Kultura w Poznaniu

Sztuka

Uniwersalizm i tożsamość

Galeria Śluza ma być przestrzenią dla wystaw, które będą opowiadały o Poznaniu przez pryzmat jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także szansą szukania powiązań z tym, co minęło - również w kontekście pewnych problemów społecznych i tematów, które powinny prowokować do dyskusji. Wystawa Przynęty i pułapki przygotowana przez studentów i studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest jedną z trzech zaplanowanych na ten rok wystaw czasowych, które mają spełniać te postulaty.

Czytaj artykuł
W poszukiwaniu trafnej formy

Już 18 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową roku 2020. Będzie to również pierwszy dzień wystawy pokonkursowej, która potrwa do końca lipca.

Czytaj artykuł
Głos artystek złotniczek

- Od dwudziestu trzech lat przekonujemy, że poprzez biżuterię można wyrażać również i głębokie idee - mówi Ilona Rosiak-Łukaszewicz*, dyrektorka Galerii YES. Do 10 lipca w galerii można oglądać wystawę Głos Kobiet, prezentującą feministyczną sztukę złotniczą.

Czytaj artykuł
Meble i ludzie

- Wszystko pozostało tak, jakby Mama przed chwilą wyszła - i dla mnie to miejsce wciąż żyje jej życiem: patrzę na zbiór winylowych płyt, odtwarzam je na starym adapterze, kontempluję Mamowe obrazy - mówi Jacek Kowalski*, pieśniarz, autor monografii Meble Kowalskich. - Dominują w tej przestrzeni obrazy pani Bogusławy, natomiast to, co mnie najbardziej interesowało, było ukryte: kalki, projekty, dokumenty życia artystycznego Poznania, związanego z meblarstwem - dodaje Julia Błaszczyńska**, historyczka sztuki i kuratorka wystaw. Cykl wydarzeń w Pracowni Mebli Kowalskich bedzie kontynuowany od 10 czerwca, w formie spotkań online.

Czytaj artykuł
Trudno opowiadać o najbliższej okolicy

- Jesteśmy otwarci na różne formy opowiadania, najbardziej zależy nam na historii, na tym, co zostanie opowiedziane zdjęciami - mówi Adrian Wykrota*, fotograf, współzałożyciel galerii Pix.house.

Czytaj artykuł
Nie tylko poznańscy kryptolodzy

Nową wystawę poświęconą polskim kryptologom będzie można od soboty oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku. Prezentuje ona dokonania łamaczy szyfrów, którzy działali wcześniej niż "poznańska trójka": Rejewski, Różycki i Zygalski. Przypomina m.in. sukcesy polskiego wywiadu radiowego na kierunku wschodnim, w okresie wojny polsko-bolszewickiej, które są mniej znane w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Bycie obecnym i nieobecnym

- Studenci zagraniczni są w pewnym sensie intruzami. I choć mogą na miejscu wszystko obserwować ze środka, to zupełnie inaczej postrzegają różne kwestie, w tym i te związane z polską kulturą... powiedziałbym nawet, że z "moją kulturą", bo będąc tu od czternastu lat czuję się już bardziej Polakiem - mówi Marc Tobias Winterhagen, kurator wystawy after the presence, którą od poniedziałku można oglądać w Galerii Szewska 16.

Czytaj artykuł
Wystawa jednego eksponatu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w ramach Wystawy jednego eksponatu prezentować będzie najnowsze nabytki muzeum, w tym te, które przekazali mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. Co miesiąc w siedzibie muzeum w Odwachu na Starym Rynku zademonstrowany zostanie jeden eksponat i jego wyjątkowa historia.

Czytaj artykuł
Stacja końcowa: postrzeczywistość

Mrugnij, podnieś brew, pstryknij palcami. Wyprostuj się, weź głęboki wdech, nazwij przedmioty, które znajdują się wokół Ciebie. W jakim świecie żyjesz?

Czytaj artykuł
Poza marginesem widzialności

Są takie aspekty życia i funkcjonowania miasta, których nie zauważamy, a jeśli nawet zauważymy, ignorujemy. Galeria Śluza we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu przygotowała wystawę Przynęty i pułapki, poświęconą zjawiskom spoza głównego nurtu.

Czytaj artykuł
Fotografia jako rzeźba

Wystawa fotografii Michaela Wittasska Aurora to już ostatnia okazja, by skonfrontować się z przestrzenią Galerii Miejskiej Arsenał przed generalnym remontem, który zmieni jej wygląd. A że instalacja niemieckiego artysty - antyintelektualna i absorbująca zmysły - bezpośrednio odwołuje się do ekspozycyjnej specyfiki budynku nakierowując wzrok widza na charakterystyczny sufit, trudno o lepszą codę.

