Kultura w Poznaniu

Sztuka

Trzeba mieć siłę

 - Most znalazł się na obrazie, ale nie ja go namalowałem, tylko on sam się namalował, gdyż ułożyłem na nim moje płótna, po których chodzili, a nawet tańczyli, i panowie, i panie, niczym z piosenki Ewy Demarczyk - mówi Piotr C. Kowalski*, profesor zwyczajny na UAP, artysta uhonorwany Wielką Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

Czytaj artykuł
W ogrodzie o książkach i zdjęciach

Najlepsze książki fotograficzne lat 2019 i 2020 i spotkanie z jurorkami konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. A to wszystko w przyjaznym, pełnym drzew i krzewów Ogrodzie Szeląg. Kolejna odsłona festiwalu XPRINT już w najbliższy czwartek.

Czytaj artykuł
Bez przesady z tą estetyzacją

- Wiem, że nie uszczęśliwię wszystkich odbiorców i nie do każdego trafię. Ja robię jednak to, co kocham i nie zamierzam tego zmieniać - mówi artysta Igor Mikoda*, którego wystawa Remake/Remade zostanie otwarta w czwartek 19 sierpnia w Gabinecie Milbrandt.

Czytaj artykuł
Abakanowicz w Poznaniu: obecna!

Od niedawna Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu z dumą nosi imię Magdaleny Abakanowicz - artystki, która zrewolucjonizowała podejście do tkaniny artystycznej i stała się jedną z najbardziej znanych rzeźbiarek na świecie.

Czytaj artykuł
Rewolucjonistka

- Nazwa "Abakany" pojawiła się dlatego, że w czasie gdy powstały, brakowało określeń na prace niemieszczące się w żadnej ze znanych dziedzin sztuki. Abakanowicz dokonała nimi prawdziwej rewolucji, i to na skalę światową - mówi Anna Borowiec*, kuratorka wystawy Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym.

Czytaj artykuł
Konfrontacja z sobą samym

Nierozpoznani Magdaleny Abakanowicz to najbardziej monumentalne dzieło plenerowe artystki zrealizowane w Polsce i jedno z najbardziej spektakularnych na świecie.

Czytaj artykuł
Jesteśmy do siebie podobni

- Myślę, że jesteśmy bardzo do siebie podobni, mamy podobne języki i kultury, a nasza przeszłość jest ze sobą bardzo mocno spleciona. Wiele postaci historycznych jest zresztą wspólnymi bohaterami naszych krajów. To nas łączy i powinno dalej łączyć - mówi białoruski fotografik Oleg Malejko*. Wystawa jego zdjęć zostanie otwarta 8 sierpnia w Atelier Wimar Łazęga Poznańska.

Czytaj artykuł
Dokąd prowadzą nas dźwięki?

To pozornie prostolinijne i naiwne pytanie jest zadane zwiedzającym wystawę Dźwięki wokół Cybiny, skierowaną przede wszystkim do najmłodszych odbiorców, ich rodziców i opiekunów. Do końca października można ją oglądać w Galerii Śluza, należącej do Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

Czytaj artykuł
Rzeczy utracone w ogniu

Wybiegasz z płonącego domu - co zabierasz ze sobą? Takie pytanie postawiła Jadwiga Minksztym bohaterom i bohaterkom swojego reportażu Płonący dom. Efekty i odpowiedzi można zobaczyć na wystawie w Galerii Designu UAP do 25 sierpnia.

Czytaj artykuł
W Poznaniu czuję się jak w domu

- Z moimi szkicami zawsze wiąże się pewna dodana do nich historia. Są to "przedsłowia" w formie dopisanych do obrazów tekstów czy opowieści - mówi Olga Strizhniova*, której wystawę Kreskosłowy można oglądać do piątku 6 sierpnia w Atelier Wimar Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

Czytaj artykuł
Przeżycia zbiorowe

- Festiwal Jednego Zdjęcia nie jest konkursem, nie odbywa się na nim "dzika konkurencja". Opiera się on przede wszystkim na chęci podzielenia się swoją pasją. Stąd na drugi plan schodzi to, czy ktoś zostanie wyróżniony czy nagrodzony - przyznaje Maciej Krajewski ze Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy okazji 4. edycji jego autorskiej imprezy.

