Kultura Poznań.pl

Varia

Będzie nowa Masztalarska
 

Będzie nowa Masztalarska

Miasto ogłasza konkurs architektoniczny i urbanistyczny na kompleksową przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej przy ul. Masztalarskiej 8. Do nowych wnętrz chce zaprosić poznaniaków w ciągu najbliższych pięciu lat.

czytaj więcej
Półtony historii ludowej
 

Półtony historii ludowej

Zmieniający się w wyniku rewolucji początku XX wieku układ społeczno-polityczny, nie tyko ugruntował stabilne miejsce dla nowych ideologii, ale też dopuścił do głosu grupy wcześniej wykluczane z kart historii. Za klika dni zagadnienie plebejskiego doświadczenia politycznego tamtego okresu stanie się pretekstem do podjęcia rozmowy na temat walki o wolność i sposobów mówienia o niej. W rozmowie weźmie udział badacz Wiktor Marzec.

czytaj więcej
Pośmiertne życie słuchowisk
 

Pośmiertne życie słuchowisk

Poza radiem i skodyfikowanymi regułami, do jakiej przyzwyczajeni są słuchacze. Audiowizualne, performatywne, interaktywne. Słuchowiska, których posłuchamy podczas 3. poznańskiego Festiwalu Słuchowisk oddają przemiany, jakim uległ ten "teatr bez obrazka" gdy zdecydowało się go wskrzesić w Polsce nowe pokolenie twórców.

czytaj więcej
Po raz setny
 

Po raz setny

Powiewające od miesięcy na budynkach publicznych flagi narodowe codziennie przypominają nam o tej szczególnej rocznicy. Kulminacja wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czeka nas 11 listopada.

czytaj więcej
Non omnis moriar
 

Non omnis moriar

Przy wejściu na zabytkowy Cmentarz Zasłużonych w Zakopanem umieszczona jest sentencja przypisywana marszałkowi Francji i Polski Ferdynandowi Fochowi: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie". Listopad skłania nas do zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli - w tym duchu odwiedźmy poznańskie cmentarze.

czytaj więcej
Sztuka audiodeskrypcji
 

Sztuka audiodeskrypcji

Opisywanie obrazów, swoiste malowanie słowem i tym samym umożliwianie osobom niewidomym i niedowidzącym kontaktu ze sztuką wydaje się niezwykle ważne w kontekście współczesnego rozwoju kulturalnego. Poznań nie od razu jednak przejął funkcję miasta czczącego audiodeskrypcję. Na to trzeba było poczekać.

czytaj więcej
Dwunastu gigantów
 

Dwunastu gigantów

Centrum Kultury Zamek kontynuuje inspirowany setną rocznicą odzyskania niepodległości cykl "Pochwała wolności". Tym razem opowiada o walce - nie z karabinem, ale o lepsze społeczeństwo.

czytaj więcej
Ostatni muzykanci
 

Ostatni muzykanci

O wiejskich muzykantach mówi się często narracją przeszłości. Niektórzy zapominają nawet o przaśnych folklorach, barwnych cepeliach, a przede wszystkim o dawnej beztroskiej wsi, wypełnionej dźwiękami muzyki ludowej. Jej pamięć zostanie jednak przywołana w najbliższą sobotę a za sprawą premiery filmu dokumentalnego Ostatni muzykanci dorzecza Prosny oraz potańcówki z kapelą Gołoborze i DiaBuBu, które to atrakcje czekać będą na wszystkich zainteresowanych w Domu Tramwajarza.

czytaj więcej
Game lover
 

Game lover

Wszyscy darzący sentymentem klimat retro gier na Atari czy Amigę już wkrótce będą mogli powrócić do czasów pierwszych konsol i taśmowych kaset. W nostalgiczną podróż do gamingowej przeszłości zabierze nas zaplanowany na 20 i 21 października Festiwal Dawnych Komputerów i Gier.

czytaj więcej
Inaczej o kulturze
 

Inaczej o kulturze

Inny Festiwal chce zintegrować kulturę z osobami niesłyszącymi oraz niewidomymi, które bardzo często zostają wykluczone z udziału w wydarzeniach niedostosowanych do ich potrzeb. Projekt Fundacji Barak Kultury startuje po raz kolejny 16 października i daje szansę każdemu odbiorcy na wspólne obcowanie z różnymi formami sztuki.

