Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Artysta czy wynalazca?

Janusz Kapusta, wybitny rysownik, malarz, scenograf i odkrywca, będzie w poniedziałek gościem Instytutu Filologii Polskiej UAM.

Spotkanie z Janem Kapustą w Poznaniu: 29.10, g. 17.30 - grafika artykułu
Spotkanie z Janem Kapustą w Poznaniu: 29.10, g. 17.30

- Sztuka dla mnie jest wiecznym eksperymentem, przyglądaniem się światu i poszukiwaniem tego, co niemożliwe, a co staje się możliwe. Jest narzędziem rozpoznawania świata - mówił w jednym z wywiadów.

Sam eksperymentuje w sztuce od lat, szukając inspiracji w dziedzinach - wydawałoby się - od sztuki bardzo odległych: w fizyce, matematyce, geometrii. - Każdego artystę i każdą ilustrację można zmienić, ale nie odkrycie naukowe, które tworzy świat i przyczynia się do jego rozwoju jak choćby K-dron - tłumaczył.

No właśnie. K-dron - najważniejsze odkrycie Janusza Kapusty. To jedenastościenna bryła geometryczna, której nazwa pochodzi od jedenastej litery w alfabecie: K oraz greckiego słowa "dron", czyli "ściana". - K-dron ma niezliczone możliwości zastosowań - artysta- wynalazca tłumaczył podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej K-dronowi w Liceum Plastycznym w Poznaniu. - Można tworzyć gry, wyroby jubilerskie, elewacje budynków. Teraz prowadzę rozmowy na temat możliwości produkcji opakowań do alkoholi w Stanach Zjednoczonych - opowiadał w poznańskim liceum, którego jest absolwentem.

Pochodzi z małej miejscowości niedaleko Koła. Studiował na poznańskiej ASP, a także na Politechnice Warszawskiej i Akademii Teologii Katolickiej. "Myśli jak filozof, pracuje jak architekt, rysuje jak Steinberg obciążony wiedzą Kołakowskiego (...)" - pisali o nim kilka lat termu w "Polityce".

Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 r. mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje z największymi: "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post", "The Boston Globe", "Graphis". - Grafika jest lustrem świata, odbijającym wydarzenia, więc grafik musi być szybkim i uważnym obserwatorem życia. Rysunek jest odpowiedzią na głos świata, dlatego zawsze mówię, że ja - wykonując swój zawód - przyglądam się światu - o jednej ze swoich wielu pasji mówił w wywiadach.

W poniedziałek, 29 października w Collegium Maius otwarta zostanie wystawa prac Janusza Kapusty. Artysta wygłosi także prelekcję o K-dronie.

Sylwia Klimek

  • Wystawa prac Janusza Kapusty oraz prelekcja artysty "K-dron, między nauką a sztuką".
  • 29.10, g. 17.30
  • Sala Teatralna Collegium Maius (wejście od ul. o. Honoriusza Kowalczyka lub od ul. Fredry 10)
  • Organizator: Pracownia Badań nad Tradycją Europejską Instytut Filologii Polskiej UAM