Kultura w Poznaniu

Sztuka

Nie tylko artysta

- Prawdziwy artysta nigdy nie odpowiada na pytanie, czym jest sztuka. Pozwolę sobie przypomnieć słowa mojego mentora, Pieta Mondriana: "Zostawmy sztukę w spokoju. Twórzmy nowe piękno" - mówił w jednym z wywiadów Tadeusz Mysłowski. Jeśli ktoś drążyłby jednak dalej i próbował wymóc na tym artyście i kolekcjonerze konkretną odpowiedź na pytanie, czym sztuka jest, być może otrzyma ją dzięki wystawie M jak mistrzowie, która 22 listopada zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Choroba to życie. Życie to choroba

Arsenał dawno nie przeżywał takiego oblężenia - w piątkowy wieczór w budynku galerii (a nawet przed nim!) zgromadziły się prawdziwe tłumy. Frekwencja na wernisażu wystawy "Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK" dopisała. Jak było z samą ekspozycją?

Czytaj artykuł
Wolałbym nie musieć dokumentować tej historii

- Ta historia nie dotyczy tylko tej jednej rodziny. Podobne problemy mieszkaniowe mają rodziny w całej Polsce - mówi Paweł Jaskółka*, autor fotoreportażu "Eksmisja", dokumentującego nielegalną eksmisję na jednym z poznańskich osiedli, za który zdobył nagrodę główną konkursu Wielkopolska Press Photo 2019.

Czytaj artykuł
Choroba jako wyzwanie społeczne

O chorobie jako narastającym problemie społecznym, codziennych rozmowach w szpitalnych korytarzach i wykluczaniu jednostek przez uprzywilejowaną część społeczeństwa - o tym wszystkim opowiada projekt inaugurowany w piątek w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł
O dziewczynkach, które idą tam, gdzie chcą

Chociaż są to fotografie zrobione podczas licznych podróży, to niewiele mają wspólnego ze zdjęciami prezentowanymi w magazynie "National Geographic". Dla Weroniki Krawczuk wyjazdy były tylko przyczynkiem do sportretowania napotkanych kobiet i stworzenia z ich historii spójnej opowieści o silnych dziewczynach.

Czytaj artykuł
Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci

"Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym" - mówi Daniel Lismore. Na czym ta nietypowość polega, będziemy mogli się przekonać podczas 16. urodzin Starego Browaru. Wernisaż wystawy brytyjskiego projektanta już 5 listopada.

Czytaj artykuł
Kocham rzeźbić!

- W prasie różnie oceniano moją pracę - jednym się podobała, inni zupełnie nie mogli zrozumieć jej sensu. A to przecież symbol wrześniowych walk nad Bzurą, bitwy, która nie była zwycięska, ale świadczyła o uporze i bohaterstwie Armii "Poznań" - opowiada Anna Rodzińska-Iwiańska*, jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, autorka pomnika Armii "Poznań".

Czytaj artykuł
W świetle koloru Józefiny i Józefa

Jeden z bezsprzecznie najważniejszych żyjących, a urodzonych w Poznaniu artystów, 14 października został uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez poznański Uniwersytet Artystyczny. Przy tej okazji w galerii Duża Scena UAP otworzona została wystawa prac artysty oraz jego 9-letniej córki Józefiny Sygnały w świetle koloru...

Czytaj artykuł
Niedopowiedzenia dnia codziennego

O mocy kompozycji, znaczeniu chaosu i magii wypowiedzianych myśli i niedopowiedzianych słów - Galeria FWD: w sobotę 13 października zainaugurowała jesienny sezon wystawienniczy prezentacją instalacji Piotra Bosackiego.

Czytaj artykuł
Dzieło jako proces

W poznańskiej Galerii Piekary rozpoczęła się monograficzna wystawa jednej z najbardziej niedocenianych polskich artystek - Wandy Gołkowskiej. Retrospektywna prezentacja dzieł pozwala na nowo odkryć zapomnianą twórczość i przypomina o jej barwnej, artystycznej osobowości.

