Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Chronić przed światłem!

Mają ocalić obrazy, które chcielibyśmy zapamiętać, ale Christian Mayer udowadnia, że - wbrew temu, co myślimy - fotografie wcale nie są trwałe... Prace niemieckiego artysty od 7 listopada można oglądać w Galerii Fotografii pf w CK Zamek.

. - grafika artykułu
.

Każdego dnia portale społecznościowe zalewają miliony - jeśli nie miliardy - nowych zdjęć. Kompulsywnie wciskamy spust migawki, by zatrzymać na zawsze (mniej lub bardziej) istotne epizody z życia. Twórczość Christiana Mayera pokazuje jednak, że obrazy fotograficzne są o wiele bardziej kruche niż by się mogło wydawać. W centrum uwagi znalazły się przede wszystkim zdjęcia utrwalone na papierze lub innych podłożach.

Laureat prestiżowej nagrody Kardinal-König Art Price podzieli przestrzeń ekspozycyjną na dwa kontrastujące ze sobą obszary: w pierwszej będzie dominować jasność, w drugiej - mrok. W ten sposób Mayer spróbuje podkreślić ambiwalentny charakter światła, które z jednej strony stanowi niezbędny element w pracy każdego fotografa, z drugiej zaś - zagraża gotowym obrazom.

O podwójnej naturze światła w kontekście fotografii będzie mówiła między innymi praca, której istotną część stanowi nietypowa tapeta składająca się ze zdjęć ukazujących kolekcję Marjorie i Leonarda Vernonów. Ekspozycja ta została pokazana na wystawie w Los Angeles County Museum of Art. Dzięki "tapecie" Christian Mayer przeniesie do CK Zamek przestrzeń amerykańskiej galerii. Wspomniane obrazy, pokryte plamami białej farby, staną się tłem dla innych fotografii, na których dominuje motyw światła, wykonanych dzień po przygotowaniu przez Meyera dokumentacji zbioru Vernonów.

Przechadzając się po wystawie w LACMA, artysta zauważył, że eksponaty najbardziej narażone na zniszczenie zabezpieczono specjalnymi przesłonami odpornymi na działanie światła. Jego projekt pokazywany w galerii pf ma podkreślać, jak nietrwały jest obraz fotograficzny. Będziemy mogli się o tym przekonać również na własne oczy, dzięki wykonanym w technice salt-print zanikającym wizerunkom, które zostaną umieszczone w zacienionej części ekspozycji. Do powstania tych fotografii Mayer posłużył się instrukcją opracowaną w 1798 roku przez Thomasa Wedgwooda.

Uczestnicy wystawy "Threshold and Inertia" staną się również świadkami powstawania obrazów fotograficznych. Mayer wykorzysta dość niekonwencjonalną metodę - proces fotosyntezy - która spowoduje, że obrazy pojawią się na liściach bananowca.

W przypadku Christiana Mayera cytat staje się narzędziem do tworzenia złożonych pod względem znaczeniowym instalacji. Artysta poszukuje inspiracji na pchlich targach, planach filmowych, w archiwach, a nawet w laboratoriach.

Karolina Gumienna

  • Christian Mayer "Threshold and Inertia"
  • 7.11-3.12.
  • Galeria Fotografii pf w CK Zamek
  • wstęp wolny