Kultura Poznań.pl

Opinie

PROSTO Z EKRANU. Bękarty kontestacji
 

PROSTO Z EKRANU. Bękarty kontestacji

Jest w pewnym sensie "Pewnego razu...w Hollywood" dla Quentina Tarantino tym, czym dla Felliniego było "8 ½" - obrazem nr 9, na wskroś osobistym i autotematycznym. Jest też dziełem ryzykownym, bo tak jak wcześniej amerykański reżyser fantazjował na temat abstrakcyjnych gatunków i dawno minionych epok, tak teraz przedstawia ludzi, którzy albo wciąż stąpają po tym padole, albo mają krewnych, którzy - mniej czy bardziej słusznie - mogą mieć obiekcje natury rodzinno-emocjonalnej.

czytaj więcej
Z kraju dalekiej północy
 

Z kraju dalekiej północy

Tegoroczny cykl Staromiejskich Koncertów Organowych zbliża się do końca. W lipcu i sierpniu w poznańskiej Farze dało koncert już siedmiu wybitnych organistów z Polski i ze świata. W czwartek przy zabytkowych organach koncertowych zasiadł pochodzący z Finlandii Kari Vuola. Wieczór ten zapamiętam szczególnie ze względu na dwa utwory specjalnie przywiezione przez artystę z kraju dalekiej północy.

czytaj więcej
Coś zbliżonego do recenzji
 

Coś zbliżonego do recenzji

Kwartet wokalny BeFour w końcu zadebiutował fonograficznie! Debiut to wielce udany i zasłużony. W końcu wydanie własnej płyty nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza gdy wykonuje się muzykę wokalną a cappella. Po 8 latach występów na poznańskich (i nie tylko) scenach Karolinę Piesik, Kamilę Tracewską-Mikołajczak, Annę Komendzińską i Brygidę Sawicką-Stępińską możemy słuchać we własnym domu.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Mądrość zabawek
 

PROSTO Z EKRANU. Mądrość zabawek

Nowa wersja Króla Lwa, druga część Sekretnego życia zwierzaków domowych i Wilka w owczej skórze, wreszcie rewelacyjne Toy Story - naprawdę jest w czym wybierać planując w tym tygodniu wyjście z dzieckiem do kina. Czwarta część ostatniego tytułu, która weszła właśnie na ekrany kin, to klasa sama w sobie. Najnowsza produkcja nie ma w sobie nic z odcinania kuponów, proponuje za to świeżą historię, tyle że z udziałem dobrze znanych i lubianych bohaterów.

czytaj więcej
Rymy i beaty
 

Rymy i beaty

Perfekcyjnie zarapowane zwrotki, potężne beaty, tłumy pod sceną i butelki bez nakrętek. Oraz pewne kontrowersje. Nad brzegiem Malty, w ramach imprezy Hip Hop Festival Poznań 2019, zagrali najpopularniejsi raperzy w kraju.

czytaj więcej
Jedynowładztwo nad dobrostanem
 

Jedynowładztwo nad dobrostanem

Jagna Domżalska uważa, że w języku polskim brakuje słowa określającego czas spędzany przez nas w pojedynkę, które nie byłoby pokryte pejoratywną naroślą. Samotność oznacza przecież brak, a być może i cierpienie. Na wystawie "Szczęście rodzi się w jelitach" rządzi jednak aloneness jako stan wspólny dla nas wszystkich. Kuratorka określa go mianem "osobności" i wskazuje na skupienie na skrajnej lokalności.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Gdy chwilami nie da się złapać tchu
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Gdy chwilami nie da się złapać tchu

Jak żyć w świecie, w którym nie ma już osób nam najbliższych, najdroższych? Jak budować świat, w którym nagle zabrakło kochanej osoby? Jak sobie to wszystko poukładać? Marek Bieńczyk w znakomitej książce "Kontener" nie daje nam odpowiedzi, lecz snuje rozważania, które chce się czytać i czytać bez końca.

czytaj więcej
Kraj wielu wyznań, arbuzów i rakii
 

Kraj wielu wyznań, arbuzów i rakii

- W XIX wieku kiedy Albania walczyła o niepodległość, głoszono, że najważniejszy jest język, kultura i pochodzenie. Religia zawsze stanowiła odrębną, prywatną część ludzkiego życia i nie świadczyła o narodowości. Uważano, że wiara nie powinna przysłaniać kwestii politycznych - o religii, patriotyzmie oraz historii Albanii opowiadał wczoraj Honorowy Konsul Generalny Republiki Albanii - Jarosław Rosochacki. Spotkanie "Albania do Poznania" zorganizował poznański Barak Kultury.

