Kultura Poznań.pl

Muzyka

Muzyczne fundamenty
 

Muzyczne fundamenty

W 2023 roku planowane jest otwarcie nowej siedziby Teatru Muzycznego u zbiegu ul. Skośnej i Świętego Marcina. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by już teraz przyzwyczajać się do nowego miejsca na kulturalnej mapie Poznania. "Tu będzie teatr" to zaplanowany na 28 i 29 czerwca cykl wydarzeń muzycznych, które odbędą się w miejscu budowy nowego gmachu Teatru.

czytaj więcej
Daj się ponieść
 

Daj się ponieść

Letni sezon festiwalowy ruszył na dobre. Na szczęście, aby zobaczyć koncerty znanych i ciekawych artystów, nie trzeba wyjeżdżać daleko. Po raz kolejny rusza poznański cykl koncertów #NaFalach, odbywających się nad jeziorami Maltańskim i Strzeszyńskim.

czytaj więcej
Twórczy obóz nad jeziorem
 

Twórczy obóz nad jeziorem

- W naszych rozmowach o programie bardzo ważne jest to, że każdy zapraszany przez Leszka muzyk swoje wejście na scenę traktuje z energią debiutu. W tym roku Leszek Możdżer inaczej pomyślał o programie, proponując etniczną klamrę dla koncertów - opowiada Jerzy Gumny, dyrektor i założyciel Enter Enea Festival, którego kolejna edycja rozpocznie się 17 czerwca.

czytaj więcej
Sztuka słuchania
 

Sztuka słuchania

Zjawiskowe zespoły z Indii, Algierii, Belize, Kolumbii i innych krajów - także świetni wykonawcy z Polski - wystąpią w połowie czerwca podczas 12. Ethno Portu. Czekają nas koncerty, warsztaty, spotkania, zabawy.

czytaj więcej
Piątek u Króla
 

Piątek u Króla

Czy może być lepszy pomysł na spędzenie upalnego piątku niż wypad nad rzekę? Zwłaszcza, że na muzyczną ucztę w KontenerArt nad Wartą swoim hipnotyzującym głosem zaprasza sam Król.

czytaj więcej
Miłe popowe granie
 

Miłe popowe granie

Piotr Metz z Programu Trzeciego Polskiego Radia nazwał ich jednymi z najciekawszych wykonawców nowej fali polskiego popu. Krakowski zespół Rycerzyki zagra w piątkowy wieczór w Kontener Art.

czytaj więcej
Sikające gwiazdy
 

Sikające gwiazdy

Kevin Menuck jest jednym z najbardziej fascynujących artystów-kontestatorów ze sceny muzyki eksperymentalnej w Montrealu. Jest znany jako jeden z założycieli kolektywu Godspeed You! Black Emperor. LAS ugości go ponownie w poniedziałek. Tym razem Menuck wystąpi w duecie z Kevinem Dorią. Zapowiada się koncert, który wstyd byłoby przegapić.

czytaj więcej
Opowieść o cichym Żydzie
 

Opowieść o cichym Żydzie

W "Rarytasie", który pokazany zostanie 1 czerwca w Scenie Roboczej, artyści z Teatru Wiejskiego "Węgajty" sięgają do swojego pierwszego, legendarnego spektaklu z lat 80. Tym razem zdecydowali się wprowadzić do niego elementy interaktywne i oprzeć się o bogactwie muzycznym wschodnich Karpat.

czytaj więcej
Muzyczne testowanie nocy
 

Muzyczne testowanie nocy

Koncert, ale poza salą koncertową, muzyczna klasyka, ale testowana w nowych stylistykach i kontekstach, uznani artyści w roli prowokatorów  - to wszystko czeka na słuchaczy kolejnej edycji festiwalu Bezsenność.

czytaj więcej
donGURALesko rapuje Snydera, ze Snyderem
 

donGURALesko rapuje Snydera, ze Snyderem

W sobotę na placu Wolności zaparkuje czerwony autobus, który w ramach Nocy Muzeów zamieni się w salę kinową. To właśnie na jego pokładzie odbędzie się premiera teledysku donGURALesko i Timothy'ego Snydera do utworu "20" - skomponowanego, aby podkreślić znaczenie udziału w nadchodzących wyborach do Europarlamentu. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Malta.

