Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

W poszukiwaniu utraconego Maja

Prezentowana w Teatrze Ósmego Dnia wystawa Polski Maj w założeniu jest reminiscencją historycznych wydarzeń odbywających się w latach 60. we Francji, lecz w istocie skupia się na materiale wizualnym dotyczącym zdarzeń rozgrywających się między innymi na terenach Niemiec i Egiptu.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu Alexandra Kluge "Abschied von gestern"

Wystawa składa się z trzech części: dwóch projekcji filmowych (Abschied von gestern, Triptychon) oraz instalacji będącej zapisem performansu 6. lessons with Alaa wykonanego przez Jasmine Metwaly - artystkę o polsko-arabskich korzeniach. 

Instalacja 6. lessons with Alaa zajmuje przeważającą część przestrzeni wystawienniczej - dwie główne ściany stały się medium ukazującym wizualne obrazy projektowane przez artystkę; dłuższa ściana została podzielona na dwie części tak, by wyświetlany na nich performans pochłaniał całą uwagę widza. Wkraczając do zaciemnionego pomieszczenia, które zajmuje stosunkowo małą powierzchnię, widz zostaje pochłonięty przez monumentalne projekcje wideo wypełniające niemal całą przestrzeń, generując tym samym chaos dynamicznie zmieniających się obrazów. Rzeczona projekcja to zbiór wybranych przez Metwaly fragmentów archiwalnych nagrań, uprzednio zebranych przez kolektyw Mosireen (w ramach którego działa artystka), które odnoszą się do wydarzeń odbywających się podczas rewolucji egipskiej. Projekcje historycznego materiału, który składa się z niewyraźnych ujęć, trudnych do zdefiniowania wyciętych fragmentów, często będących - jak sama artystka wspomina - bezużytecznymi dla archiwum poszukującego historycznych dowodów. Ujęcia pojawiające się na trzech powierzchniach równocześnie, przeplatają się z wizerunkiem Metwaly, która wygłasza tytułowe lekcje. Dynamiczne projekcje ukazujące gwałtowne ruchy czy poruszający się tłum, przerywane są obrazami artystki radzącej widzowi, by ten podążał za jej radami i koncentrował się na technicznych aspektach pozwalających zrozumieć rewolucję dziejącą się wokół. Stanowią one immersyjny wehikuł, za sprawą którego widz zostaje przetransportowany do centrum wydarzeń ukazywanych przez Metwaly czyli - jak zaznacza Zofia Nierodzińska - rewolucji widzianej oczami pojedynczego człowieka, kogoś z tłumu.

Kolejna część wystawy to Triptychon autorstwa Alexandra Kluge, wyświetlany na ekranie telewizora kineskopowego wizualny kolaż filmowy, który bazuje na zestawieniu dokumentów przedstawiających współczesne protesty oraz ryciny odnoszące się do archiwalnych rewolucji.

Ostatni element wystawy to pokazy pełnometrażowego filmu, również zaliczającego się do artystycznego dorobku Kluge - Abschied von gestern czyli Pożegnanie z dniem wczorajszym z 1966 roku. Pożegnanie portretuje życie głównej bohaterki - Anity G. - która, opuszczając granice Niemieckiej Republiki Demokratycznej, nie potrafi odnaleźć swej tożsamości również na terenie Niemiec Zachodnich, gdzie musi zmagać się z dominującym patriarchatem i ówcześnie panującym systemem władzy.

Zestawienie pracy Metwaly z filmem i wizualnym kolażem Alexandra Kluge to próba przywołania ducha prawdziwej rewolucji, która w ostatnim czasie zaczyna pojawiać się na ulicach polskich miast. Polski Maj to zaproszenie do odnalezienia rewolucyjnej wspólnoty, wspólnoty bezpośrednio związanej z Majem '68, wspólnoty, dzięki której wydaje się, że rzeczywistość można jeszcze zmienić.

Klaudia Strzyżewska

  • Wystawa: Polski Maj
  • artyści: Jasmina Metwaly, Alexander Kluge
  • kuratorka: Zofia Nierodzińska
  • Teatr Ósmego Dnia
  • wystawa czynna do 27.05 w g. 14-19
  • pokazy "Abschied von gestern" ("Pożegnanie z dniem wczorajszym") : 22 i 24.05, g. 19

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018