Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Być jak Yach Paszkiewicz

Autor krótkometrażowych animacji i ponad czterystu teledysków, artysta dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka, tworzył dla takich legend polskiej sceny muzycznej, jak Kazik Staszewski, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Hey, Budka Suflera czy Czarno-Czarni... Galeria Miejska Arsenał zaprasza na warsztaty i spotkanie z Yachem Paszkiewiczem!

. - grafika artykułu
Yach Paszkiewicz, fot. materiały Galerii Miejskiej Arsenał

Był świadkiem i uczestnikiem tworzenia się w latach osiemdziesiątych polskiej sceny alternatywnej. Zafascynowany niedostępną wówczas w Polsce kulturą MTV, należy do zbuntowanego pokolenia twórców, którym stan wojenny otworzył nowe możliwości artystyczne i uczynił z nich nowatorskich twórców nowej fali.

W tym okresie, pracując na początku swojej drogi twórczej jako plastyk w toruńskim klubie Od Nowa, Paszkiewicz poznał się z takimi zespołami jak Republika, Nocna Zmiana Bluesa i Kobranocka. Żywo zainteresowany i zaangażowany w awangardową twórczość artystyczną, zetknął się z Grupą Łódź Kaliska i poznał Zbigniewa Robakowskiego. Dzięki niemu po raz pierwszy obejrzał filmy Zbigniewa Rybczyńskiego, przywiezione przez Robakowskiego ze Stanów Zjednoczonych.

Rybczyński, legenda krótkiego metrażu, laureat Oscara za film "Tango" i autor wielu znakomitych teledysków (między innymi "Imagine" dla Johna Lennona i Yoko Ono), mocno wpłynął na artystyczny dorobek Yacha, będącego w pewnym sensie jego polskim spadkobiercą. Paszkiewicz dzięki Rybczyńskiemu zafascynował się techniką blue boxu, która nie była wtedy jeszcze w Polsce rozpowszechniona.

W swojej działalności artystycznej i pedagogicznej łączy znajomość tradycyjnych technik z doświadczeniem szalonego buntu spod znaku MTV. Jak sam podkreśla, najważniejsza jest otwartość i kreatywność, zauważając z dumą, że "na dziecięcym komputerze zrobił sam czołówkę Teleekspresu!".

Od 10 do 14 lipca w Galerii Miejskiej Arsenał Yach Paszkiewicz poprowadzi warsztaty dla młodzieży. Kursanci w trakcie zajęć "Letnia szkółka animacji z Yachem Paszkiewiczem" poznają najważniejsze zagadnienia z dziejów filmu animowanego XIX i XX wieku, a także będą mieli okazję stworzyć pod okiem mistrza własne dzieła, łącząc historyczną teorię z praktyką.

Początkujący artyści wykreują obrazy przy pomocy prostych środków plastycznych: pisaków, kartonu czy taśmy klejącej. Sięgną w ten sposób do podstawowych technik kreowania animacji, takich jak "non camera" (rysowanie na taśmie filmowej bez użycia kamery) i zastosowanie "phenakistoscopu" - tarczy optycznej, tworzącej w trakcie obracania ruchome obrazy.

Prowadzący, nie poprzestając na tradycyjnych środkach, odkryje przed młodzieżą również nowoczesne techniki obrazowania, pokazując ich wykorzystanie aż do momentu powstania dzieła audiowizualnego. Stworzone przez uczestników prace, wprowadzone do komputera, zostaną uwiecznione i zaprezentowane w formie projekcji na zakończenie warsztatów.

Aleksandra Nieścioruk

  • "Letnia szkółka  animacji z Yachem Paszkiewiczem": 10 -14.07, g. 9-12, Galeria Miejska Arsenał, wstęp wolny (obowiązują zapisy)
  • Spotkanie z Yachem Paszkiewiczem "O polskim wideoklipie animowanym": 13.07, g. 18, Galeria Miejska Arsenał, wstęp wolny