciem kolejne typy lokomotyw. To również wycinki kolejowych krajobrazów, gdzie pociągi chociaż są, to odgrywają drugoplanową rolę. A czasem nie ma ich w ogóle, jak na fotografii nieczynnego już żurawia wodnego na nieczynnej stacji kolei wąskotorowej w Pleszewie. Paweł Krymarys, który od 2008 roku za namową swojego kolegi zajmuje się tym rodzajem fotografii, pokazuje zmieniający się świat kolei. Widzimy lokomotywy starszego typu, których produkcja zakończyła się w czasach słusznie minionych, jak i najnowsze pachnące farbą składy. Wszystkie fotografie powstały w Polsce, chociaż na zdjęciach zobaczymy również pojazdy pochodzące z Niemiec i Czech. Niektóre fotografie powstały przy okazji (jak wspomniany już żuraw uwieczniony przy okazji wizyty autora w Pleszewie z zamiarem fotografowania rajdu samochodowego), inne były okupione długim oczekiwaniem na tę lokomotywę i ten moment.

Krymarys jest doświadczonym fotografem, członkiem kaliskiego stowarzyszenia fotograficznego "Poza Kadrem". Brał udział w Galerii Bezdomnej w latach 2010-2019, jak również prezentował swoje fotografie w ramach wystaw "Ad oculos" (Kalisz 2015) i "Z Perspektywy Poza Kadrem" (Kalisz 2016). Swoje kolejowe zdjęcia miał już okazję pokazać publiczności podczas wystawy "Weekendowe wyprawy PKP" w marcu 2019 w ramach II Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką.

Tym razem możemy odwiedzić Dworzec Letni, by obejrzeć prezentowany przez niego kolejowy świat. A następnie popędzić do kasy i kupić bilet w daleką kolejową podróż, by usłyszeć uspokajający tętent kół rodem z "Lokomotywy" Tuwima. I może - jak wielu fotografów - zauroczyć się połączeniem w jednej maszynie niezawodnej techniki, brutalnej siły, która pozwala ciągnąć składy przez cały kraj, i piękna rodem z manifestów futurystycznych.

Adam Jastrzębowski

  • wystawa fotografii Pawła Krymarysa "Na Kolejowym Szlaku"
  • Galeria na Dworcu Letnim
  • 26.08-29.09
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019