Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Mówią, że życie to pasja. Posłuchajmy ich

Przez ostatnie miesiące spoglądali na nas z przystankowych wiat. Lidia, Andrzej, Irena i inni. 85 latek,  60-latka, 78... Przekonywali, że "życie to pasja". I jak im nie wierzyć.

Jedna z bohaterek wystawy, fot. Katja Sonnewend - grafika artykułu
Jedna z bohaterek wystawy, fot. Katja Sonnewend

Irena ma 78 lat. "Osoba wyjątkowa, mogłaby zostać Jamesem Bondem lub Supermenką - siły ma za trzech. Nie lubi spać i siedzieć bezczynnie. Przez wiele lat była lekarką szkolną. Uwielbia opiekować się, sadzić, pielęgnować, doglądać. Kocha przyrodę, las, liście, kwiaty, ptaki, sztukę, muzykę, artystów (...)".

Młodsza Lidia, 60-latka. "Właśnie przeszła na emeryturę. W życiu zawsze szła za głosem serca. Kocha muzykę. Uwielbia jeździć na rowerze po ulicach swojego miasta. Lubi obserwować ludzi, słuchać rozmów w parkach, bawić się na koncertach plenerowych".

Jest też Andrzej. 85 lat. "Młody duchem, przyjaźnie nastawiony do ludzi, skromny i tolerancyjny, człowiek o wielu zainteresowaniach, bibliofil , intelektualista. Aktywny uczestnik wielu wydarzeń kulturalnych, festiwali filmowych i teatralnych. Nieortodoksyjny, ale dumny patriota z dziada pradziada. Uważa, ze w życiu ważne jest poczucie szczęścia i przede wszystkim spokój ducha".

Są też inni, którzy tak jak Irena, Lidia i Andrzej zredefiniowali słowo "starość". 

Przez kilka tygodni wybrani z nich spoglądali na nas z wiat przystanków w różnych punktach miasta. Teraz ich fotograficzne portrety można oglądać na placu Wolności. Wystawa "Wygląda na to, że kocham życie" to część kampanii "Życie to pasja" Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Autorkami zdjęć są Monika Redzisz, Ewa Łowżył i Katja Sonnewend.

"Z tematem starości zetknie się każdy z nas - czy bezpośrednio czy opiekując bliską osobą. Jak o niej myślimy? Jak chcemy się zestarzeć? Co, będąc starym, wypada robić a czego nie? W przestrzeni publicznej brakuje przedstawień dojrzałych ludzi, a jeśli już są, to ich aktywności są zawężone, wpisywani są w schematyczne role, na nowo określa się ich status. Wystawa ma na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji i refleksji na temat dojrzałości" - piszą pomysłodawcy projektu, który jest częścią programu III Dni Kultury Solidarności.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "Wygląda na to, że kocham życie"
  • czynna na placu Wolności do 23.11
  • organizator: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu