Kultura Poznań.pl

Muzyka

Hardcore i egzystencjalizm
 

Hardcore i egzystencjalizm

Wieczorem 21 sierpnia  klub U Bazyla wypełnią mocne, bezkompromisowe brzmienia. Koncert zagra legenda nowojorskiej muzyki hardcore, kontrowersyjny zespół Sick of It All. Supportować będzie go kapela The Dog z Wrocławia.

czytaj więcej
Czas na solo
 

Czas na solo

Wielu muzyków po karierach pełnych sukcesów w projektach zespołowych, duetach i licznych kolaboracjach z innymi artystami, na pewnym etapie swojej ścieżki twórczej decyduje się nagrać album solowy. Jedną z nich jest Barbara Wrońska, która w sobotę 18 sierpnia zagra ostatni koncert z letniego cyklu #NaFalach.

czytaj więcej
W prostocie tkwi siła
 

W prostocie tkwi siła

W polskim synthpopie i muzyce elektronicznej zadomowili się na dobre. Współpracują zarówno z producentami elektroniki, jak i raperami - Xxanaxx ma szeroki wachlarz brzmieniowy. W piątek 17 sierpnia zagrają koncert nad Jeziorem Strzeszyńskim.

czytaj więcej
Melancholijna dzikość
 

Melancholijna dzikość

Słuchanie utworów Chelsea Wolfe jest przeprawą przez różne stadia emocjonalne: od energicznej dzikości po melancholijne wyciszenie. Amerykańska wokalistka stale eksperymentuje ze sposobami muzycznej ekspresji, by wydobyć z nurtujących ją tematów głębię, a następnie oddać je w sposób szczery i poruszający. W najbliższy wtorek wokalistka wystąpi wraz z zespołem w poznańskiej Tamie.

czytaj więcej
Zacznij od gitary i ukulele!
 

Zacznij od gitary i ukulele!

Tradycyjnie już jednym z punktów programu festiwalu Akademia Gitary będzie otwarty dla wszystkich Happening Gitarowy. W tym roku po raz pierwszy spontaniczne spotkanie wszystkich miłośników strunowego brzmienia odbędzie się nie na Starym Rynku, a na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta. Amatorzy gitary i ukulele wspólnie wykonają utwór Zbyszka Wodeckiego "Zacznij od Bacha".

czytaj więcej
Gitara, barok, Mahler
 

Gitara, barok, Mahler

Muzycy znani z legendarnego barokowego zespołu Il Giardino Armonico, gitarzysta Dominic Miller oraz debiutująca Orkiestra Św. Marcina, a także Łukasz Kuropaczewski - to tylko niektórzy z bohaterów tegorocznej edycji festiwalu Akademia Gitary. Jedenasta odsłona festiwalu potrwa od 17 sierpnia do 2 września. Centrum wydarzeń będzie oczywiście Poznań, ale koncerty odbywać się będą też m.in. w Gnieźnie, Jarocinie, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej i wielu innych miastach. Łącznie zaplanowano ponad pięćdziesiąt wydarzeń. 

czytaj więcej
Spragnieni lata i muzyki
 

Spragnieni lata i muzyki

Fala upałów nie odpuszcza. Wszyscy spragnieni przyjemnej ochłody przy dźwiękach muzyki popularnej i niezależnej z pewnością będą zadowoleni z tego, że Cydr Lubelski Spragnieni Lata swój przystanek, po raz kolejny, będzie miał w Poznaniu.

czytaj więcej
30 centymetrów ponad chodnikami
 

30 centymetrów ponad chodnikami

Z siłą dynamitu nad poznański Strzeszynek nadciąga Fisz z bratem Emade, aby ukoić swoimi dźwiękami uszy koncertowej publiczności po mocnych rockowych koncertach Luxtorpedy i Lao Che. Będzie na pewno trochę lżej, ale Boże broń, by powiedzieć, że mniej ciekawie.

czytaj więcej
Twórcy hardcore'u z całego świata: łączcie się!
 

Twórcy hardcore'u z całego świata: łączcie się!

W klubie U Bazyla szykuje się jeden z najbardziej ekscytujących koncertów tego lata dla miłośników hardcore'u. Podczas jednej czwartkowej nocy zagrają obok siebie: amerykański zespół Terror, ekscentrycy z Moskwy znani pod nazwą Siberian Meat Grinder i poznańska grupa Fight Them All.

czytaj więcej
Żeby nie było zbyt miło
 

Żeby nie było zbyt miło

Lao Che, czyli jeden z najciekawszych polskich zespołów alternatywnych zagra w piątek na strzeszyńskiej plaży. I pomimo tego, że miłe okoliczności przyrody i piątkowy wieczór kojarzą się raczej chilloutowo, koncert nie będzie wydarzeniem, o którym powiemy że było sympatyczne. Ich twórczości nie sposób wrzucić do worka z napisem "muzyka rozrywkowa". Bo Lao Che wcale nie chce, by po koncercie było nam miło.

