Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Wszyscy jesteśmy sąsiadami

"Sąsiedzki Święty Marcin", "Kraina Olimpia", wycieczki szlakiem staromiejskich legend, "Wędrujący Dom Tańca", "Wildecki Bieg Śniadaniowy" czy "Filmowelove na Jeżycach" - to tylko część projektów, które zwyciężyły w konkursie Centrum Warte Poznania. W tym roku sfinansowane zostaną aż 23 pomysły, najwięcej w historii konkursu.

. - grafika artykułu
"Kraina Olimpia" - jeden ze zwycięzców konkursu Centrum Warte Poznania, fot. materiały Sceny Roboczej

W tym roku na konkurs wpłynęły 62 prace. Najwięcej pomysłów zostanie zrealizowanych na osiedlu Stare Miasto (8), oraz na Św. Łazarzu i Jeżycach (6). Najwyżej ocenione zostały "Kraina Olimpia" (animacje kulturalne na placu przed dawnym kinem Olimpia) oraz "Sąsiedzki Święty Marcin" (działania edukacyjne i kulturalne, ożywiające lokalną społeczność). 

- To już 4. edycja projektu "Kraina Olimpia". W tym roku znacząco poszerzamy jego formułę. Działamy dwutorowo. W czasie wakacji zrealizujemy cykl warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą zajęcia z tworzenia książek i komiksów, słuchowisko oraz mapping. Spróbujemy także przekształcić dziedziniec przed dawnym Kinem Olimpia w ogród społeczny. Zamierzamy zmienić to miejsce w przyjemną oazę - podczas ogłoszenia wyników mówiła Aleksandra Kołodziej ze Stowarzyszenia Scena Robocza, autorka projektu "Kraina Olimpia".

Drugim projektem, który otrzymał najwyższą ocenę komisji konkursowej, jest "Sąsiedzki Święty Marcin". - Konkurs Centrum Warte Poznania daje możliwość pozyskania pieniędzy na rewitalizację społeczną. Nasze wydarzenia na ul. Święty Marcin będą odbywać się pod hasłem "Wszyscy jesteśmy sąsiadami". W planach jest wiele spotkań i koncertów. Niech nam inne fyrtle w Poznaniu zazdroszczą - żartowała Hanna Sierocka z Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu.

Wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Centrum Warte Poznania rozpoczną się już w kwietniu i potrwają do końca roku. Projekty nagrodzone w ramach konkursu realizowane będą na terenie pięciu osiedli śródmiejskich -  Starego Miasta (w tym ulicy Święty Marcin), Jeżyc, Wildy, św. Łazarza oraz Ostrowa Tumskiego, Śródki i Komandorii - oraz na terenach nadbrzeżnych, położonych po obu stronach rzeki Warty - na obszarze pomiędzy mostem Lecha a mostem Przemysła. Pula konkursowa (350 tys. złotych) została rozdysponowana przez 13-osobową komisję konkursową, złożoną z ekspertów oraz radnych miejskich i osiedlowych.

Celem konkursu CWP jest rewitalizacja centrum miasta poprzez organizację atrakcyjnych i dostępnych dla mieszkańców działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Pomysł został zainicjowany w 2012 roku przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta Poznania  - od początku operatorem konkursu jest Wydział Kultury UMP, który w ciągu 7 lat wsparł realizację ponad 100 projektów. Niektóre z nich stały się zaczątkiem nowych, kulturotwórczych miejsc Poznania, np. galerii fotografii Pix.House czy atelier Okien Życie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

aj

Załączniki