Kultura Poznań.pl

Opinie

Teatr ze smartfona
 

Teatr ze smartfona

"Ostatnia wieczerza: Slavery Still Exist" - trzeci z nagrodzonych w tym roku spektakli w konkursie "Off: Premiery/Prezentacje" - sprawia wrażenie notatek do przedstawienia. Trudno powiedzieć o czym w zasadzie jest, bo przypomina fejsbukowy feed lewicowego aktywisty, który bierze ten chaos i wystawia.

czytaj więcej
ALE KINO. Przekraczanie granic
 

ALE KINO. Przekraczanie granic

Nigdy nie pomyślałbym, że Ale Kino! okaże się najbardziej feministycznym festiwalem, w jakim uczestniczyłem - o projekcjach w ramach sekcji Panorama Młodych pisze Patryk Szczechowiak.

czytaj więcej
Kobiet prawa - wspólna sprawa
 

Kobiet prawa - wspólna sprawa

Polskie emancypantki przełomu XIX i XX wieku, w odróżnieniu od ich amerykańskich ("Niezłomne", 2004) i brytyjskich ("Sufrażystka", 2015) koleżanek, nie miały dotąd swojej ekranowej herstorii. Ową kulturową lukę wypełniają właśnie Marta Dzido i Piotr Śliwowski, których "Siłaczki" - zrealizowane w dużej mierze w Poznaniu - pojawiają się w kinach równo sto lat po wywalczeniu sobie przez Polki praw wyborczych.

czytaj więcej
Kiedy jest o czym grać
 

Kiedy jest o czym grać

Trzydzieści jeden rozmów, trzydziestu rozmówców, prawie trzysta zadrukowanych tekstem stron i świetne ilustracje autorstwa Łukasza Kacperczyka. Tylko dla kogo jest książka "O muzyce się nie gada" poznańskiego autora, Macieja Geminga?

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Amerykański sen
 

PROSTO Z EKRANU. Amerykański sen

"Narodziny gwiazdy" to dramat i musical w jednym. Umiejętnie łączy w sobie najlepsze cechy obu tych gatunków, pozostawiając widza z jednej strony z łamiącą serce historią miłosną, z drugiej - z zestawem naprawdę fantastycznych ballad do słuchania przez najbliższe, zimowe miesiące.

czytaj więcej
Mentalne gorsety
 

Mentalne gorsety

Hybrydyczne dźwięki wydobywające się z głośników, ciężki rytm przywodzący na myśl ogromne bębny i konwulsyjne ruchy ciał w wypełniającym ciemną salę milczeniu, które systematycznie przerywają ciężkie oddechy Magdaleny Mellin i Kajetana Hajkowicza. Tak rozpoczął się premierowy spektakl "Bez_tytułu" debiutujący na deskach poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Żywioł tożsamości
 

Żywioł tożsamości

"Czym jest dla mnie <<rodzinne miasto>>? Od ogromnego tsunami z 2011 roku, zaczęłam interesować się warstwami historii w rodzinnej Onagawie. Dlaczego ludzie nadal tam mieszkają, mimo że co pewien czas, raz za razem uderza tsunami? Ja sama czułam, że straciłam tożsamość, gdy miasto zostało zniszczone, a moi rodzice zginęli w tej katastrofie. Mimo że miałam zostać trzecim pokoleniem fotografów w mojej rodzinie, o samym mieście wiedziałam niewiele - nie miałam pojęcia, że były tu już wcześniej podobne kataklizmy" - pisała Mayumi Suzuki, której prace oglądać można w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Być czempionem
 

PROSTO Z EKRANU. Być czempionem

Legenda Rocky'ego Balboa rozpoczęła się już cztery dekady temu z okładem. I choć stary mistrz z racji wieku coraz bardziej usuwa się w cień, to znalazł sobie godnego następcę - Adonisa Creeda, który co prawda wdrapał się na szczyt, ale ma jeszcze co najmniej kilka trudnych walk przed sobą. Te najważniejsze przyjdzie mu stoczyć poza ringiem.

