Kultura Poznań.pl

Muzyka

Ostatni muzykanci
 

Ostatni muzykanci

O wiejskich muzykantach mówi się często narracją przeszłości. Niektórzy zapominają nawet o przaśnych folklorach, barwnych cepeliach, a przede wszystkim o dawnej beztroskiej wsi, wypełnionej dźwiękami muzyki ludowej. Jej pamięć zostanie jednak przywołana w najbliższą sobotę a za sprawą premiery filmu dokumentalnego Ostatni muzykanci dorzecza Prosny oraz potańcówki z kapelą Gołoborze i DiaBuBu, które to atrakcje czekać będą na wszystkich zainteresowanych w Domu Tramwajarza.

czytaj więcej
Zadawać niewygodne pytania
 

Zadawać niewygodne pytania

Zespół Reprezentacyjny, Andrzej Stasiuk z Haydamakami, L.U.C., a także Mariusz Lubomski i Mirosław Czyżykiewicz gościnnie w spektaklu szczecińskiego Teatru Polskiego - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego festiwalu Frazy. Potrwa on od 2 do 6 listopada.

czytaj więcej
Historia jednego coveru
 

Historia jednego coveru

Polski neofolk i muzyka ludowa są teraz na fali. Jeszcze nie ucichł na dobre szum po premierze Zimnej wojny Pawlikowskiego, w którym muzyka wykonywana przez zespół wzorowany na Mazowszu jest jednym z głównych wątków, a już mamy okazję słuchać kolejnych folkowych eksperymentów.

czytaj więcej
Siostrzeństwo
 

Siostrzeństwo

Musiało upłynąć wiele wody, by siostry Przybysz znów połączyły siły. Nie będzie to jednak wejście do tej samej rzeki, bo od czasu rozwiązania kultowego już duetu Sistars, w którym Natalia i Paulina rozpoczęły swoją muzyczną karierę minęło pięć lat, podczas których naprawdę wiele się działo na ich zawodowej drodze.

czytaj więcej
Niezakazane piosenki
 

Niezakazane piosenki

Złośliwi mówili, że Strachy na Lachy to tylko przerywnik Pidżamy Porno. Ot, lekka i niezobowiązująca odskocznia od poważnego grania. Szesnaście lat, osiem płyt i jeden Paszport Polityki później, krytyczni mogą jedynie opuścić głowę pod ciężarem swojego błędu. Albo wybrać się na ich sobotni koncert w Sali Wielkiej CK ZAMEK w Poznaniu.

czytaj więcej
Szczęśliwy jazzman
 

Szczęśliwy jazzman

Niewątpliwie jest jedną z największych legend polskiej muzyki jazzowej. Wydany przed dwoma laty album "Polish Jazz - Yes!" potwierdza, że wciąż znajduje się w świetnej formie. W sobotę 13 października w Poznaniu zagra Zbigniew Namysłowski.

czytaj więcej
Neoromantyzm
 

Neoromantyzm

- Czuliśmy w środku, że jeśli my dojrzewamy, to nasza muzyka powinna podążać razem z nami - mówi Adam Miller z duetu Romantycy Lekkich Obyczajów. Muzycy wystąpią w Klubie Pod Minogą z nowym materiałem z albumu "Neoromantyzm", na który trafiły piosenki bardziej poważne i nostalgiczne.

czytaj więcej
Łódzka fabryka ładnych linijek
 

Łódzka fabryka ładnych linijek

- Coś przerywa - oznajmiają Dwa Sławy na nowym albumie. O co chodzi? - O odpowiedzialność - tłumaczą koncept. - I o to, jak wszystkim nam z nią nie po drodze. I nie mów, że nie. A może o to, żeby jeszcze więcej osób mogło odebrać? Pomimo deklarowanych problemów z łącznością raperzy zapraszają do Klubu u Bazyla, gdzie 12 października zagrają premierowy koncert, promujący album zatytułowany - a jakżeby inaczej - "Coś przerywa".

czytaj więcej
Arabowie i Inuici
 

Arabowie i Inuici

Klub LAS przygotował na nowy sezon w Pawilonie intrygujące koncerty, dzięki którym Poznań odwiedzą wyjątkowi artyści eksperymentujący z konwencjami muzycznymi. W piątek do LAS-u powróci duet Jerusalem in My Heart z nowym materiałem, a tuż po nim zagrają Polacy z Nanook of the North.

czytaj więcej
Muzyka obrzydliwa, ale słuchalna
 

Muzyka obrzydliwa, ale słuchalna

Wytrychem dziennikarskim stało się zdanie typu "rap wynika z gniewu", mimo przystawalności tego stwierdzenia. U Legendarnego Afrojaxa bunt trzeszczy w muzycznym kośćcu, ale najbliższa jego raperskim kompozycjom jest jednak niczym nieskrępowany ubaw. Żart czai się zarówno w prowokacyjnych tekstach jak i turpistycznych brzmieniach, z którymi poznański odbiorca będzie mógł się skonfrontować w Pawilonie już 10 października.

czytaj więcej
Czy to już wiersz ostatni?
 

