Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Komiksowe wyjście z getta. Ligatura startuje

Ci, którzy twierdzą, że z komiksów się wyrasta, nie mają racji. 6. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura rusza już 3 lipca i potrwa trzy dni. W programie atrakcje dla każdego, niezależnie od metryki.

. - grafika artykułu
"Lokomotywa/IDEOLO". Fot. materiały organizatorów

Badacze gatunku są zgodni - polski komiks ma się całkiem nieźle, a mimo to wciąż tkwi w niszy i nie wypływa na szerokie wody. "Skoro więc jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Dlaczego - powtórzmy - wśród luminarzy polskiej kultury komiks cały czas jest deprecjonowany, traktowany jako gatunkowy kundel, a nie autonomiczna dziedzina sztuki? Jak sprawić, aby dostrzegli go przedstawiciele innych obszarów kultury? Jak przekonać decydentów, że komiks może być dotowany przez państwo nie tylko w ramach doraźnej polityki historycznej?" - pytają Jakub Banasiak i Sebastian Frąckiewicz we wstępie do wydanej trzy lata temu książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce. Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura to ważny krok w tym kierunku.

Łowcy talentów

Najważniejszymi wydarzeniami imprezy będą oczywiście konkursy Ligatura Pitching oraz Comic Cookbook. - W tym roku swoje projekty zaprezentują artyści z Polski, Estonii, Anglii, Łotwy, Belgii, Rumunii, Holandii, Czech, Izraela, Egiptu i Australii, a w jury zasiądą wydawcy z Hiszpanii, Norwegii i Niemiec - zapowiada Michał Słomka, organizator festiwalu.

Ligatura Pitching to prezentacje wybranych wśród zgłoszeń projektów książek, których autorzy szukają wydawcy. Ubiegłoroczny zwycięzca - Till Lukat z Niemiec, w sobotę 4 lipca będzie prezentował wydaną dzięki Ligaturze książkę Tuff Ladies. 24 Remarkable Women of The History.

Pierwszego dnia festiwalu w księgarni Zemsta przy ul. Fredry będziemy mogli podziwiać wystawę komiksów włoskiego rysownika Roberto Ambrosoli Anarchik. Jeszcze tego samego dnia wernisaż prac i spotkanie z niemieckim autorem Janem Soekenem. Jego wystawę Przyjaciele będzie można oglądać w Republice Sztuki Tłusta Langusta przy ul. Gwarnej 11. Smaku dodaje fakt, że przedstawiona historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, rozegranych stosunkowo niedawno. - Na początku pierwszej dekady XXI wieku wyszło na jaw, że dwóch niemieckich policjantów należało do grupy powiązanej z Ku-Klux-Klanem. Podczas przesłuchania w ramach późniejszego śledztwa dwaj policjanci zaprzeczyli oskarżeniom o rasizm, twierdząc, że do klanu dołączyli wyłącznie w celu poznania nowych ludzi, zwłaszcza płci przeciwnej - zdradza Michał Słomka.

Dobre komiksy, złe sny

Dzień później, w tym samym miejscu (poziom 0) prawdziwa gratka dla fanów gatunku - między godziną 11 a 19 giełda komiksowa, a w międzyczasie warsztaty Żeby było ładnie i zajęcia dla dzieci Lokomotywa/IDEOLO oraz spotkanie z Małgorzatą Gurowską i Joanną Ruszczyk, autorkami książki pod tym samym tytułem. Dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja Lokomotywa/IDEOLO to rysunkowa wariacja na podstawie znanego tekstu Juliana Tuwima. Na warsztaty obowiązują zapisy. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się na adres ligatura@ligatura.eu. Obowiązkowym punktem programu będzie też wystawa prac Janka Kozy Złe sny w Galerii Drewutnia przy ul. Ogrodowej 11.

Prezentacje Ligatura Pitching zarezerwowane są wyłącznie dla uczestników i osób posiadających akredytacje. Wstęp na wszystkie wydarzenia poza warsztatami jest wolny.

Anna Solak

  • 6. Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura
  • 3-5.07