Kultura Poznań.pl

Varia

Harmonijna różnorodność
 

Harmonijna różnorodność

Co roku na terenie Poznania można zaobserwować zjawisko migracji wielu gatunków. Na teren Targów ciągną licznie magowie, wróżki, wampiry, elfy, superbohaterowie, a nawet zombie. Jaki jest cel tej wędrówki?

czytaj więcej
Kultura na czas strajku
 

Kultura na czas strajku

W czasie strajku nauczycieli poznańskie instytucje kultury zapraszają do siebie dzieci i młodzież. Przygotowały specjalne wydarzenia: lekcje, warsztaty, spektakle, oprowadzania po wystawach, które pozwolą twórczo i aktywnie spędzić czas poza szkołą.

czytaj więcej
Undergroundowy świat
 

Undergroundowy świat

CK Zamek zainaugurowało projekt Czechosłowackie historie, który za pomocą wystaw, warsztatów oraz spotkań tematycznych ma za zadanie przybliżyć niezwykle różnorodną i często nieznaną szerszemu środowisku, czechosłowacką kulturę lat 70. i 80.

czytaj więcej
Święty Marcin musi stać się celem
 

Święty Marcin musi stać się celem

- Teraz od nas będzie zależało, czy nie wypuścimy z rąk tej szansy, która została stworzona. By na Marcinie znowu było życie. Przyszłe pokolenia by nam nie wybaczyły, gdybyśmy pozwolili umrzeć tej ulicy - mówią Hanna Sierocka*, dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Anna Rybarczyk-Robak**, specjalistka ds. Rewitalizacji.

czytaj więcej
Wskrzeszenie świętego
 

Wskrzeszenie świętego

A więc można. Święty Marcin budzi się ze śpiączki, w którą zapadł w ostatnich dwóch dekadach. Właśnie kończy się przebudowa pierwszego odcinka między ul. Gwarną i Ratajczaka.

czytaj więcej
Więcej niż zabawka
 

Więcej niż zabawka

Najsłynniejsza lalka świata 9 marca będzie obchodzić swoje urodziny. Z tej okazji, 60 lat po jej pierwszej prezentacji, Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza na spotkanie z kolekcjonerką lalek Barbie Pauliną Jarysz i walczącą z przejawami dyskryminacji kobiet socjolożką z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Hanną Kroczak. Zamiast tortu ze świeczkami i góry prezentów możemy się spodziewać dyskusji o roli w świecie dorosłych i dzieci jaką pełni ta niespełna trzydziestocentymetrowa zabawka.

czytaj więcej
Prymat pomysłu nad materią
 

Prymat pomysłu nad materią

Budma to jedne z najważniejszych targów organizowanych przez MTP. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w tym samym czasie pośród tych niezliczonych ilości drewnianych konstrukcji, najnowszych rodzajów prefabrykatów i żelbetowych konstrukcji szkieletowych w najbardziej charakterystycznym targowym pawilonie - Iglicy - przycupnęło miejsce stworzone dla projektantów. Forum Designu i Architektury ruszy już 13 lutego.

czytaj więcej
W świat za marzeniami
 

W świat za marzeniami

W inspirujące podróże we wszystkie cztery strony świata będzie można wyruszyć z gośćmi trzech globtroterskich festiwali, które na początku lutego odbędą się w Poznaniu. Przez kilka dni w różnych punktach miasta świat będzie dostępny na wyciągnięcie ręki.

czytaj więcej
Dobry wynik dzielenia
 

Dobry wynik dzielenia

- Po-Dzielnia nie jest miejscem pomocy społecznej. Jest i dla biednych, i dla bogatych - mówi Kalina Olejniczak, współtwórczyni działającego od kilku miesięcy przy Głogowskiej freeshopu, w którym każdy może być jednocześnie "kupującym" i "sprzedającym". W jakim celu powstają podobne miejsca w Poznaniu? Kto i dlaczego "daje", a kto "bierze"? Czy poznaniacy potrafią się dzielić?

czytaj więcej
Siostrzańska książnica
 

Siostrzańska książnica

Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.

