Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Kod abstrakcji

Kamienne rzeźby Halinki Jakubowskiej i termoplastyczne malarstwo Hanny Zawy - polskich artystek, które swoje doświadczenia zbierały głównie za granicą - obejrzymy na nowej wystawie w Galerii R.

. - grafika artykułu
Halinka Jakubowska, fontanna na placu Saint-Severin w Huy, detal,. Fot. mat. Galerii R

Zestawienie tych dwóch twórczości ma na celu wykazanie podobieństw, jakie właścicielka galerii, Marcelina Roszak, dostrzegła w okiełznywaniu przez artystki biomorficzności materii oraz wprowadzania przez nie pewnego rodzaju porządku geometrycznego. Obydwie artystki starają się działać tak, by nie przerwać więzi pomiędzy twórcą a materiałem, który wytwarza się w procesie tworzenia, a w przypadku Halinki Jakubowskiej już w trakcie wyboru kamienia. Zarówno rzeźbiarka, jak i malarka dopuszczają w swojej twórczości element przypadku, którego akceptację warunkuje emocjonalne podejście do materiału. Swoboda tworzenia przeplata się z dyscypliną, ta ostatnia nie tylko pozwala im zachować ciągłość tworzenia, ale zostaje wymuszona przez narzędzia, jakich używają artystki. Halinka Jakubowska pracuje, używając najróżniejszych maszyn do obróbki kamienia, natomiast Hanna Zawa posługuje się materiałami termoplastycznymi, czyli takimi, które trzeba najpierw ogrzać, by dały się formować, a następnie schłodzić, aby pozostały utwardzone.

Halinka Jakubowska otrzymała odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka urodziła się 1972 r. w Słubicach, studiowała sztuki piękne na ASP w Liege, gdzie nadal mieszka. W czasie nauki utrzymywała kontakt z poznańską uczelnią. Zdobyła wiele nagród w najróżniejszych konkursach, m.in. za fontannę na Place Saint-Lambert w Liege. Tam również znajduje się stworzony przez nią Pomnik Polskich Kombatantów. Ponadto jej realizacje podziwiać można w Turcji, Hiszpanii, Francji oraz Włoszech. Jest jedną z najbardziej cenionych za granicą polskich rzeźbiarek.

Hanna Zawa pochodzi z Łomży, studiowała dziennikarstwo w Warszawie, następnie reklamę i grafikę w Stanach Zjednoczonych. Później przeniosła się do Szwajcarii, do Polski powróciła w 2004 i zamieszkała w Warszawie. Do tej pory brała udział w ponad 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Francji i Polsce. Jej dzieła znajdują się w zbiorach muzealnych w Waszyngtonie, Niemczech, USA, Łodzi, Chełmie i Warszawie.

Paulina Gwizdek

  • Geomateria
  • Galeria R, ul. Klasztorna 9/2
  • wernisaż: 06.02, g. 19
  • wystawa czynna do 31.03