czytaj więcej
Muzycy z tupetem
 

Muzycy z tupetem

- Dwie osobowości, które we mnie są: jedna działa racjonalnie, druga wpędza mrok - śpiewa wokalistka i liderka śremskiego zespołu Roxana Tutaj & Good Omen grającego muzykę rockowo-bluesową. W środę artyści wystąpią na scenie KontenerART.

czytaj więcej
Luxtorpeda niczym wino
 

Luxtorpeda niczym wino

W swoim palmares mają Fryderyka (2012) oraz nagrody przyznawane przez czytelników magazynu "Tylko Rock" czy portal www.rockmetal.pl. Choć kojarzą się z mocnym graniem w salach koncertowych, to tym razem poznańska Luxtorpeda zagra na Strzeszynku w ramach darmowego cyklu #NaFalach.

czytaj więcej
Wolność do muzykowania
 

Wolność do muzykowania

- W pewnym momencie stało się dla mnie jasne, że muzyka, która była pisana w baroku, jest odzwierciedleniem słów - ich rytmu. Zresztą Leopold Mozart zauważa, że żaden z kompozytorów, który nie zna zasad poezji, nie może nawet poprawnie pisać muzyki - mówi Aureliusz Goliński*, dyrektor zespołu Arte dei Suonatori.

czytaj więcej
Po złej stronie siły
 

Po złej stronie siły

- Trzymaj się, zaprzyj, pozostań silny. Zmiana się zbliża i pewnego dnia nadejdzie - śpiewa Franklin Fisher, lider Algiers. Zespół, grający muzykę zaangażowaną politycznie, wystąpi w środę w Klubokawiarni Meskalina.

czytaj więcej
Polska alternatywa nad jeziorem
 

Polska alternatywa nad jeziorem

Grono większych (i dobrych!) festiwali muzycznych w Wielkopolsce właśnie powiększyło się o kolejny tytuł. 21 i 22 lipca w podpoznańskim Baranowie, odbędzie się pierwsza edycja Edison Festival - Taste The Music. Podczas dwóch dni nad Jeziorem Kierskim fani polskiej sceny alternatywnej będą mogli podziwiać występy takich wykonawców jak Kortez, Bovska, Ania Dąbrowska i wielu innych.

czytaj więcej
Zawadiacki miejski folk
 

Zawadiacki miejski folk

Legenda polskiej sceny punk-rockowej - Patyczak - śpiewał: "Trzy akordy darcie mordy/ To jest właśnie punk". Hańba! udowadnia, że połączenie muzyki folkowej z punkiem może być dużo bardziej skomplikowane. A darcie mordy może mieć szeroką podbudowę historyczną i edukacyjną, o czym przekonamy się już 20 lipca na Placu Kolegiackim podczas kolejnych koncertów #NaWolnym.

czytaj więcej
Jaki ojciec, taka córka
 

Jaki ojciec, taka córka

W Scenie w Piwnicy Teatru Polskiego wystąpi słynny pianista Krzysztof Dys ze swoją dziesięcioletnią córką Heleną. Propozycja na taki występ przyszła spontanicznie. Zgodnie z aktorskim temperamentem Heleny ojciec i córka zaprezentują piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, choć nie obędzie się bez kilku niespodzianek.

czytaj więcej
Taki tam polski electropop
 

Taki tam polski electropop

Młody duet z Zabrza definiuje typowa dla młodości szczerość i świeżość gry, bezceremonialność w czerpaniu z kultury popularnej i czułość na muzyczne trendy. The Dumplings przyjadą do Poznania by wystąpić podczas koncertu w plenerze, na Maltańskiej Scenie Muzycznej.

czytaj więcej
Niech gwiazdy biegną do mnie
 

Niech gwiazdy biegną do mnie

Kultowa trasa koncertowa zainicjowana przez markę Żywiec ruszy w Polskę po raz dziewiąty. Tegoroczna edycja, podobnie jak dwie poprzednie, rozpocznie się w stolicy Wielkopolski. W tym roku  szefem muzycznym Męskie Granie Orkiestra został Krzysztof Zalewski, a jej frontmanami Kortez oraz Dawid Podsiadło.

czytaj więcej
Mapa wielkopolskich festiwali
 

Mapa wielkopolskich festiwali

Open'er Gdynia, OFF-Festival Katowice, Przystanek Woodstock, Orange Warsaw Festival - czy wszystkie najważniejsze polskie festiwale muzyczne odbywają się poza Wielkopolską? Czy słusznie zazdrościmy mieszkańcom Warszawy i Trójmiasta bogatszej oferty kulturalnej? A może po prostu nie znamy dokładnej mapy muzycznych imprez w naszej okolicy?

czytaj więcej
Strona 1 2 64