Czytaj artykuł
Co zostało nam z PeWuKi?

Dla odradzającej się Polski odbywająca się w 1929 roku w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa była pokazem sił i możliwości. To był również czas, gdy na szeroką skalę do naszego miasta zawitała architektura modernistyczna. Świetność wystawy i jej znaczenie dla Poznania przypomni tegoroczny II Festiwal Architektury Modernistycznej Nowy Plan.

Czytaj artykuł
Inne kostiumy

Jednym z wydarzeń obchodów 55-lecia Teatru Ósmego Dnia jest wystawa "Kostium i obraz, czyli 55 zdarzeń". To ekspozycja prezentująca twórczość Izabeli Rudzkiej, która od lat 90.  współpracuje z teatrem i wykonuje dla aktorów kostiumy, posługując się nietypowymi rozwiązaniami krawieckimi.

Czytaj artykuł
Królik w śnieżycy

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu świętuje 100-lecie, a ja zapytałem siedmiu absolwentów uczelni, którzy studiowali na niej malarstwo, co przyniosła im edukacja artystyczna i dlaczego wybrali właśnie taki kierunek.

Czytaj artykuł
Historia przestrzeni

Czy można próbować analizować dzieło sztuki bez kontekstu, nie znając realiów jego stworzenia, uwarunkowań historycznych, nie wiedząc do czego będzie się odnosić? Założenia urodzinowej prezentacji Obiekt - przestrzeń  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wydają się proste. Wszak wystarczy zajrzeć w przepastne uczelniane archiwa i pochwalić się najlepszymi dziełami powstałymi w murach poznańskiej Akademii.

Czytaj artykuł
Porządek i ekspresja

"Jej twórczość jest również świadectwem poszukiwania czystej prawdy. W jej przypadku kreatywna praca wyobraźni nie polegała na akumulacji motywów, lecz na ich sukcesywnym redukowaniu; krok po kroku dotarła do nagiej linii, do zestawu czystych form, z których wydobywała plastyczny rytm swoich obrazów. Nigdzie indziej twórcze pragnienie nie wyraża się równie szczerze, jak w jej dorobku - pisała na temat Sophie Taeuber-Arp krytyczka sztuki i pisarka - Gabrièle Buffet-Picabia. Wystawa w CK Zamek odpowiada na pytanie, czy nie są to tylko czcze słowa.

Czytaj artykuł
Kobieta-awangarda

Bywa, że artystki wiążą się - nie tylko zawodowo - z artystami. Tego typu par nie brakuje w historii sztuki. Niestety nierzadko się zdarza, że dopiero dzisiaj wychodzą z cienia znanych mężów i doceniane zostają przez współczesnych krytyków i miłośników sztuki. Przykładem takiej artystki jest m.in. Sophie Taeuber-Arp.

Czytaj artykuł
Vivat Academia, vivant professores!

Obiekt - przestrzeń. Wystawa z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest kolejnym aktem obchodów jubileuszu powstania poznańskiej uczelni artystycznej. Tym razem oko widzów skierowane zostanie w kierunku grona pedagogicznego odpowiedzialnego za wykształcenie wielu znamienitych studentów.

Czytaj artykuł
Podróż w czasie z Fotoplastykonem

Od środy 4 września w Fotoplastykonie Poznańskim można oglądać kolejną po "Wyprawie na Księżyc" wystawę. Tym razem wybieramy się w podróż w czasie do Poznania przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Zobaczcie stereoskopowy "Poznań na przełomie wieków"!

Czytaj artykuł
Pociąg do fotografii

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Koleje Wielkopolskie żegnają lato nową prezentacją fotografii. 31 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy "Na kolejowym szlaku" Pawła Krymarysa.

Czytaj artykuł
Subtelność obrazu

Od malarstwa do fotografii i grafiki komputerowej droga jest bliższa niż nam się wydaje. Pokaże to najnowsza wystawa w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

Czytaj artykuł
1 18 Strona 19 20 21 22