Czytaj artykuł
Poznań projektantów

W Centrum Kultury Zamek poznaniacy i poznaniaki spojrzą na swoje miasto z nowej perspektywy - projektowania, wzornictwa i wytwórczości. Wystawa Dizajn. Odsłona poznańska zostanie otwarta w piątek 14 maja.

Czytaj artykuł
Fotografia jako rzeźba

Wystawa fotografii Michaela Wittasska Aurora to już ostatnia okazja, aby skonfrontować się z przestrzenią Galerii Miejskiej Arsenał przed generalnym remontem, który zmieni jej wygląd. A że instalacja niemieckiego artysty - antyintelektualna i absorbująca zmysły - bezpośrednio odwołuje się do ekspozycyjnej specyfiki budynku, nakierowując wzrok widza na charakterystyczny sufit - to trudno o lepszą codę.

Czytaj artykuł
Celebracja w izolacji

"Z czym kojarzy Wam się izolacja? Samotnością, odosobnieniem, strefą komfortu, dyskomfortu, zatraceniem, poznaniem swojego »JA«?" - te pytania zadają organizatorzy i organizatorki wydarzenia IzolacJA - Urodzinowego Livestreamu Koncertów i Dragowych Performansów, które odbędzie się za kilka dni w wirtualnej przestrzeni VIR Gallery. Z okazji urodzin tej funkcjonującej wyłącznie w internetowej przestrzeni platformy, jej twórcy i twórczynie oraz osoby z pozqueer. zorganizowali i zorganizowały pokaz performansów oraz koncertów tematycznie związanych z doświadczeniem pandemicznej izolacji.

Czytaj artykuł
Fantazjowanie o wsi

- Pojawiające się w moich pracach historie nie są przeze mnie wymyślane, lecz wywodzą się z podświadomości - mówi mieszkająca w Poznaniu artystka Magdalena Starska*. W marcu wydała artystyczną książkę z pocztówkami Dreaming Wolf Mother.

Czytaj artykuł
Poezja jakby nie istnieje

- Za sprawą tęsknoty i czasu zdarzenie, które miało miejsce w przeszłości, zyskuje pewną aurę we wspomnieniu - stając się poezją - mówi Karolina Belter*, której wystawa Przyjęcie zostanie otwarta 24 kwietnia w Galerii Jak.

Czytaj artykuł
W domu ciężko zrobić sobie pracownię malarską

- Nie wszyscy mają przestrzeń do wielkich formatów, ale też nie wszyscy mają możliwość brudzenia, które jednoznacznie kojarzy się z malowaniem. Stąd często dzieci wybierają teraz format A4 i ołówek, bo wtedy "pracownia" zmieści się na biurku. Muszę je zachęcać, by wstały z krzesła, wróciły do sztalugi i ponownie zmierzyły się z większym formatem - mówi Sylwia Chudy-Leśnik* prowadząca pracownię malarską tARTak w CK Zamek. Od 20 kwietnia w jego holu będzie można zobaczyć wystawę Zestawienie 2021, pokazującą powstałe podczas tych zajęć prace uczestników.

Czytaj artykuł
Gdybym była Bogiem...

- Ci, którzy teraz są dziećmi, pewnego dnia przecież przejmą ster i pokierują naszym światem, jeżeli coś z niego jeszcze zostanie - powiedziała w 1978 roku Astrid Lindgren, odbierając Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich we Frankfurcie. Jej słynna mowa stała się podstawą wystawy Żadnej przemocy! Pokój na świecie według Astrid Lindgren, poświęconej problemowi przemocy wobec dzieci.

Czytaj artykuł
Astrid Lindgren i jej przesłanie

- Książki Astrid Lindgren wydajemy od początku istnienia Wydawnictwa Zakamarki. To popularna autorka książek dla dzieci, ale była też niezwykłą postacią, jeśli chodzi o jej aktywność społeczną - mówi Katarzyna Skalska. Od środy w Centrum Kultury Zamek można oglądać w Holu Wielkim wystawę Żadnej przemocy! Pokój na świecie według Astrid Lindgren.

Czytaj artykuł
Wystawy w niełatwych czasach

Niedawno minął rok, od kiedy zmagamy się z pandemią. Muzea i galerie były przez znaczną część tego czasu zamknięte. Są zamknięte i teraz i póki co nie można się spodziewać, że w najbliższym czasie zostaną otwarte bez ograniczeń. Warto więc  zapoznać się z wystawami, które mimo wszystko są dostępne i - chociażby kliknięciami - wspierać poznańskie instytucje wystawiennicze.

Czytaj artykuł
1 11 Strona 12 13 14 15