czytaj więcej
Orkiestra serc
 

Orkiestra serc

To zdecydowanie jedna z najbardziej znanych orkiestr w Polsce. Słuchają jej wszyscy, bez względu na wiek i muzyczne upodobania. Zaplanowała grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej"... Przed nami kolejny "występ" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 13 stycznia.

czytaj więcej
Na zimową nudę
 

Na zimową nudę

W tym roku uczniowie z Wielkopolski wraz z kolegami m.in. z województwa lubuskiego i kujawsko-pomorskiego rozpoczną przerwę międzysemestralną jako pierwsi. Sprawdzian na gotowość w czasie ferii poznańskie instytucje kultury zdały celująco.

czytaj więcej
Trzy religie, wspólny kalendarz
 

Trzy religie, wspólny kalendarz

Cały nakład kalendarza trzech największych religii monoteistycznych, który po raz pierwszy ukazał się w Poznaniu na początku 2018 roku, rozszedł się w ciągu dwóch dni. Dlatego tegoroczny wydany został w 5 tys. egzemplarzy. Kalendarz "W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" (edycja II) właśnie trafił do dystrybucji.

czytaj więcej
Sacrum i profanum na przełomie roku
 

Sacrum i profanum na przełomie roku

Jak muzykowano w dawnej Rzeczypospolitej, gdy zbliżał się koniec roku? Czy były jakieś specjalne zwyczaje, w których muzyka odgrywała ważną rolę? Z pewnością nie możemy rozpatrywać muzycznej tradycji minionego czasu w oderwaniu od kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego.

czytaj więcej
Zatańcz w stylu vogue
 

Zatańcz w stylu vogue

Pierwszy w Poznaniu Vogue Ball odbędzie się w sobotę w Pawilonie. Wielbiciele blichtru, kolorów i brokatu będą mogli przyjrzeć się występom tancerzy i tancerek, którzy wezmą udział w konkursie na najlepszy pokaz w stylu vogue. W zawodach może wziąć udział każdy,  kto wcześniej zapisze się na listę uczestników.

czytaj więcej
Będzie nowa Masztalarska
 

Będzie nowa Masztalarska

Miasto ogłasza konkurs architektoniczny i urbanistyczny na kompleksową przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej przy ul. Masztalarskiej 8. Do nowych wnętrz chce zaprosić poznaniaków w ciągu najbliższych pięciu lat.

czytaj więcej
Półtony historii ludowej
 

Półtony historii ludowej

Zmieniający się w wyniku rewolucji początku XX wieku układ społeczno-polityczny, nie tyko ugruntował stabilne miejsce dla nowych ideologii, ale też dopuścił do głosu grupy wcześniej wykluczane z kart historii. Za klika dni zagadnienie plebejskiego doświadczenia politycznego tamtego okresu stanie się pretekstem do podjęcia rozmowy na temat walki o wolność i sposobów mówienia o niej. W rozmowie weźmie udział badacz Wiktor Marzec.

czytaj więcej
Pośmiertne życie słuchowisk
 

Pośmiertne życie słuchowisk

Poza radiem i skodyfikowanymi regułami, do jakiej przyzwyczajeni są słuchacze. Audiowizualne, performatywne, interaktywne. Słuchowiska, których posłuchamy podczas 3. poznańskiego Festiwalu Słuchowisk oddają przemiany, jakim uległ ten "teatr bez obrazka" gdy zdecydowało się go wskrzesić w Polsce nowe pokolenie twórców.

czytaj więcej
Po raz setny
 

Po raz setny

Powiewające od miesięcy na budynkach publicznych flagi narodowe codziennie przypominają nam o tej szczególnej rocznicy. Kulminacja wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czeka nas 11 listopada.

czytaj więcej
Non omnis moriar
 

Non omnis moriar

Przy wejściu na zabytkowy Cmentarz Zasłużonych w Zakopanem umieszczona jest sentencja przypisywana marszałkowi Francji i Polski Ferdynandowi Fochowi: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie". Listopad skłania nas do zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli - w tym duchu odwiedźmy poznańskie cmentarze.

czytaj więcej
Strona 1 2 24