Kultura Poznań.pl

Książki

Bajki dla wszystkich
 

Bajki dla wszystkich

Śpiewający kran, koń w roli nauczyciela matematyki, gryzący - w sensie dosłownym - sweter, żyrafa z dwóją z WF-u, chłopiec, który pisał nosem, dziewczynka z zapasową głową... Czegóż to i kogóż to nie znajdziemy na kartach Bajek Miloša Macourka, które właśnie ukazały się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM, a których lekturę już na wstępie polecam wszystkim - małym i dużym - wielbicielom dobrej literatury.

czytaj więcej
Nie ma jednej opowieści o Jeżycach
 

Nie ma jednej opowieści o Jeżycach

- Zaczęło się niewinnie i spadło na nas znienacka. Bez konkretnego pomysłu, za to z aparatami fotograficznymi wybraliśmy się na spacer po Jeżycach - tak Paweł Kwiatkowski, jeden z autorów albumu "JEst ŻYCiE", opowiada o początkach niezwykłego projektu, którego efekty obejrzeć i przeczytać możemy w najnowszej publikacji Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

czytaj więcej
Wypełnić lukę
 

Wypełnić lukę

Rozmowa z Katarzyną Wojtaszak*, jurorką w konkursie na powieść o powstaniu wielkopolskim, ogłoszonym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. W czwartek poznamy laureatów!

czytaj więcej
Scena to mój fetysz
 

Scena to mój fetysz

- Zawsze zaczyna się od opowieści przekazywanej ustnie, rozmowy, monologu, przypadkowego napomknienia. Potem sięgam do dokumentów, które zawsze wertuję z wypiekami na twarzy. Akta, protokoły, notatki służbowe! To jest najsoczystszy gatunek literacki! - mówi Michał Larek*, autor powieści kryminalnych.

czytaj więcej
Dzieło
 

Dzieło

Kilkanaście lat badań, ponad tysiąc stron, setki ilustracji, tabel, planów, wykresów i map, wreszcie zespół kilkudziesięciu badaczy z profesorem Jerzym Topolskim na czele. 30 lat temu ukazał się pierwszy tom Dziejów Poznania.

czytaj więcej
Blok mieszkalny. Daleko od dzieła sztuki?
 

Blok mieszkalny. Daleko od dzieła sztuki?

O blokach, najtańszym budownictwie mieszkaniowym, myślimy z niechęcią, a czasem co najwyżej z sentymentem, wspominając dzieciństwo spędzone na osiedlowym podwórku. Zarzucamy blokom brak jakiegokolwiek architektonicznego namysłu. Co się okaże, gdy podczas wtorkowego spotkania w CK Zamek, z pomocą Beaty Chomątowskiej, prześledzimy historię blokowisk? Dowiemy się, że są one, wbrew naszym wyobrażeniom, owocem rozbudowanej, intelektualnej i artystycznej refleksji.

czytaj więcej
Widziałam to na własne oczy
 

Widziałam to na własne oczy

- Miałam już prawie gotową książkę o Nepalu, o jego specyfice, historii, dniu dzisiejszym, ale po tragedii, jaka się zdarzyła, musiałam ją zupełnie zmienić, inaczej skonstruować - mówi Natasza Goerke*, laureatka Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą 2017 roku.

czytaj więcej
Czy istnieje wzorcowy antywzorzec?
 

Czy istnieje wzorcowy antywzorzec?

Czym są antywzorce i jak działają w obszarze sztuki i kultury wizualnej? Czy w ich charakter wpisane jest wykraczanie poza świat wizualny, a jeśli tak, to w jaki sposób się to objawia i czy w ogóle objawiać się powinno? Jakie niebezpieczeństwa może napotkać artysta eksperymentujący i wychodzący poza pewne już przyjęte normy? Na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć w trakcie spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał, będącego zarazem promocją książki "Antywzorce" wydanej pod redakcją Karoliny Sikorskiej.

czytaj więcej
Nie lubię lukrowania historii
 

Nie lubię lukrowania historii

- Sendlerowa cały czas miała świadomość, że jej opowieści są bardziej przykryciem tamtej rzeczywistości, niż jej ujawnieniem. Dlatego tak bardzo kontrolowała tę opowieść, nie zgadzała się, aby jej pierwsza biografka, Anna Mieszkowska, czegokolwiek poszukała na własna rękę w archiwum albo porozmawiała z kimś - mówi Anna Bikont*, laureatka tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza, a także Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

czytaj więcej
Komeda powrócił do Poznania
 

Komeda powrócił do Poznania

Międzynarodowy Festiwal Literatury "Apostrof" trwa w najlepsze. Gościem czwartego dnia imprezy była Magdalena Grzebałkowska. Pisarka przyjechała do Poznania promować swoją najnowszą książkę Komeda. Osobiste życie jazzu.

