Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Pamiętajmy o żołnierzach poległych w Afganistanie

Mundury i oporządzenie osobiste po poległym na misji w Afganistanie młodszym chorążym Jarosławie Maćkowiaku można od niedzieli oglądać w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

. - grafika artykułu
fot. Anna Szukalska-Kuś

Pamiątki po poległym synu przekazali muzeum rodzice żołnierza. Jarosław Maćkowiak urodził się  w Gnieźnie w 1994 roku. W 2006 rozpoczął służbę w 17. Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego w Międzyrzeczu. Rankiem 2 czerwca 2011 roku w prowincji Ghazni niedaleko bazy Giro, patrol polskich żołnierzy został ostrzelany z broni strzeleckiej i granatników. Trzech żołnierzy zostało rannych. Najbardziej poszkodowany został kapral Jarosław Maćkowiak. Zmarł w szpitalu. Miał 27 lat. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego "za wybitne czyny bojowe, połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu" oraz awansowany do stopnia młodszego chorążego.

- Ekspozycja jest dokumentem wydarzeń, które tworzą naszą współczesną historię - mówi kurator wystawy Anna Szukalska-Kuś. Można na niej zobaczyć różne zestawy mundurowe chorążego Maćkowiaka. Jest mundur galowy, mundury polowe w kamuflażu pustynnym i europejskim, koszule, wiatrówki, rękawice, okulary, hełm, chusty, kamizelki z ładownicami, plecak, torbę, nakrycia głowy, odznaki mundurowe oraz Krzyż Kawalerski Orderu Krzyża Wojskowego. Wystawę uzupełniają zdjęcia zrobione na misji w Afganistanie przez żołnierzy 17. Brygady oraz mapy.

Polscy żołnierze jeżdżą na misje stabilizacyjne w różne części świata od 1953 roku. W 2001 roku w strukturach NATO powstały Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa, których zadaniem jest utrzymywanie pokoju w Afganistanie. Wojsko Polskie działa w nich od 16 marca 2002 roku. W pierwszych latach zadaniem naszych żołnierzy było rozminowywanie terenu, ochrona lotniska w Kabulu oraz budowa dróg i mostów. Od listopada 2008 roku powstały w Afganistanie Polskie Siły Zadaniowe, które przejęły odpowiedzialność za bezpieczeństwo prowincji Ghazni. Liczba żołnierzy i pracowników Sił waha się od 1700 do 2500 osób. Z danych Ministerstwa Obrony Narodowej Wynika, że od 2007 roku do dziś w Afganistanie poległo 40 polskich żołnierzy.

Karol Szaładziński

  • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Stary Rynek 9
  • 9.06.2013-wrzesień 2013
  • Wystawa pt. "Misja", poświęcona pamięci starszego kaprala Jarosława  Maćkowiaka z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza