Kultura Poznań.pl

Muzyka

Instrumentalne niuanse
 

Instrumentalne niuanse

To może być jedno z najbardziej ekscytujących muzycznych wydarzeń grudnia w Poznaniu. Istotne o tyle, że spotkają się na scenie artyści stąd, choć reprezentujący dwie odległe formy muzykowania: Rosalie. oraz Poznan Jazz Philharmonic Orchestra.

czytaj więcej
Melancholia, introspekcja, chemia
 

Melancholia, introspekcja, chemia

Uważani są dziś, bez żadnej przesady, za jeden z najważniejszych europejskich zespołów akustycznego jazzu. Do Poznania przybywają w ramach trasy promującej ich bardzo udaną płytę "Live", wydaną we wrześniu przez słynną oficynę ECM. W niedzielę w Zamku zagra Marcin Wasilewski Trio.

czytaj więcej
Szamańskie country
 

Szamańskie country

- Opowieść o bohaterce, która wyrusza w poszukiwaniu przygód, pokonuje przeszkody, a do domu powraca zmieniona - tak gitarzysta Daniel 'Da Freez' Johnston z zespołu My Baby streszcza historię zawartą w ich najnowszym albumie. Artyści wystąpią w niedzielę w klubokawiarni Meskalina.

czytaj więcej
Pożegnania i powroty Pidżamy
 

Pożegnania i powroty Pidżamy

Poznań ma kilka muzycznych reprezentacji, jednak żadna nie odbiła się tak szerokim echem jak Pidżama Porno. Tekst "Ezoterycznego Poznania" znany jest od Bałtyku po Giewont, podobnie jak wokal Krzysztofa Grabaża Grabowskiego. Twórczość PP ma dzisiaj status kultowej, a koncerty grupy gromadzą publiczność już drugiego pokolenia. Po kilkuletniej przerwie Pidżama wróciła do regularnego grania, a koncerty w ich rodzinnym mieście są szczególnym punktem na trasie, o czym najlepiej przekonają się słuchacze już w najbliższą sobotę w hali nr 2 MTP.

czytaj więcej
Szary, brudny świat Świetlików
 

Szary, brudny świat Świetlików

Ich muzyki nie da się zaszufladkować, a teksty trudno uznać za emanujące pozytywnymi wibracjami. Nie przeszkodziło im to jednak być nominowanymi do Fryderyków i święcić triumfy na Liście Przebojów Trójki. W piątek 7 grudnia w samym sercu Jeżyc, w Domu Tramwajarza zagrają Świetliki.

czytaj więcej
Potrafią wbić w ziemię
 

Potrafią wbić w ziemię

Rzadkie to zjawisko kiedy muzyka poznańskich artystów staje się ważnym wydarzeniem, docenianym przez publiczność i krytyków. Takim zjawiskiem jest twórczość zespołu Polmuz, który w czwartek zagra w CK Zamek, prezentując materiał z wydanej właśnie debiutanckiej płyty "Drzewiej".

czytaj więcej
Dezerter, który nie składa broni
 

Dezerter, który nie składa broni

Dezerter to jeden z tych zespołów, których czas zwyczajnie się nie ima. Ponad 37 lat na scenie, a ich punkowy pazur nie stępiał ani na jotę. Podczas tradycyjnie jesiennej trasy koncertowej, legenda polskiego undergroundu trafi do poznańskiego klubu Blue Note. Mimo upływu lat przekaz Dezertera, który podczas energetycznego występu wykrzyczą wielkopolskiej publiczności w ostatni dzień listopada, jest (niestety) dalej aktualny.

czytaj więcej
Wszyscy przyjaciele Meskaliny
 

Wszyscy przyjaciele Meskaliny

Festiwal Przyjaciół Meskaliny od siedmiu lat wspiera młodych, początkujących lub niszowych wykonawców. Muzycy z całego świata przyjeżdżają do Poznania, żeby zaprezentować swoją twórczość. Kolejna okazja do posłuchania nowych artystów przydarzy się w grudniu i będzie trwać dwa dni.

czytaj więcej
Pokazać piękno świata
 

Pokazać piękno świata

Co prawda premierowa płyta Stanisława Soyki z autorskim materiałem zapowiadana jest dopiero na luty, ale nowe piosenki mają pojawić się podczas jego czwartkowego koncertu. Zresztą, niezależnie od repertuaru występy artysty bywają zazwyczaj świetne i gromadzą sporą publiczność.

czytaj więcej
Reportaż wcieleniowy z XXI wieku
 

Reportaż wcieleniowy z XXI wieku

Być może najważniejszy obecnie polski artysta. Twórca, który debiutował w internecie i to właśnie sieć jest naturalnym miejscem prezentacji jego twórczości. Na youtubie liczby wyświetleń jego utworów idą w miliony, na koncertach zapełnia największe hale. Taco Hemingway wystąpi w czwartek w Sali Ziemi.

