Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Jak brzmiał XVIII-wieczny Poznań?

Skrzypce, klarnety, flety, trąbki, waltornie i kotły - to na tych instrumentach w XVIII w. grała poznańska kapela Kościoła św. Marii Magdaleny. Ani orkiestry, ani kolegiaty nie ma już wprawdzie, ale ich historię próbuje odtworzyć wystawa otwierana 30 grudnia w Muzeum Narodowym.

Skrzypce, ok. 1790 , Praga, fot. MNP - grafika artykułu
Skrzypce, ok. 1790 , Praga, fot. MNP

"W służbie sacrum... Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku" prezentuje instrumentaria dwóch dużych XVIII - wiecznych kapel muzycznych - obok poznańskiej także najbardziej znaczącej i jednej z najważniejszych w tym czasie - kapeli klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze. Świadectwem świetności jasnogórskiego zespołu jest ocalałe do dziś instrumentarium i repertuar. Zarówno instrumenty, jak i rękopisy z Jasnej Góry zobaczymy na wystawie otwieranej 30 grudnia w Muzeum Narodowym. To pierwsza tak obszerna prezentacja w głównym gmachu poznańskiego muzeum, przygotowana przez jego oddział - Muzeum Instrumentów Muzycznych. - Od dwóch lat pracujemy nad instrumentami, na których grali muzycy z kapeli jasnogórskiej. Stąd pomysł na ich prezentację w Poznaniu - mówi Alina Mądry, kuratorka wystawy. - Głównym celem naszej wystawy jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu - tłumaczy.

Na wystawie zobaczymy zachowane instrumenty pochodzące z Jasnej Góry, które faktycznie były używane przez muzyków. W przypadku poznańskiej kapeli , po której instrumentarium nie zachowało się , jej skład zostanie odtworzony na podstawie kolekcji Muzeum Instrumentów Muzycznych. Na wystawie pokazane zostaną także autentyczne rękopisy muzyczne z poznańskiego Archiwum Archidiecezjalnego oraz z archiwum oo. Paulinów.

Po prezentacji w Poznaniu wystawa pojedzie do Częstochowy. Od 1 maja do końca sierpnia prezentowana będzie w klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze.

Prezentacji w Poznaniu towarzyszy bogaty program edukacyjny, który rozpocznie 6 stycznia wykład Patryka Frankowskiego, jednego z kuratorów wystawy: "XVIII - wieczne instrumenty muzyczne we współczesnej praktyce wykonawczej". W kolejne niedziele stycznia i lutego wysłuchamy w muzeum wykładów dotyczących m.in. architektury i wyposażenia dawnej kolegiaty farnej w Poznaniu, kapelistów i dyrygentów jasnogórskiej kapeli, motywów orkiestry anielskiej w sztuce baroku i in.

A w dniu otwarcia wystawy - 30 grudnia - w Muzeum Narodowym zabrzmi koncert holenderskiego zespołu Sine Pulvere, który zrekonstruuje brzmienie zespołów działających na Jasnej Górze i w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, by na żywo usłyszeć historyczne brzmienie instrumentów z XVIII wieku.

Sylwia Klimek

  • Wystawa "W służbie sacrum... Z kultury muzyczne Jasnej Góry i Poznania XVIII wieku"
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu (Al. Marcinkowskiego 9)
  • 30.12.2012-10.03.2013
  • Wernisaż - 30.12, g. 12
  • Kuratorzy: Patryk Frankowski i Alina Mądry
  • Koncert Sine Pulvere - 30.12, g. 18, Galeria Malarstwa i Rzeźby MNP, bilety - 75 zł (w kasach MNP i Muzeum Instrumentów Muzycznych)