Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Łazarz bez pretensji

"Sceny nieistotne" - taki tytuł nosi wystawa, którą w sobotę otwiera Brama Poznania. "Budujemy opowieść o ludziach załatwiających swoje sprawy umykające historii, o prowincjonalnej codzienności Łazarza, pozornie niewartej uwagi" - piszą o niej twórcy.

.
fot. materiały prasowe

Na wystawę, którą od 19 stycznia do 10 marca będzie można oglądać w Bramie Poznania składają się kolaże zestawiające postacie z fotografii Jana Kurka - poznańskiego operatora i reżysera telewizyjnego, w latach 1964-1993 związanego z poznańską Telewizją.

Jan Kurek bez żadnych nadziei na publikację swoich fotografii, dokumentował przedpołudniowe spacery po ulicach Łazarza z lat 1967-1969. Rejestrował codzienne wydarzenia uliczne nie mieszczące się w oficjalnym sposobie prezentowania świata. Jako operator telewizyjny znał doskonale wytyczne określające co, w jaki sposób, dlaczego i po co należy pokazywać w mediach. Łazarska rzeczywistość, jaką bez pretensji i na własne potrzeby fotografował, odpoczywając jednocześnie od propagandowej wizji świata, nie mieściła się w tych ramach. Nie ma tam doniosłych wydarzeń, nie ma ilustracji problemów politycznych, nie ma postaci zasługujących na upamiętnienie. Ten świat nie miał trafić do opracowań historycznych. Jako szary i zwykły, nie był wart uwagi.

Bezpretensjonalna dokumentacja porannych przechadzek rejestruje cały inwentarz Łazarskich postaci zasiedlających ten czas i miejsce. "W ramach wystawy Sceny nieistotne budujemy z nich opowieść o ludziach załatwiających swoje sprawy umykające historii, o prowincjonalnej codzienności Łazarza, pozornie niewartej uwagi. W formie przestrzennych kolaży, prezentujemy współczesną interpretację tej rzeczywistości, pozostającej w opozycji do wielkiej historii, do oficjalnych kryteriów oceny tego co ważne, warte uwagi, słuszne i właściwe" - piszą twórcy wystawy.

oprac. sk

  • Wystawa "Sceny nieistotne"
  • Brama Poznania
  • czynna 19.01-10.03
  • wydarzenia towarzyszące:
  • 2.02 i 2.03, g. 16 - "Sceny nieistotne" -  oprowadzanie po wystawie, prowadzenie: Michał Sita (kurator wystawy) i Jan Kurek (autor zdjęć), wstęp wolny
  • 9 i 23.02., g. 11 - Spacer na scenie -  warsztaty towarzyszące wystawie "Sceny nieistotne" dla rodzin z dziećmi w wieku 7-11 lat, udział bezpłatny, obowiązują zapisy