czytaj więcej
Rower-pomnik Kazimierza Nowaka stanie na Łazarzu
 

Rower-pomnik Kazimierza Nowaka stanie na Łazarzu

Z pomnikiem rozumianym w tradycyjny sposób raczej nie będzie miał wiele wspólnego. 6 października przy ul. Małeckiego 36 odsłonięty zostanie interaktywny, artystyczny obiekt, upamiętniający niezwykłego poznańskiego podróżnika. Każdy będzie mógł stać się jego częścią.

czytaj więcej
Swingujące koziołki
 

Swingujące koziołki

Najważniejszy w tańcu jest bounce - mawia Radosław Pyżanowski, założyciel Retro Dance Studio w Poznaniu. Lada dzień hasło to wybrzmi z podwójną mocą, bowiem poznańskie parkiety rozkołyszą się od energetycznych tańców lindy hop, charlestona i shaga, a starannie dobrane, klimatyczne przestrzenie wypełni swingowa muzyka. 3 października rozpocznie się bowiem GoAt Swing Exchange - druga edycja pierwszego w stolicy Wielkopolski festiwalu swingowego.

czytaj więcej
Pomysł goni pomysł
 

Pomysł goni pomysł

Do akcji Senioralni.Poznań 2018 zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Bądź co bądź odbywa się regularnie od siedmiu lat. Ósma edycja zacznie się w ostatnią sobotę września, jak zawsze bardzo barwnie i uroczyście: prezydent wręczy klucze do miasta, poznamy kolejne miejsca przyjazne seniorom, będzie koncert, potańcówka, okazja do zawarcia nowych znajomości. Tymczasem na seniorów w Poznaniu czeka dużo więcej przez cały rok.

czytaj więcej
Sezon z kulturą w Poznaniu [Plebiscyt - ZAGŁOSUJ!]
 

Sezon z kulturą w Poznaniu [Plebiscyt - ZAGŁOSUJ!]

Za nami kolejny intensywny sezon w poznańskiej kulturze. Zanim jednak na dobre zanurzymy się w nowym - zapraszamy do głoswania w Plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl. Wybierzmy wspólnie najważniejsze Wydarzenie kulturalne oraz Człowieka kultury minionego sezonu! Głosowanie trwa do 30 września!

czytaj więcej
Drugi sezon Pawilonu
 

Drugi sezon Pawilonu

W drugim sezonie artystycznym w Pawilonie pojawią się stałe części programu - filmowe "Krótkie spięcia" z polskimi premierami, eksperymentalna muzyka niezależnej inicja­tywy LAS, spotkania "Pola wiedzy" wokół wizualności i krytyki sztuki i spotkania "Calling Justice" czy teatralne "Nowe drogi teatru" ze spektaklem "Globalna wojna domowa" Biennale Warszawa. Będzie się działo!

czytaj więcej
Tutaj nigdy nie jest nudno
 

Tutaj nigdy nie jest nudno

Właściwie trudno sobie dziś wyobrazić wrzesień bez tego wydarzenia. Weekend z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim w tym roku pod hasłem "Pomnik Historii - Historia w Pomniku". 

czytaj więcej
Zaproszenie do wyjścia
 

Zaproszenie do wyjścia

Na tych, którzy zdecydują się porzucić na chwilę domowe pielesze i wyruszą w miasto, czeka podczas szóstej edycji Park (ing) Day Poznań 15 września aż czterdzieści punktów gastronomicznych. Fundacja Malta przygotowała też ambitny program kulturalny w niesamowitych warunkach plenerowo-piwnicznych, którego centrum będzie parking podziemny pod placem Wolności.

czytaj więcej
Biografie wyszyte na ulicach
 

Biografie wyszyte na ulicach

"Ulice kobiet" - akcja artystyczna Fundacji Barak Kultury, organizowana w stulecie przyznania Polkom praw wyborczych, wystartuje 11 września na Wildzie. W różnych punktach miasta uczestnicy za pomocą włóczki i igły sprawią, że patronkami tych miejsc staną się wybitne kobiety związane z Poznaniem - ich nazwiska wyszyte zostaną na specjalnych bilbordach. 

czytaj więcej
Offowa Główna
 

Offowa Główna

Czy sztuka musi być elitarna? Czy cieszyć się nią mogą tylko osoby o wysokim statusie społecznym? Program drugiej części projektu Off Opera potwierdza, że nawet te dziedziny sztuki powszechnie uznawane za elitarne można przenieść na offowy szlak, skonfrontować je z życiem codziennym, miejskim, ze spojrzeniem amatora, artysty, człowieka współczesnego.

czytaj więcej
Strona 1 2 23