Czy to już wiersz ostatni?

Kasia Lins ma na koncie wydanie debiutanckiej płyty w USA i występ w talent show X Factor. Po polsku śpiewa dopiero od roku. Do rodzinnego Poznania przyjedzie, aby promować swój drugi album "Wiersz Ostatni", na którym artystka śpiewa w rodzimym języku.

czytaj więcej
Finał święta kameralistów
 

Finał święta kameralistów

Rocznica 50 lat zasługuje na uroczystą celebrację, zwłaszcza jeśli mówimy o jubileuszu jednego z najważniejszych polskich zespołów kameralnych. Nie da się ukryć, że zasługi Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia są wybitne, a ich twórczość warta poznania. W trakcie jednego wieczoru trudno byłoby odpowiednio podziękować im za to pół wieku muzyki. Amadeus to marka polskiego wykonawstwa muzyki klasycznej.

czytaj więcej
Pod palcami buntownika
 

Pod palcami buntownika

Kiedy przechodził kolejne etapy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, widzowie byli podzieleni. Jedni widzieli w nim geniusza-buntownika, który na nowo zinterpretuje twórczość polskiego kompozytora, inni zaś w jego grze nie dostrzegali nic ponad pstrokaciznę, przesadną emocjonalność i brak szacunku dla tradycji. Pokonkursowa kariera łotewskiego pianisty pokazała jednak, że jest on potrzebny muzycznemu światu. Kolejne kontrakty, koncerty i płyty tylko utwierdziły w tym, że oto musiało nadejść nowe. A wraz z nim - Georgijs Osokins.

czytaj więcej
Krzyczcie, Włochy!
 

Krzyczcie, Włochy!

Muzyczne otwarcie drugiego sezonu w Pawilonie zapewnią występy polskich artystów o włosko brzmiących nazwach: "gangusowego" duetu Tuzza oraz posługującego się pseudonimem "Lutto Lento" Lubomira Grzelaka, oryginalnego muzyka klubowego i niezależnego wydawcy.

czytaj więcej
Janerka - z dala od stereotypów
 

Janerka - z dala od stereotypów

Jeśli w kontekście polskiej muzyki rockowej można mówić o kimś w kategoriach takich jak legenda, autorytet, mistrz - to na pewno o Lechu Janerce. Nawet gdyby on sam oprotestował albo wyśmiał tego typu sformułowania. W najbliższy piątek muzyk wystąpi w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Jack White bez pomnika
 

Jack White bez pomnika

Jest jednym z najważniejszych artystów ostatniego ćwierćwiecza na światowych scenach muzycznych. Jego najnowszy album to płyta niełatwa, ale znakomita. 7 października w hali nr 2 MTP zagra Jack White.

czytaj więcej
Wirtuoz na nowy początek
 

Wirtuoz na nowy początek

Siedemdziesiąty drugi sezon artystyczny Filharmonia Poznańska rozpocznie koncertem z cyklu Gwiazdy Światowych Estrad. W programie - Antonín Dvořák i Ignacy Jan Paderewski. Na scenie, obok orkiestry, znakomity Augustin Hadelich. Czego się spodziewać po kolejnym początku?

czytaj więcej
(Nie)Smutne piosenki
 

(Nie)Smutne piosenki

Smutne piosenki w swoim repertuarze nie mają tylko melodii smutnych. Wśród nich rozbrzmiewa kalejdoskop gatunków, dlatego doskonale definiuje ich tytuł debiutanckiego krążka formacji: "Dziki ogród". Podczas wtorkowego koncertu w klubie Blue Note, usłyszeć będzie można nostalgiczne melodie, wobec których trudno będzie przejść obojętnie. 

czytaj więcej
Viva la musica!
 

Viva la musica!

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Co prawda szósta muza ma swoje święto także 21 czerwca, lecz promowania wartościowej sztuki nigdy dość. Zwłaszcza w Polsce, gdzie edukacja muzyczna spychana jest na tak daleki plan. Statystyki są przygnębiające -  polskie dzieci na tle europejskich rówieśników wypadają bardzo słabo, tylko nieliczni grają na instrumentach, znają nuty, śpiewają... Zmianę tej sytuacji możemy zacząć od daty symbolicznej. I koncertu zespołu, który w muzyce najnowszej rozkochał niejednego sceptyka!

czytaj więcej
Inne brzmienia akordeonu
 

Inne brzmienia akordeonu

Charyzmatyczny mistrz akordeonu guzikowego Yegor Zabelov wystąpi w Poznaniu z materiałem, który sam określa jako "najbardziej wzruszający, najbardziej szokujący i najnowszy". Muzyczna bomba eksploduje w niedzielę, puentując początek sezonu w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Strona 1 2 66