Kultura Poznań.pl

Sztuka

opublikowano:

Chlorofil utracony

Ze względu na miejsce, gdzie odbywa się Enter Enea Festival, proponowane przez ABC Gallery wystawy stały się nieodzowną częścią tego muzycznego wydarzenia. Podczas tegorocznej edycji swoje prace nad Jeziorem Strzeszyńskim pokaże Bogusław Bachorczyk.

.
B. Bachorczyk, "Do not touch me", 2007, fot. materiały prasowe

Bogusław Bachorczyk maluje, rzeźbi i rysuje, w związku z czym w swojej sztuce często łączy różne media. Na wystawie, której wernisaż poprzedzi pierwszy koncert w ramach Enter Enea Festival, zaprezentuje prace, które są wynikiem wieloletniego zainteresowania artysty mechanizmami i właściwościami pamięci, a także światem roślin. Za ich pomocą twórca przywołuje różnorodne, a czasem wręcz sprzeczne skojarzenia.

Na wystawę "Chlorofil utracony" składają się obrazy i przestrzenne kolaże oraz stworzona na miejscu m.in. z drewnianych, metalowych i szklanych przedmiotów instalacja. Choć zbudowana jest z "nieożywionych" elementów, zdaniem twórcy "żyje", gdyż rozrasta się i pączkuje. - Hybrydalny twór będący efektem swoistego recyclingu form inspirowanych światem roślin stanowi także przyczynek do dyskusji nad koncepcją zniesienia dualizmu kultura - natura we współczesnej kulturze i jej posthumanistycznej perspektywie - wyjaśnia Katarzyna Jankowiak-Gumna z ABC Gallery.

Podczas wernisażu w Visual Parku zostanie także odsłonięta nowa rzeźba Bachorczyka. "Królik, który widział jutro" jest kontynuacją i rozwinięciem tematu podjętego przez artystę w instalacji "Formowanie", która powstała w ubiegłym roku. Wówczas w zawieszonych na wytapetowanej ścianie kwietnikach Bachorczyk "posadził" m.in. kaczkę sanitarną, a pod nią, na dywanie, rozłożył różne formy do wypieków. - Rzeźba, podobnie jak elementy wcześniejszej instalacji ma kształt dwóch foremek (królików) do wykrawania ciasteczek. Foremki, i te do pieczenia ciasteczek, i te do zabaw w piasku, kojarzą się zwyczajowo z dzieciństwem, zabawą i łakociami, z domem, beztroską i bezpieczeństwem - tłumaczy Katarzyna Jankowiak-Gumna. Nowa rzeźba Bachorczyka ma blisko trzy i pół metra wysokości.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • wernisaż wystawy "Chlorofil utracony" Bogusława Bachorczyka (ABC Gallery) oraz odsłonięcie rzeźby "Królik, który widział jutro" (Visual Park)
  • Jezioro Strzeszyńskie
  • 12.06, g. 20
  • wystawa czynna do 22.07
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.