Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Współczesny trubadur

Estas Tonne jest gitarzystą kosmopolitycznym, dla którego podróże są pretekstem do poszerzania horyzontów własnej twórczości. Liczne inspiracje, które muzyk czerpie z rozmaitych miejsc na świecie, pomagają mu tworzyć kompozycje unikatowe i hipnotyzujące. Już za kilka dni ten niezwykły artysta wystąpi w Poznaniu.

,
fot. materiały organizatorów

Podróżując po świecie Estas Tonne kolekcjonował rozliczne inspiracje muzyczne, które potem wykorzystał układając własne kompozycje. W jego utworach nie sposób jednak wyszczególnić  precyzyjnie nawiązań kulturowych i narodowych, co potęguje wrażenie obcowania z twórczością kosmopolityczną. Flamenco miesza się tu z brzmieniami latynoskimi, cygańskimi oraz klasycznymi utworami. W jego muzyce można zatem usłyszeć cały świat. Artysta nie chce utożsamiać się z żadną narodowością ani przywiązywać do jakiegoś konkretnego miejsca. Sam siebie określa jako "fragment całości", który nie pamięta skąd pochodzi. Nieustanne inspirowanie się światem pozwala mu wsłuchiwać się we własny artystyczny głos, którego zgłębianie nieustannie go zajmuje. Przez stale niezaspokojony głód poszukiwań stale zaskakuje i zachwyca publiczność od lat licznie gromadzącą się podczas jego występów. W oparciu o własne doświadczenia muzyk wytworzył nawet podstawę teorii muzyki czy też jej teoretyczny koncept. Istnieją według niego dwie płaszczyzny rozwoju twórczości oraz jej autora. Pierwsza z nich nazywana jest typem "wiem" i wiążę się z płaszczyzną poznania. Improwizacja natomiast odpowiada strukturze "nie wiem", która wydobywa zupełnie nowe, nieznane wcześniej pokłady energii. Połączenie obu tych płaszczyzn jest dla Estasa Tonne'a warunkiem koniecznym dla wytworzenia muzycznej i duchowej harmonii. Chwytając za gitarę klasyczną, Estas Tonne przenika do własnego wnętrza, konfrontuje się ze swoimi przeżyciami i emocjami, aby potem przelać je na słuchaczy.

Muzyczne łączenie różnych środowisk oraz wrażliwości wywołuje w słuchaczach wrażenie zanurzania się w przestrzeń odrealnioną i mistyczną. Tajemne światy, jakie można zwiedzić konfrontując się z muzyką Estasa Tonne'a poruszają, bo tak dobrze łączą skrawki rzeczywistości. Sam twórca przyznaje, że bycie przewodnikiem po mistycznych widokach jest dla niego odpowiedzialnym zajęciem. "Jasne, odpływam też w odległe krainy, ale muszę być bardzo mocno w teraz, w danym momencie, bardzo obecny. Myślę, że tak samo jest w przypadku każdego człowieka, który w pewnej aktywności musi być bardzo skupiony. To jest jak bycie na granicy bycia kimś/czymś i bycia niczym w tym samym czasie. Jest w tym bardzo cienka granica pomiędzy czymś, a niczym. Tożsamość dalej tam jest, ale jednocześnie jej nie ma." - powiedział w wywiadzie dla "Zwierciadła", które patronuje serię koncertów muzyka po Polsce.

Koncerty są dla Estasa Tonne szansą na zanurzenie się w kolejnych środowiskach. Chętnie uczestniczy w różnych wydarzeniach kulturalnych, takich jak festiwale, ale także bardziej niekonwencjonalnych projektach angażujących jogę, poezję lub medytacje. Eksperymentalny film Time of The Six Sun jest kolejnym z pomysłów, które zaangażowały jego uwagę. Trasa koncertowa Integration jest zatem dla niego wspaniałą okazją, żeby zaczerpnąć inspiracji z naszej kultury. Poza występem w Poznaniu, będzie można go też posłuchać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

Julia Niedziejko

  • Estas Tonne - Integration
  • 11.04 g. 19
  • Aula Artis
  • bilety: 140-180 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019