Kultura Poznań.pl

Książki

Historia polskiego zacofania
 

Historia polskiego zacofania

- Kiedy kobieta zaczynała służbę zdana była wyłącznie na łaskę i niełaskę państwa. Nie mogła wychodzić z domu bez pytania - wyjaśniała na antenie Radia Książki Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka "Służących do wszystkiego" w najbliższy poniedziałek będzie gościem CK Zamek.

czytaj więcej
Kiedy jest o czym grać
 

Kiedy jest o czym grać

Trzydzieści jeden rozmów, trzydziestu rozmówców, prawie trzysta zadrukowanych tekstem stron i świetne ilustracje autorstwa Łukasza Kacperczyka. Tylko dla kogo jest książka "O muzyce się nie gada" poznańskiego autora, Macieja Geminga?

czytaj więcej
Półtony historii ludowej
 

Półtony historii ludowej

Zmieniający się w wyniku rewolucji początku XX wieku układ społeczno-polityczny, nie tyko ugruntował stabilne miejsce dla nowych ideologii, ale też dopuścił do głosu grupy wcześniej wykluczane z kart historii. Za klika dni zagadnienie plebejskiego doświadczenia politycznego tamtego okresu stanie się pretekstem do podjęcia rozmowy na temat walki o wolność i sposobów mówienia o niej. W rozmowie weźmie udział badacz Wiktor Marzec.

czytaj więcej
Pomnik ze skazą
 

Pomnik ze skazą

Portret Jacka Kuronia jest na przemian przyciemniany i rozświetlany przez opinię publiczną. Trudność w przyjęciu jednoznacznej opinii na temat jego społecznych i prywatnych decyzji, wiąże się nie tyle z powszechnymi różnicami światopoglądowymi i politycznymi, co raczej z wieloaspektowością czasów, w których przyszło mu działać. Anna Bikont oraz Helena Łuczywo są kolejnymi autorkami starającymi się zlustrować życie oraz decyzje tej wieloprofilowej, istotnej dla polskiej historii postaci. Spotkanie wokół świeżo wydanej książki "Jacek" odbędzie się w sobotę w Zamku.

czytaj więcej
Anty-khatarsis i okruchy rzeczywistości
 

Anty-khatarsis i okruchy rzeczywistości

Jedna z zaproszonych autorek proponuje swoim czytelnikom dogłębne anty-khatarsis, druga - zaprasza do zanurzenia się w pieczołowicie skonstruowanej mozaice okruchów rzeczywistości. W najbliższy czwartek w trakcie kolejnego wydarzenia z cyklu "Seryjni poeci", Urszula Honek i Natalia Malek opowiedzą o swoich najnowszych zbiorach poetyckich.

czytaj więcej
Mówi się dziś głośno
 

Mówi się dziś głośno

"Usenko ma własny, niepodrabialny styl. Pisze bezpretensjonalnie, swobodnie a jednocześnie barwnie i sugestywnie, ze swadą i erudycją", "Ta [...] fantastyczna książka jest dowodem na to, że nawet Rosja nie jest skazana na wieczny nihilizm" - pisano po lekturze nowego tytułu Konstantego Usenki. Autor - również znany muzyk i dziennikarz, o "Buszującym w barszczu" opowie 14 listopada w Galerii Miejskiej Arsenał. Rozmowie towarzyszyć będzie prezentacja teledysków.

czytaj więcej
Dagarama i architektoniczna rewolucja
 

Dagarama i architektoniczna rewolucja

W "Mieście Archipelag" pisał: "Dagarama nie przestawał pracować. Arkusze pakowego papieru zapełniały się w wiejskiej chałupie nad Wątokiem kolejnymi wizjami. Powstawały miasta wzorowane na źdźbłach trawy, liściach, kwiatach, a nawet kroplach rosy. Miasta jak wiersze i miasta jak muzyka". Ale Jan Głuszak jest także bohaterem jedynej (!) sztuki Filipa Springera. Autor będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Czytnik w Teatrze Nowym.

czytaj więcej
Wiersz trójcę lubi...
 

Wiersz trójcę lubi...

- Media podają, że nasz Klub Literacki w Zamku w latach 1970-2005 był amatorski. Tymczasem już w pierwszych spotkaniach brali udział: Stanisław Barańczak, Edward Balcerzan, Jerzy Harasymowicz, Anna Kamieńska, Ryszard Krynicki, Jerzy Satanowski. Ot, amatorzy... - mówi Jerzy Grupiński*, poznański poeta i krytyk literacki.

czytaj więcej
Henryka pierwsza, królowa niedorzeczności
 

Henryka pierwsza, królowa niedorzeczności

Anna Kapczyńska to autorka związana z poznańskim asz.teatrem, dla którego do tej pory pisała jedynie scenariusze. Fabularnych pomysłów wystarczyłoby jej zapewne na milion pomniejszych form, lecz w końcu odważyła się napisać książkę. I dobrze, bo "Zjeżona" to debiut udany i wart polecenia w swoim gatunku.

