Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Emocje zamknięte w kadrach

Najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji Grand Press Photo można oglądać w Poznaniu.

Zdjęcie Roku 2012, fot. Maksymilian Rigamonti, "Newsweek Polska" - grafika artykułu
Zdjęcie Roku 2012, fot. Maksymilian Rigamonti, "Newsweek Polska"

Najwyższe na świecie wyróżnienie dla fotografa prasowego to nagroda w konkursie World Press Photo. Ale w Polsce z roku na rok rośnie w siłę także Grand Press Photo, czyli nasze rodzime wydanie WPP. O tym, że z roku na rok zdjęcia polskich fotografów prasowych coraz mniej dzieli od tych, robionych przez uznane gwiazdy światowej fotografii prasowej, przekonamy się oglądając wystawę otwartą w nowej przestrzeni Dworca Głównego PKP.

Grand Press Photo to konkurs, w którym udział biorą zawodowi fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerzy. Jego organizatorem od siedmiu lat jest miesięcznik "Press", ale zdjęcia ocenia międzynarodowe jury, w którym co roku zasiada jeden ze zwycięzców World Press Photo. Byli to dotychczas m.in.: Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Eric Grigorian, Lucian Perkins i inni. Zdjęcia są oceniane w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Przyroda - osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże.

Zwycięskie zdjęcia od maja krążą po Polsce - podobnie jak co roku podróżuje po świecie wystawa World Press Photo. W Poznaniu będą prezentowane do 30 września. Zobaczymy blisko 150 najlepszych fotografii, które ukazały się w 2011 r. na łamach polskich gazet i czasopism.

Ukraina, maj 2011. Na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów, trwają prace ekshumacyjne. Spoczywają tam Polacy - ofiary mordu dokonanego na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku - tej samej, której skutkiem była śmierć w sumie ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu i Charkowie. Zdjęcie Maksymiliana Rigamontiego zrobione w miejscu prac (opublikowane w tygodniku "Newsweek") zostało Zdjęciem Roku 2012. - Wiedziałem, że jako człowiek, jako fotograf i jako Polak, chcę dotknąć tematu Katynia, chcę go zobaczyć i go doświadczyć - mówił chwilę po odebraniu nagrody Rigamonti. - To jedno z pierwszych zdjęć, które zrobiłem po dotarciu na miejsce - opowiadał. Zdjęcie Roku jest częścią fotoreportażu na ten sam temat, który także otrzymał I nagrodę w kategorii Życie codzienne.

Jaka jest - zdaniem Macieja Nabrdalika, jurora Grand Press Photo 2012 - recepta na udane zdjęcie prasowe? - Ogromnie ważne jest, czy zdjęcie jest czymś więcej niż tylko estetyką. Czy jest uniwersalne, czy przetrwa dłużej niż rok. Dla mnie Zdjęcie Roku oprócz wartości informacyjnych musi być intymne i budzić emocje. Zdjęcie Roku 2012 takie właśnie jest. Mną wstrząsnęło - mówił w maju, podczas ogłoszenia wyników.

Podsumowaniem każdej edycji Grand Press Photo jest wydawany przez wydawnictwo Press album oraz limitowana seria kalendarzy ściennych na kolejny rok. Album zawiera finałowe prace konkursu. Autorami prezentowanych fotografii jest 55 fotoreporterów z całej Polski. Cena albumu: 59 zł, jest dostępny m.in. w księgarniach sieci Matras. 

Sylwia Klimek

  • wystawa Grand Press Photo 2012
  • nowa hala Dworca Głównego PKP
  • 10-30.09
  • wstęp wolny