Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Parę kilometrów od linii frontu

Wojna na Ukrainie trwa nieprzerwanie od 2014 roku. Dla żyjących tam mieszkańców czołgi, transportery opancerzone i serie z karabinów maszynowych stały się smutną codziennością...

.
Jan Jurczak "Life goes on"

Jan Jurczak jest bardzo młodym fotografem (rocznik 1996!), który odważył się fotografować wojnę. Nie zrobił tego jednak wiedziony młodzieńczym szaleństwem i niezagospodarowanymi pokładami adrenaliny, nie pchał się pod gąsienice czołgów. Zatrzymał się parę kilometrów przed linią frontu, by pokazać jak wygląda życie z hukami wybuchów w tle. Wojna na zdjęciach Jana Jurczaka dzieje się obok. Wyczuwamy podskórnie jej obecność i towarzyszące temu napięcie; tu i ówdzie zobaczymy karabin czy żołnierza ubranego w bojowy mundur.

Zdjęcia prezentowane w ramach projektu "Life goes on" zrobił w obwodzie donieckim, szczególnie często powracał do miejscowości Awdijiwka, gdzie na jednym z pięter bloku powstała mikro-wspólnota złożona z bezdomnych. Nawet w pozornie beznadziejnych wojennych sytuacjach ludzie starają się wspólnie żyć, dawać sobie miłość i poczucie bezpieczeństwa. Suto zastawiony prowizoryczny stół, kwiaty na korytarzu szpitalnym. Budynek ostrzelany z artylerii stracił połowę dachu i ściany. Tam, gdzie jest wojna, jest i pokój, a tam gdzie jest śmierć, jest i życie. Wojna, która przestała interesować media, trwa od 2014 roku i końca nie widać. A żyć trzeba.

Jan Jurczak został ogłoszony "Talentem roku 2018 pix.house", znalazł się także na short liście programu Joop Swart Masterclass World Press Photo. Fotografie do "Life goes on" powstały w ramach programu mentorskiego Sputnik Photos.

Dla Jurczaka pomoc Ukraińcom nie ogranicza się jedynie do publikowania fotografii - rozpoczął również zbiórkę na rzecz centrum dla osób pozbawionych domu oraz centrum pomocy powstałego w Awdijiwce w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie. Autor sprzedaje dwie swoje prace: publikację (zdjęcia i tekst) oraz wideo. Pieniądze zostaną przekazane na pokrycie stałych kosztów centrum pomocy, naprawę dachu budynku (uszkodzonego podczas ostrzału) oraz sfinansowanie leczenia Eleny Pisarevej, która walczy z nowotworem, nie przestając zarządzać centrum.

Adam Jastrzębowski

  • Jan Jurczak "Life goes on"
  • pix.house
  • wernisaż - 3.06, g. 18
  • wystawa czynna do 7.06
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019