Kultura Poznań.pl

Opinie

Kompozycje na czas przetrwania
 

Kompozycje na czas przetrwania

Obchody rocznic, szczególnie tych wojennych, mają w sobie coś dla mnie odpychającego. Te pompatyczne przemowy, pokazy sił, te koncerty, w których nierzadko miesza się to, co piękne, z tym, co kiczowate. Jakby na siłę chcąc pogodzić skrajnie odmienne gusta. A można rocznice obchodzić inaczej, z większą wrażliwością kształtować program wydarzeń. Potwierdzeniem tego był koncert zorganizowany przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Cyberświat po upadku
 

PROSTO Z EKRANU. Cyberświat po upadku

Ostatnia walentynkowa premiera - "Alita: Battle Angel" - to dobra alternatywa dla wszelkich wchodzących w tym okresie do polskich kin komedii romantycznych. Tym bardziej, że w tej antyutopijnej historii również pojawia się wątek miłosny - tyle że pomiędzy człowiekiem a androidem. A to dopiero jeden z wielu tropów, jakie oferuje nam Robert Rodriguez...

czytaj więcej
Grzeczne grzeszne tango
 

Grzeczne grzeszne tango

Wykorzystanie tańca w muzyce artystycznej nie jest żadnym novum. Już od baroku tworzono wieloczęściowe suity, składające się z zestawień francuskich tańców. Choć z reguły gatunki taneczne kojarzą się raczej z kulturą popularną i ludową, to jak się okazuje ma on również wiele twarzy. Idealnym dowodem na to jest niedzielny Koncert Walentynkowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

czytaj więcej
Młodość, wiedza i odwaga
 

Młodość, wiedza i odwaga

"Faust" Charlesa Gounoda w wizji reżyserki Karoliny Sofulak to spójna opowieść o odwadze, ideach humanistycznych, tolerancji, które zawsze stoją w kontrze do życiowej pustki i bierności.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Oswajanie obcego
 

PROSTO Z EKRANU. Oswajanie obcego

Trudno pisać o filmie, o którym napisano już wszystko jeszcze przed datą oficjalnej premiery. Wiele kin grało go przedpremierowo, od ostatniego piątku jednak "Green Book" na dobre zagościł w repertuarach i przyciąga do kin prawdziwe tłumy. Nic dziwnego skoro to prawdziwy majstersztyk. Trzy Złote Globy i aż pięć oscarowych nominacji nie wzięły się przecież znikąd.

czytaj więcej
Czas na nowe życie
 

Czas na nowe życie

W spektaklu Ciąg dalszy artyści z Grupy Teatralnej Wikingowie opowiadają o destrukcyjnym doświadczeniu alkoholizmu. Przedstawienie łączy zwyczajną prawdę ich doświadczenia, uważną reżyserię Doroty Abbe i niepośledni tekst Kuby Kaprala.

czytaj więcej
Słowa tworzą rzeczywistość
 

Słowa tworzą rzeczywistość

Chaosy, które dostrzega artystka Jadwiga Sawicka, to produkty skomplikowanego i dynamicznie zmiennego świata. Sprzeczne komunikaty, mowa nienawiści oraz werbalna walka dobra ze złem stają się towarzyszami dzisiejszej codzienności, o czym poświadcza język polityków oraz treści widoczne w mediach czy internecie. Eskalacja okrucieństwa za pomocą słów zmienia rzeczywistość. Poprzez swoje obrazy Sawicka podejmuje próbę przyjrzenia się językowi, który tworzy dzisiejszą Polskę.

czytaj więcej
Kariera pomimo
 

Kariera pomimo

Reporter Kamil Bałuk odwiedził Poznań, aby w Winiarni pod Czarnym Kotem opowiedzieć o książce "Wodecki. Tak mi wyszło", za którą wiele osób się na niego obraziło, bądź zgoła odwrotnie - mogło nareszcie przekonać się do Zbigniewa Wodeckiego i zrozumieć fenomen zagadkowej Zbyszkomanii, która narodziła się pod wpływem retroalbumu "1976: A Space Odyssey".

czytaj więcej
Rzeczy mówią
 

Rzeczy mówią

Zewsząd otaczają nas przedmioty. Całe mnóstwo przedmiotów: wypadają z szaf, gablot, strychów i pawlaczy. Szczelnie wypełniają mieszkania, regały, szuflady, skrytki, skrzynie, garaże i piwnice. Czasem są pod ręką, czasem zagubionych poszukujemy wytrwale... Co mówią o nas, o naszym życiu? A może milczą?

czytaj więcej
Gadanie jest najmniej skuteczne
 

Gadanie jest najmniej skuteczne

- Wkurzały mnie książki skierowane do rodziców, które dorosłym ludziom tłumaczą, na czym polega miesiączka albo zapłodnienie. Często też zapomina się o tym, że sytuacje z filmów, w których dziecko sadza się na kanapie i tłumaczy, czym jest seks, są sztuczne. Warto byłoby traktować kwestie związane z seksem jako element codziennego życia - powiedziała psycholożka i pisarka Agnieszka Stein na spotkaniu wokół jej książki Nowe wychowanie seksualne.