czytaj więcej
Przybora jest dobry na wszystko
 

Przybora jest dobry na wszystko

Wkrótce zabrzmią w Poznaniu dźwięki piosenek skrzących się od surrealistycznego humoru, a jednocześnie przepełnionych subtelną elegancją i liryzmem. W poniedziałek 26 listopada, podczas spektaklu Przybora na 102 w Teatrze Wielkim będziemy mieli przyjemność przenieść się w czasie, by raz jeszcze wysłuchać utworów Jeremiego Przybory, współautora legendarnego, telewizyjnego  Kabaretu Starszych Panów, poety i tekściarza, którego twórczość ujmuje serca kolejnych pokoleń.

czytaj więcej
Nostalgia za Bożym Narodzeniem
 

Nostalgia za Bożym Narodzeniem

Zajesieniło się w Poznaniu, chodnikami śpieszą ludzie w szalikach i czapkach, którzy jeszcze kilka miesięcy temu bawili się w radosno-beztroskiej atmosferze letnich festiwali muzycznych. Jednak i ta pora ma wiele do zaoferowania. Podczas listopadowego Nostalgia Festival spotkamy się z artystami, którzy w muzyce współczesnej zajmują osobne przestrzenie. 

czytaj więcej
Jestem szczęśliwa, że wybrałam ten zawód
 

Jestem szczęśliwa, że wybrałam ten zawód

W ósmym roku życia postanowiła, że będzie dyrygentką. - Kocham muzykę i wspaniałych muzyków, z którymi pracuję. Gdybym miała decydować po raz drugi, podjęłabym taką samą decyzję - mówi Agnieszka Duczmal, dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", która w tym roku świętuje pięćdziesięciolecie istnienia.

czytaj więcej
Rockowe perpetuum mobile
 

Rockowe perpetuum mobile

Każdy kto śledzi polską scenę rockową musiał słyszeć o legendarnym Illusion z Gdańska. Po czteroletniej przerwie zespół wraca z nowym albumem "Anhedonia", którym dosłownie zatrzęsie poznańską Tamą już w piątek 23 listopada.

czytaj więcej
Powroty do Polski
 

Powroty do Polski

Zespół Editors wielokrotnie odwiedzał Polskę. Od czasu założenia grupy, muzycy zagrali w naszym kraju kilkanaście koncertów i nakręcili teledysk w krakowskim klubie Alchemia. Teraz przyjeżdżają do nas po raz kolejny. W sobotę 24 listopada zagrają koncert w Poznaniu.

czytaj więcej
Zamiana uczuć w muzykę
 

Zamiana uczuć w muzykę

Są takie zespoły, które na długo pozostają w pamięci słuchaczy. Czasem ich członkowie rozchodzą się lub w międzyczasie realizują inne projekty. A kiedy nadarza się możliwość, żeby posłuchać znanej grupy w jej pełnym składzie, wielu nie przepuści okazji ku temu. Nic więc dziwnego, że 15-lecie istnienia Vavamuffin to wyczekiwane wydarzenie.

czytaj więcej
Rytuał festiwalu
 

Rytuał festiwalu

Czym są dla współczesnego człowieka rytuały? Z jaką sferą jego życia się łączą? Jaki mają charakter? Świecki, religijny, a może sytuują się gdzieś pomiędzy, na przykład w sztuce? - Przestrzeń rytualna nieodzownie związana jest z tradycją. Jak o rytuałach mówić językiem współczesnej sztuki? - pytają organizatorzy festiwalu Sonus ex Machina.

czytaj więcej
Fortepian na jesienną chandrę
 

Fortepian na jesienną chandrę

Zimne listopadowe wieczory nastrajają do tego, by zostać w domu. Przykryć się kocem i z kubkiem gorącej herbaty ukryć się przed całym światem. A gdyby tak przełamać autumn mood i wybrać się do klubu Blue Note? Zaprasza Karen Edwards, która swoim zniewalającym uśmiechem postara się wyplenić z Szanownych Państwa jesienną chandrę.

czytaj więcej
Obywatele G.C.
 

Obywatele G.C.

Zapewne biało-czarne pasy budzą dziś w Polsce jednoznaczne skojarzenia w wielu wielbicielach polskiego rocka. Republika - kultowy zespół będący jednym z dowodów na to, że PRL-owska szarzyzna nie zabarwiła jednym kolorem ówczesnej sceny muzycznej, zapisał się na trwałe w historii swojej epoki. Zdolny wokalista Grzegorz Ciechowski przyczynił się do powstania wielu utworów, które mimo upływu lat, nadal się nie starzeją. Za kilka dni w  poznańskiej Arenie odbędzie się koncert będący hołdem dla tego wybitnego polskiego wokalisty.

czytaj więcej
Jazzowe korzenie muzyki świata
 

Jazzowe korzenie muzyki świata

Zespół  Dagadana, który za pomocą muzyki jazzowej i elektronicznej łączy elementy ludowej kultury ukraińskiej i polskiej, świętuję 10 lat działalności. Z tej okazji muzycy zapraszają na urodzinowy koncert, który odbędzie się w niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek. Na scenie zespołowi Dagadanie będzie Poznan Jazz Philharmonic Orchestra.

czytaj więcej
Strona 1 2 68