czytaj więcej
Feminizm z głębi wiary
 

Feminizm z głębi wiary

- Jestem feministką, ponieważ czerpię to z chrześcijańskiej tożsamości - wyznała w trakcie spotkania w Księgarni Bookowski w CK Zamek Zuzanna Radzik, autorka książki Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół. W rozmowie z księdzem Mirosławem Tykferem opowiadała między innymi o chrześcijańskim równouprawnieniu, kobietach-apostołkach i źródłach teologii feministycznej.

czytaj więcej
Angelus dla Macieja Płazy
 

Angelus dla Macieja Płazy

Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za powieść Robinson w Bolechowie. Mieszkający w Poznaniu pisarz jest pierwszym polskim laureatem tego wyróżnienia. Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

czytaj więcej
Herstoria Kościoła
 

Herstoria Kościoła

Chociaż współtworzyły go od samego początku, ich wkład w rozwój Kościoła  przez całe stulecia był konsekwentnie marginalizowany. Swoją nową książką - Emancypantki. Kobiety, które zbudowały kościół - Zuzanna Radzik pragnie przerwać niesprawiedliwe milczenie i udowodnić, że Kościół nie posiada wyłącznie męskiego oblicza. We wtorek 16 października, w trakcie spotkania w księgarni Bookowski,  autorka przedstawi nam wizję historii Kościoła, w której centrum znajdują się kobiety i ich działania.

czytaj więcej
Jak Kicińska odkrywa rzeczywistość?
 

Jak Kicińska odkrywa rzeczywistość?

Gościem najbliższego spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym będzie Magdalena Kicińska, autorka "Pani Stefy", biografii Stefanii Wilczyńskiej, która wraz z Januszem Korczakiem współtworzyła sierociniec dla żydowskich dzieci w Warszawie.

czytaj więcej
Wieczór z wampirem
 

Wieczór z wampirem

- Ma Pan rację, Polska zbrunatniała. Nie wiadomo, co będzie dalej. Z drugiej strony ja tu nie mieszkam, bardziej współczuję Państwu. Życie w kraju, który jest coraz bardziej brunatny, co wiemy z historii Europy, nie jest wcale dobre - mówił na wtorkowym spotkaniu w Teatrze Polskim prof. Jan Tomasz Gross.

czytaj więcej
Między Suworowem a Leninem
 

Między Suworowem a Leninem

Na lewym brzegu Dniestru, niczym klin wbity między Rumunię a Ukrainę, leży Naddniestrze, któremu zdecydowanie bliżej do Rosji niż do swoich sąsiadów. Quasi-państwo, które wyłoniło się na początku ostatniej dekady XX wieku z Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, jest narzędziem Federacji Rosyjskiej w geopolitycznej grze prowadzonej z Zachodem. O szansach i zagrożeniach dla regionu oraz o tożsamości jego mieszkańców, opowie 9 października, w trakcie spotkania w CK Zamek, Piotr Oleksy, autor książki Naddniestrze. Terror tożsamości.

czytaj więcej
Gross polskiego sumienia
 

Gross polskiego sumienia

Głoszone przez niego tezy niemalże zawsze wywołują polemikę, wykłady bywają przerywane. Prof. Jan Tomasz Gross, autor m.in. głośnej książki "Sąsiedzi" o pogromie w Jedwabnem, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2001 roku, będzie gościem wtorkowego spotkania w Teatrze Polskim.

czytaj więcej
Postmodernizm, groteska i dresy
 

Postmodernizm, groteska i dresy

Niespożyta energia językowa, która pozwala autorce w sposób niezwykle sugestywny obnażać mankamenty ponowoczesnego świata - tymi słowami można scharakteryzować pisarstwo Doroty Masłowskiej, która w czwartek, 4 października, zagości w winiarni "Pod Czarnym Kotem". Spotkanie z autorką bestsellerowych powieści i dramatów, kąśliwych felietonów i prześmiewczych piosenek poprowadzą przedstawiciele księgarni Bookowski.

czytaj więcej
Festiwal robiony po harcersku
 

Festiwal robiony po harcersku

O początkach Festiwalu Granda, kolejnych jego edycjach i tej najbliższej mówią Marita Lipska i Magda Drogoś - Kraszewska, jego dyrektorki. Granda już po raz czwarty odbędzie się w weekend w Poznaniu.

czytaj więcej
Wsłuchując się w wyspę
 

Wsłuchując się w wyspę

O łowieniu ryb spod lodu, podróżowaniu taksówką po lodzie, ale przede wszystkim o ludziach. O swojej najnowszej książce, Lud. Z grenlandzkiej wyspy, opowie w czwartek w Zamku Ilona Wiśniewska. Rozmowę z autorką poprowadzi Przemysław Czarnecki.

czytaj więcej
Strona 1 2 22