Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Wszystkie wymiary macierzyństwa

Natalia Fiedorczuk - pisarka i autorka muzyki, laureatka Paszportu "Polityki" i Agnieszka Graff - jedna z najbardziej znanych polskich feministek, autorka m.in. książki "Matka feministka" wezmą udział w dyskusji o polskim macierzyństwie. Spotkanie "Matka w społeczeństwie" odbędzie się w niedzielę w CK Zamek.

. - grafika artykułu
Okładka książki "Matka feministka", Wyd. Krytyki Politycznej

Natalia Fiedorczuk jest twórczynią i członkinią projektów muzycznych takich jak Nathalie and The Loners, Happy Pills, Orchid, czy PTKCSS. Na koncie ma także gościnne występy w utworach Strachów na Lachy i Macieja Cieślaka. Ta muzyczna wyliczanka mogłaby sugerować, że artystka spróbuje ująć temat rodzicielstwa w dźwiękowe ramy. Tymczasem w 2016 roku Fiedorczuk opublikowała debiutancką powieść "Jak pokochać centra handlowe", za którą dostała Paszport "Polityki" 2017. Książka opowiada historię młodej kobiety, która musi skonfrontować doświadczenie bycia matką z własną depresją. I to zarówno depresją, na którą bohaterka cierpiała już w czasie studiów, jak i depresją poporodową, z którą musi zmierzyć się i ona, i jej mąż. Debiut Fiedorczuk wprowadził niemałe zamieszanie w środowisku literackim, sprowokował także wiele rozmów i dyskusji o podejściu do macierzyństwa w Polsce. Jest to powieść o tyle nietypowa, że Fiedorczuk skonstruowała swoją fikcyjną bohaterkę na kanwie wielu autentycznych opowieści, zebranych wśród matek w różnym wieku. "Ta książka znajduje się na granicy reportażu i prozy. [...] To wynik rozmów z kilkudziesięcioma osobami: kobietami, które doświadczyły depresji, które nigdy nie chciały się do niej przyznać, które wyleczyły ją terapią, lekami, metodami alternatywnymi, fitnessem, które nauczyły się z tym doświadczeniem żyć, ale też nigdy jej nie zaakceptowały" - pisze Fiedorczuk w odautorskim komentarzu. Sama pisarka również zmagała się zarówno z depresją przed urodzeniem dziecka, jak i tą poporodową.

Gościem niedzielnego spotkania będzie też Agnieszka Graff. To znana w Polsce pisarka i nauczycielka akademicka, związana z ruchem feministycznym, felietonistka "Wysokich Obcasów". W 2014 roku napisała książkę "Matka feministka", gdzie postanowiła mówić głośno na temat tego, co w polskim środowisku feministycznym często było przemilczane. "Nie mam pretensji, że feminizm nie zajmował się macierzyństwem. W swojej książce zastanawiam się jednak, dlaczego tak się stało. W jakimś sensie w »Matce feministce« składam samokrytykę i przyznaję: sama również temat macierzyństwa przegapiłam" - mówiła w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" zaraz po ukazaniu się książki. "Rolą feminizmu nie może być wytwarzanie siły roboczej dla kapitalizmu. Ten model - dyspozycyjności, samodzielności, kreatywności - według mnie się kończy. A pragnienie dziecka to nie jest uczucie antyfeministyczne" - dodała w tej samej rozmowie.

Spotkanie z Natalią Fiedorczuk i Agnieszką Graff poprowadzą Natalia Szenrok-Brożyńska i Marta Kowerko-Urbańczyk, autorki audycji "Cała wioska", emitowanej w Radiu Emaus. Ideą towarzyszącą audycji są rozmowy o mądrym rodzicielstwie i kulturze dla dzieci, a jej tytuł nawiązuje do afrykańskiego przysłowia: "Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska". Moderatorki poprowadzą zarówno niedzielne, jak i kolejne spotkania z cyklu "Rodzi się rodzic".

Jolanta Kikiewicz

  • Z cyklu "Rodzi się rodzic": "Matka w społeczeństwie"
  • spotkanie z Natalią Fiedorczuk i Agnieszką Graff
  • 28.05, g. 16
  • CK Zamek, Hol Balkonowy
  • wstęp: zapisy pod adresem literatura@ckzamek.pl, liczba miejsc ograniczona
  • CK Zamek zapewnia opiekę dla dzieci w trakcie trwania spotkania