Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Enklawa przy Prospekcie Niezależności

Litera "ў" stała się symbolem białoruskości, gdyż nie występuje w żadnym innym słowiańskim języku. W Mińsku patronuje niedużej, niezależnej galerii, którą będzie można bliżej poznać podczas poznańskiej odsłony projektu "Sztuka pokolenia XXI wieku. Polska-Białoruś".

Wykład Sebastiana Cichockiego w mińskiej galerii - grafika artykułu
Wykład Sebastiana Cichockiego w mińskiej galerii

Ten projekt to inicjatywa poznańskiej Fundacji Uniwersytetu Artystycznego, która we współpracy z mińską galerią ў zakłada nawiązanie relacji między zajmującymi się sztuką współczesną w obu krajach instytucjami, kuratorami, artystami. Polski odbiorca ma szanse poznać artystów pochodzenia białoruskiego, tworzących w krajach UE i pojawiających się na międzynarodowych przeglądach sztuki, jak Maria Napruszkina czy Andrej Durejka, jednak do twórców działających za białoruską granicą znacznie trudniej mu dotrzeć.

Andżelika Jabłońska-Macowicz, koordynatorka projektu, podkreśla, że ma on być przede wszystkim "spotkaniem, które doprowadzi do tego, że o twórczości artystów na Białorusi stanie się głośno nie tylko w ich lokalnym środowisku, a poprzez wymianę doświadczeń pobudzi refleksję nad kierunkami rozwoju sztuki w Polsce".

ў jest obecnie jedną z nielicznych na Białorusi galerii funkcjonujących  poza systemem państwowych dotacji. Powstała trzy lata temu z inicjatywy Anny Chistoserdovej i Valentiny Kiselevej. Zajmuje mieszczący się w podwórzu przy Prospekcie Niezależności budynek, w którym kiedyś działał skup szkła. Obok ekspozycji mieści się tu mała księgarnia oferująca białoruskie tytuły, sklep z dziełami sztuki oraz restauracja, w której, jak wspomina Macowiczm można się napić dobrego wina i odciąć na chwilę od zewnętrznej rzeczywistości.

Działa jak centrum kultury: oprócz wystaw odbywają się w niej projekcje filmów, wykłady, dyskusje czy koncerty. Jak mówi Macowicz, priorytetem działalności galerii jest promowanie współczesnej, niezależnej sztuki białoruskiej. Funkcjonuje ona częściowo na zasadach komercyjnych, jednak jej ważną częścią są projekty badawcze czy działania prospołeczne: na przykład cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci. Zyski z komercyjnej działalności pozwalają galerii uniezależnić się od państwowych instytucji.

Na projekt "Sztuka XXI wieku" składają się dwie części. Pierwszą stanowił cykl wizyt w mińskiej galerii polskich kuratorów: Adama Mazura, Sebastiana Cichockiego, Joanny Warszy i Dawida Radziszewskiego oraz prezentacja w Galerii Nowa prac wideo studentów katedry intermediów UAP.

W części drugiej kuratorki galerii, Chistoserdova i Kiseleva, zaprezentują w Poznaniu działania swojej galerii oraz związanych z nią wybranych artystów i kuratorów, m.in. Sergeya Shabohina. Pojawi się też, znany jako autor tekstów do "Narodnego Albomu" zespołu N.R.M., grafik i poeta Michal Aniempadystau.

Aleksandra Glinka

  • "Sztuka pokolenia XXI wieku. Polska-Białoruś"
  • Galeria Aula, Galeria Siłownia
  • 5-6.12