czytaj więcej
NOSTALGIA FESTIVAL. Narodzenie dzieje się dziś
 

NOSTALGIA FESTIVAL. Narodzenie dzieje się dziś

Życie bez Bożego Narodzenia, czyli temat tegorocznej Nostalgia Festival był obecny nie tylko podczas koncertów, ale też rozmów, projekcji filmowych, spotkań z zaproszonymi gośćmi. Klimat nostalgii, smutku i tęsknoty wnikał głęboko w tych słuchaczy, którzy szukali odpowiedzi na to, czym może być Boże Narodzenie dla współczesnego człowieka - wątpiącego, pełnego obaw, pytającego. Ja odpowiedź znalazłam ostatniego dnia festiwalu podczas koncertu Marcina Maseckiego i Barbary Kingi Majewskiej.

czytaj więcej
NOSTALGIA FESTIVAL. Twórczy wandalizm
 

NOSTALGIA FESTIVAL. Twórczy wandalizm

C-dur, c-moll, Cis-dur, cis-moll, D-dur, d-moll... I tak dalej, w górę, chromatycznie, po półtonie, najpierw preludium i zaraz za nim fuga jak amen w pacierzu. Jedni poprzestają na tym, inni wychodzą poza. Pierwszy dzień Nostalgia Festival odbył się pod znakiem twórczego wandalizmu.

czytaj więcej
Rebelia, rewolucja i reakcja
 

Rebelia, rewolucja i reakcja

- To wydarzenie łączy różne poziomy zmian historycznych. To tektoniczna zmiana, która rekonfiguruje układ czynników, które decydują o tym, jak wygląda struktura społeczna, sfera polityczna, jak o tej sferze się mówi i jak się ją rozumie - mówił na temat wydarzeń 1905 roku Wiktor Marzec w trakcie spotkania towarzyszącego wystawie Wolność to dopiero początek w CK Zamek. Z autorem książki Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne rozmawiał filozof i eseista, Tomasz Stawiszyński.

czytaj więcej
Pierwsza jaskółka
 

Pierwsza jaskółka

Sama podczas pracy nad książką "Zakonnice odchodzą po cichu" dotarła tylko do 20 byłych zakonnic. Natomiast po jej wydaniu w 2016 roku napisało do niej 200 kolejnych. Czy tytuł "Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica", który ukazał się kilka tygodni temu wywoła podobną reakcję? Marta Abramowicz była w czwartek gościem Teatru Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Żyj i pozwól żyć
 

Żyj i pozwól żyć

- Wybierając życie wybierasz wolność od nakazu martyrologii, a to znaczy - wybierasz wolność po prostu. Wolność bowiem to nic innego jak wolność do życia, będąca jednocześnie wolnością od nadrzędnych imperatywów samoofiarowania -  zaznacza profesor Agata Bielik-Robson. Jej wykład w trakcie ostatniego spotkania z cyklu Pochwała Wolności dotyczył kwestii takich jak pojmowanie wolności w duchu liberalizmu, możliwość wyboru życia zamiast śmierci i spór tradycji z nowoczesnością.

czytaj więcej
Jazzowo-etniczne echo urodzin
 

Jazzowo-etniczne echo urodzin

Nareszcie przyszedł taki moment, że muzyka etniczna wyszła z zaścianka i gromadzi na koncertach coraz więcej zwolenników. Na koncert Dagadany i Poznań Jazz Philharmonic Orchestra czekał chyba cały Poznań - Sala Wielka CK Zamek przyciągnęła tłumy spragnionych każdego dźwięku słuchaczy.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Walka o przetrwanie
 

PROSTO Z EKRANU. Walka o przetrwanie

Keda jest młodym myśliwym, który po raz pierwszy wyrusza z ojcem na polowanie. Tylko w ten sposób może zostać mężczyzną i przekonać się o sile, jaką posiada. Szybko okazuje się, że jest silniejszy niż ktokolwiek przypuszczał. Nawet on sam.

czytaj więcej
Jedyny socjalista w Polsce
 

Jedyny socjalista w Polsce

Anna Bikont, współautorka świeżo wydanej biografii Jacka Kuronia, podczas sobotniego spotkania w Zamku, podkreślała wartość niezachwianej wiary jej bohatera w to, że ludzi da się zgromadzić, a następnie popchnąć w stronę wspólnego działania. Reporterka wspomniała, że Kuroń "ćwiczył się, by nie nienawidzić" i z chęcią wchodził w dyskusję z przedstawicielami skrajnych opinii.

czytaj więcej
Strona 1 2 74