czytaj więcej
Obrazy zwyczajnego szaleństwa
 

Obrazy zwyczajnego szaleństwa

Pierwsza monograficzna wystawa Jakuba Paprockiego Proces trwa w galerii FWD: okazała się po części wizytą w muzeum internetu. Powodem tego stanu jest to, że artysta zmarł w 2016 roku, a jego twórczość właśnie w sieci była dotychczas eksponowana. Z perspektywy trzech lat wiele podjętych przez niego tematów społeczno-politycznych zmieniło swój charakter, niektórzy "celebryci" sieci popadli już w zapomnienie, a pewne jego chwyty dziś wywołać mogą nie tylko niezrozumienie, ale wręcz wstręt.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Born to Be Wild
 

PROSTO Z EKRANU. Born to Be Wild

W "Aniele", historii zainspirowanej morderczą działalnością Argentyńczyka Carlosa Eduarda Robleda Pucha, śmierć ma twarz cherubina - kędzierzawego blondyna o niewinnych oczach i rysach dziecka.

czytaj więcej
Metoda małych kroków
 

Metoda małych kroków

- Kusi mnie, by wchodzić tam, gdzie nikt nie wchodzi. Fascynują mnie ludzie, którzy są całkiem inni, niż ja. Zastanawiam się dlaczego tacy są, próbuję ich zrozumieć - mówił w piątek w Teatrze Ósmego Dnia Konrad Szołajski, reżyser dokumentu "Dobra zmiana".

czytaj więcej
Opera jest catchy
 

Opera jest catchy

Edukacja muzyczna, lekcje muzyki, dodatkowy fortepian, ognisko muzyczne, nauka śpiewu, obowiązkowa rytmika - w Polsce muzyka kojarzy się raczej z przykrym obowiązkiem, aniżeli z czymś atrakcyjnym. Po latach wstydu podczas zaliczania na ocenę hymnu państwowego, ewentualnie "Roty" - nasze związki z tzw. muzyką poważną najczęściej kończą się na etapie szkoły średniej. Nie pomagają narzekania mądrych głów na to, że muzyka jest wartościowa, potrzebna, przydaje się w dalszym życiu. A może by tak wreszcie pozbyć się tej koturnowości i pokazać, że jest po prostu... fajna?

czytaj więcej
Angelus za nadgodziny
 

Angelus za nadgodziny

- "Skoruń" to miała być prosta książka i chyba mi się udało. Druga natomiast miała się napisać sama. Podszedłem do niej nonszalancko, z uśmiechem - opowiadał we wtorek w Bibliotece Raczyńskich Maciej Płaza.

czytaj więcej
Proponuję trzecią drogę
 

Proponuję trzecią drogę

- Nie cierpię bylejakości istnienia - wyznał w poniedziałek w Teatrze Nowym prof. Zbigniew Mikołejko. Spotkanie ze znanym filozofem i historykiem religii było pierwszym w tym roku w ramach cyklu "Czytnik".

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Opowieść bez echa
 

PROSTO Z EKRANU. Opowieść bez echa

"Nienawiść, którą dajesz" to opowieść o jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej Ameryki, który zdaje się nie mieć końca. Szkoda, że został spłaszczony do rozmiarów ckliwej historii o dorastaniu, pozbawionej głębszej analizy i refleksji, które zostałyby z widzem jeszcze na długo po wyjściu z kina.

czytaj więcej
Teatr wyobraźni
 

Teatr wyobraźni

Słuchowisko? Znacznie więcej. W czasie niespełna godzinnego Zmysłowiska w Teatrze Animacji odbiorcy dosłownie poczuli wiosnę. Zrobiło się nieco cieplej, wiał przyjemny wiatr i ćwierkały ptaki.

czytaj więcej
Zapomniany półwysep
 

Zapomniany półwysep

- Kwestia Krymu mało kogo interesuje - twierdzi Paweł Semmler - chyba nawet bardziej interesuje Polaków niż ludzi na Ukrainie, z wyjątkiem Krymczan oczywiście. O przyczynach rosyjskiej okupacji, tożsamości Krymczan, sytuacji Tatarów krymskich i życiu codziennym na okupowanym terytorium mówił gość Księgarni Bookowski, autor książki Krym. Znikający półwysep.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Dom Larsa
 

PROSTO Z EKRANU. Dom Larsa

Podczas seansu "Domu, który zbudował Jack" poważnie zacząłem się zastanawiać, kim byłby Lars von Trier, gdyby nie został artystą. Gdyby mieszkał po sąsiedzku, zapewne siedziałbym za drzwiami zamkniętymi na cztery zamki, dwie zasuwki, z zamontowanym alarmem i wiernym amstafem czuwającym przy łóżku.

czytaj więcej
Strona 1 2 75