czytaj więcej
Zagubiony indywidualizm
 

Zagubiony indywidualizm

"Jeśli kochankowie unosząc się na falach namiętności całkowicie się jej poddają, a nawet w niej zatracają, to warunkiem osiągnięcia pożądanej intymności jest zbudowanie wokół symbolicznej zapory.  Tak zakochani, jak i twórcy, przywodzą na myśl ogarniętych gorączką szaleńców maniakalnie zanurzonych w świecie swoich namiętności i nierzadko działających w kompletnej społecznej izolacji, co zajmuje im kolejne godziny, dni, noce, a nierzadko i lata".

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Udany eksperyment
 

PROSTO Z EKRANU. Udany eksperyment

Kłopot z filmowymi remake'ami polega na tym, że efekt końcowy albo się kocha albo nienawidzi. To ogromne wyzwanie dla filmowców, wziąć na warsztat już sprawdzony format i zaserwować go widzom w zmienionej postaci. Zwłaszcza kiedy rzecz dotyczy tak kultowych dzieł jak "Król Lew". Kto jeszcze nie widział królującej (nomen omen) od końca lipca na ekranach kin najnowszej wersji tej disneyowskiej opowieści, szybko powinien nadrobić zaległości.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Pochwała małych kroków i opowieści
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Pochwała małych kroków i opowieści

Rozeszło się po internecie, że jest nowa, świetna książka o nadziei i sporo osób pomyślało, że chodzi o kolejny poradnik z cyklu "jak żyć szczęśliwie". Wielki błąd! Nie dajcie się zwieść! Rebecca Solnit pisząc "Nadzieję w mroku" oddała w nasze ręce wybitny zbiór esejów, zmuszający do myślenia.

czytaj więcej
Z pulwy, czyli nicości
 

Z pulwy, czyli nicości

- Chodzenie jest działalnością wywrotową. To rodzaj podróżowania, którego nie da się skomercjalizować. Jest czynnością pozwalającą wszystko robić po swojemu. Przywraca pierwotny kontakt z otoczeniem, spowalnia. Powolność z kolei zmusza nas do rozglądania się, skupiania uwagi na tym, co dookoła i pod nogi - mówił w środę w Zamku Adam Robiński, autor książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Wszystkie oblicza Maradony
 

PROSTO Z EKRANU. Wszystkie oblicza Maradony

Kiedy w 1984 roku przechodził z Barcelony do Neapolu, chciał dla siebie domu, lecz dostał tylko mieszkanie. Zażyczył sobie ferrari, ale dostał fiata. Mimo to Diego Maradona w zaledwie kilka lat dla tamtejszych kibiców stał się bogiem, wynosząc broniący się przed spadkiem klub do piłkarskiego nieba. Wykorzystując ogromną siłę charakteru, wdarł się na sam szczyt, by następnie przez swoje słabości zaliczyć spektakularny upadek.

czytaj więcej
Zmalowane
 

Zmalowane

Przekrojowa ekspozycja Co zmalował Ryszard Kaja jest najlepszą wystawą tego lata w Poznaniu, bo skierowaną do jak najszerszej publiczności. Doskonale oddaje charakter jej bohatera. Do bólu mieszczańska, przesycona obsesją zbieractwa, podbarwiona zgoła niekatolickim, pozbawionym wstydu erotyzmem uwodzi teatralnością, wywołuje zawrót głowy przesytem.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Z kamerą po Ameryce
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Z kamerą po Ameryce

Autor nagrodzonego Pulitzerem Detroit. Sekcja zwłok Ameryki ma bardzo wyrazisty styl reporterski. Pakuje się w sam środek wydarzeń, dzięki czemu od razu sam zostaje bohaterem swoich tekstów. Naraża się uzbrojonym bandytom, beztrosko wydaje pieniądze pracodawcy, proponuje współpracę Donaldowi Trumpowi. To po prostu ekscentryczny, bezczelny facet z dobrym okiem i piórem. Charle LeDuff w najnowszej książce Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje pokazuje Amerykę, która wybrała Trumpa.

czytaj więcej
Strona 1 2 83