czytaj więcej
Jesteśmy w momencie zwrotnym
 

Jesteśmy w momencie zwrotnym

- Grammatik narzekał, że "zwariował świat, który mnie wychował". I dobrze, to pobudza kreatywność. Dzisiaj jeszcze piszę teksty na 3-4 tysiące znaków, ale może już niedługo wystarczy, że zrobię zdjęcie? Nie przeraża mnie to - mówi Wojciech Szott, który na swojej stronie Kurzojady.pl zajmuje się recenzowaniem książek. O tym dokąd ich zdaniem zmierza współczesna krytka literacka opowiadają polscy blogerzy.

czytaj więcej
Życie po życiu albo żwawy trup
 

Życie po życiu albo żwawy trup

Krytyka literacka nie ma się najlepiej, ale też nie tak źle, jak zwykło się czasami uważać. Wybitny znawca prozy, Przemysław Czapliński, nazwał ją przed laty "żwawym trupem", dzisiaj można by pewnie mówić o "seksownym zombie". Krytyka utraciła sporo ze swego znaczenia na tradycyjnych dla niej obszarach, lecz zyskała nowe - w nowych mediach.

czytaj więcej
Zaczytani w opowieściach
 

Zaczytani w opowieściach

CK Zamek już po raz trzeci - bo pierwsza edycja Festiwalu Fabuły odbyła się w 2014 roku, a organizowany jest co dwa lata - zaprasza do rozmów i warsztatów na temat najważniejszych zjawisk w polskiej prozie współczesnej.

czytaj więcej
Masłowska, Tokarczuk, Grzebałkowska... Apostrof na start!
 

Masłowska, Tokarczuk, Grzebałkowska... Apostrof na start!

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof zbliża się wielkimi krokami. Przez tydzień - od 14 do 20 maja - Poznań będzie żył literaturą, a w Empiku na placu Wolności oraz w Pawilonie nad Wartą gościć będą m.in Olga Tokarczuk, Magdalena Grzebałkowska i Jakub Żulczyk.

czytaj więcej
Komiksowy zawrót głowy
 

Komiksowy zawrót głowy

Czasy, gdy czytanie komiksów i bycie geekiem było powodem do wstydu, już dawno odeszły. Obecnie ten gatunek sztuki przeżywa swoisty renesans. W kinach rekordy popularności biją kolejne odsłony przygód bohaterów Marvela. Nic więc dziwnego, że i same komiksy cieszą się ogromną popularnością. Działająca w Bibliotece Uniwersyteckiej Nova - Czytelnia Komiksów i Gazet zaprasza w sobotę na Dzień Darmowego Komiksu. Będzie to już piąta odsłona cieszącego się coraz większą popularnością w Poznaniu cyklu.

czytaj więcej
Seryjne poetki
 

Seryjne poetki

We wtorek 8 maja osoby zgromadzone na kolejnym spotkaniu z cyklu "Seryjni poeci" znowu udowodnią, że o poezji warto dyskutować. Tym razem gośćmi wydarzenia będą Hanna Janczak i Małgorzata Lebda.

czytaj więcej
Bliżej, jeszcze bliżej
 

Bliżej, jeszcze bliżej

Laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Stanisława Barańczaka za rok 2017 powraca z kolejną książką poetycką. W "Snach uckermärkerów" kontynuuje sposób pisania, który tak wyróżniał "Matecznik". Jednak "Sny..." są pod tym względem jeszcze bardziej intensywne.

czytaj więcej
Człowiek tajemnica
 

Człowiek tajemnica

Magdalena Grzebałkowska, reporterka, pisarka, autorka m.in. bestsellerowej biografii "Beksińscy. Portret podwójny" tym razem sięga po życiorys jednego z najwybitniejszych polskich muzyków - pochodzącego z Poznania Krzysztofa Komedy. Jej najnowsza książka - "Komeda. Osobiste życie jazzu", wydana przez krakowski Znak - ukaże się 9 maja.

czytaj więcej
Strona 1 2 21