czytaj więcej
Orchestra z rozmachem
 

Orchestra z rozmachem

Czołowi twórcy muzyki nu jazzowej, wydawani przez legendarną wytwórnię Ninja Tune - The Cinematic Orchestra - wracają z wydanym w marcu albumem do koncertowania. A w ramach trasy promocyjnej zawitają także do Poznania.

czytaj więcej
Nowe konteksty sacrum
 

Nowe konteksty sacrum

Adam Bałdych wystąpi w niedzielę w CK Zamek, promując swój najnowszy krążek sacrum profanum wydany przez niemiecką oficynę ACT Music. W wykonaniu skrzypka, którego po brawurowym koncercie w radiowej Trójce okrzyknięto "diabłem", usłyszymy kompozycje Hildegardy z Bingen czy Thomasa Tallisa.

czytaj więcej
Niechętni
 

Niechętni

- Naszą nazwę można tłumaczyć na wiele sposobów. Na pewno chcieliśmy podkreślić specyficzne "niedopasowanie" muzyki, która dla fanów jazzu miała być rockowa, a dla miłośników rocka - jazzowa. Oczywiście nie chcieliśmy nikogo odstraszyć, raczej, z dużym przymrużeniem oka, prowokować naszych słuchaczy - mówi Rafał Błaszczak. Grupa Niechęć wystąpi w piątkowy wieczór w Meskalinie, prezentując materiał z jej trzeciego albumu studyjnego, nad którym obecnie pracuje.

czytaj więcej
Co słychać z ósmego piętra
 

Co słychać z ósmego piętra

Już w czwartek w Dragonie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - premierowy koncert zespołu Zimnv. Po pierwszym przesłuchaniu brzmienie ich piosenek wydaje się pogodne i przyjemne, podobnie jak teksty piosenek. Wsłuchując się jednak w utwory zespołu szybko okazuje się, że za lekkością skrywa się niepewność zarówno w warstwie muzycznej, jak i treści.

czytaj więcej
Niech słucha kto jest zainteresowany
 

Niech słucha kto jest zainteresowany

"To whom it may concern" jest tytułem najnowszego albumu wybitnego trębacza - Piotra Wojtasika, ale też hasłem deklarującym jego muzyczne założenia - artysta nie tworzy dla poklasku szerokiego grona odbiorców, swoje kompozycje dedykuje wyłącznie tym, którzy "mogą być zainteresowani" jego rodzajem sztuki. 11 maja muzyk wystąpi w poznańskim Blue Nocie.

czytaj więcej
Wewnątrz pustki
 

Wewnątrz pustki

Czas wreszcie oddać scenę muzyczną w ręce mistrzów mrocznego klimatu. W trasę koncertową po Polsce ruszyły trzy zespoły muzyczne, które zjednują sobie rzeszę wielbicieli black i death metalu. Mgła, Revenge, Doombringer pojawią się już niedługo w poznańskim Klubie U Bazyla. Występy te odbędą się w ramach Into the Abyss Festival.

czytaj więcej
Moniuszko jest naj?
 

Moniuszko jest naj?

Wszystkich, którzy 5 maja - w ostatni dzień Majówki - będą w Poznaniu, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zaprasza na wspólne świętowanie 200. urodzin swojego patrona. Zapowiada się muzyczna podróż w czasie - i to nie tylko w odległą przeszłość.

czytaj więcej
Za miło na kłótnię
 

Za miło na kłótnię

- Wydaje mi się, że mamy jakiś drobny wkład w to, że przestrzeń publiczna ożyła i stanowi tygiel do ścierania się koncepcji. I to jest chyba najważniejsze, chyba na tym polega miasto, byśmy się spierali. Ale też chodzi o przyjemną formę. Jest lato, połóżmy się na leżakach. Z leżaków trudno się kłócić. Ma być za miło na kłótnię - mówią Ewa* i Zbigniew** Łowżyłowie, twórcy projektu KontenerArt. Kolejna edycja właśnie startuje nad Wartą.

czytaj więcej
Strona 1 2 73