Czytaj artykuł
Dla tych nielicznych, którzy naprawdę kochają Ziemię

Na wystawie Siostra Ziemia w Galerii Miejskiej Arsenał można się miękko zanurzyć w subtelności wszechogarniającej, siostrzanej troski, zmierzyć poziom swej wrażliwości względem istot żywych, a więc skalę posiadanej empatii względem tego, co nieludzkie, lecz jakże mocno czujące.

Czytaj artykuł
Kto może zapalić cygaro w muzeum?

- Sztukę rozumiem jako wolną działalność. A jednak w instytucjach sztuki nie panuje egalitaryzm. Nie każdy może w nich zrobić to samo, czy - nie każdy artysta może sobie pozwolić na to samo - mówi Michał Martychowiec*, którego wystawę Marcel Duchamp smoking cigar in the museum można oglądać przez całe lato przez witrynę Rodríguez Gallery.

Czytaj artykuł
Relacja z Siostrą Ziemią

W piątek Galeria Miejsca Arsenał zainauguruje działalność w tymczasowej siedzibie przy ul. Szyperskiej 2 dwiema wystawami - Siostrą Ziemia i Rejected Proposals. "Matce Ziemi, Siostrze Ziemi oddajemy siebie. Tkamy ten świat wspólnie. Dedykujemy tę wystawę wszystkim czującym istotom, całej Naturze, Planecie i Kosmosowi" - tak o tej pierwszej piszą kuratorki Dorota Chilińska i Katarzyna Lewandowska.

Czytaj artykuł
Aktywizacja wyobraźni

- Stałym tematem w mojej pracy fotograficznej jest problematyka spojrzenia. Mam tu na myśli zarówno wzrok kierowany przez kogoś na nas, jak i to, jak my postrzegamy innych - mówił Fabrice Picard w czasie swojej wizyty w Poznaniu. W Domu Bretanii do 16 lipca można oglądać wystawę jego fotografii Faceless.

Czytaj artykuł
Społeczny wymiar fotografii

Pod hasłem Festiwalu Jednego Zdjęcia i w ramach dzielenia się swoimi fotografiami, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska tworzy przestrzeń spotkania dla poznaniaków i poznanianek. W niedzielę zostanie otwarta wystawa 4. edycji - przez tydzień będzie można zagłosować na pięć ulubionych zdjęć.

Czytaj artykuł
Miasto z fyrtli

- Fyrtle to pochwała lokalności i współdziałania. Tworzą je wyjątkowe wspólnoty, co może być źródłem dumy. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć projekt Fyrtle - mówi Cezary Tyliński. W piątek w ramach wydarzenia Niech żyją fyrtle! będzie można zobaczyć dwie wystawy (ilustracji i zdjęć), wziąć udział w koncercie, a także zdobyć książkę poświęconą poznańskim osiedlom.

Czytaj artykuł
Poza zasadą przyjemności

- Wydaje mi się, że w tym momencie nie jestem jeszcze publiczną personą funkcjonującą na zasadzie "muszę mieć Czyszczonia w swojej kolekcji". I może dobrze, bo ci, którzy zdecydowali się na zakup moich prac, rzeczywiście chcieli posiadać konkretne obrazy. Dostrzegli w nich coś, z czym chcieli obcować, przebywać, co sprawia im przyjemność - mówi Jakub Czyszczoń*, artysta wizualny. Niedawno ukazała się jego monografia.

Czytaj artykuł
Uniwersalizm i tożsamość

Galeria Śluza ma być przestrzenią dla wystaw, które będą opowiadały o Poznaniu przez pryzmat jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także szansą szukania powiązań z tym, co minęło - również w kontekście pewnych problemów społecznych i tematów, które powinny prowokować do dyskusji. Wystawa Przynęty i pułapki przygotowana przez studentów i studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest jedną z trzech zaplanowanych na ten rok wystaw czasowych, które mają spełniać te postulaty.

Czytaj artykuł
W poszukiwaniu trafnej formy

Już 18 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową roku 2020. Będzie to również pierwszy dzień wystawy pokonkursowej, która potrwa do końca lipca.

Czytaj artykuł
1 10 Strona 11 12 13 14