Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

W krainie Celtów

W tym roku już po raz 19. Poznań zamieni się na dwa tygodnie w krainę Celtów.

XII-wieczna kaplica templariuszy w Pléboulle. Fot. M. Kielas (Dom Bretanii) - grafika artykułu
XII-wieczna kaplica templariuszy w Pléboulle. Fot. M. Kielas (Dom Bretanii)

To miejsce, w którym nie przestaje padać, ale mieszkańcy nie smucą się tego powodu, ponieważ twierdzą, że "deszcz pada tylko na głupców". - Bretania jest krainą celtycką. Wiele wieków temu zasiedlili ją uchodźcy z wysp brytyjskich, którzy na statkach uciekli przed najeźdźcami. Legenda głosi, że ich statki były z kamienia, a tak naprawdę, te służyły im tylko jako balast. Przybysze założyli "Małą Brytanię", która z czasem stała się dzisiejszą Bretanią. Kraina ta wyróżnia się spośród 22 regionów Francji za sprawą swej odrębnej tożsamości kulturowej. Bretończycy mają własny język, muzykę, pieśni, tańce i wiele, bardzo wiele legend. Dni Bretanii powstały z myślą o długich jesiennych wieczorach i o pradawnej celtyckiej tradycji święta Samhain, obchodzonego w listopadzie w związku z końcem lata. Nazywano je świętem gasnącego słońca. Był to sposób na oswojenie nadchodzących zimowych ciemności - mówi Elżbieta Sokołowska z Domu Bretanii.

W tym roku organizatorzy zapraszają na wystawę akwarel "Od Rennes do Finistère..." autorstwa siedmiorga artystów ze Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, którzy, choć na co dzień wykonują przeróżne zawody, w wolnym czasie malują bretońskie krajobrazy. W planach jest również wykład "Bretońskie kościoły i ich otoczenie" dr Antoniny Żaby - absolwentki Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej oraz Konserwacji i Zabytkoznawstwa Sztuki Kościelnej na UMK w Toruniu. Spragnionych muzyki bretońskiej organizatorzy zapraszają na koncert Trio Audebert/Le Gac/Baron, który przeniesie widzów do świata instrumentów orientalnych (daf, oud), fletów i gitary akustycznej. Dla nich również przygotowano warsztaty muzyczne z Gurvantem Le Gac i fletem poprzecznym.

Teatromanom natomiast proponują spektakl "l'Amer - gorycz i miłowanie" oparty na legendach bretońskich w wykonaniu grupy teatralnej Domu Bretanii pod kierunkiem Piotra Rogalińskiego, a miłośnikom literatury spotkanie z E wą Houée - autorką książki "Bretania tajemnicza. W krainie Celtów i templariuszy", która jest zbiorem legend i prawdziwych wydarzeń historycznych, ale także wskazówek praktycznych dla tych spragnionych samodzielnej wędrówki śladami średniowiecznego zakonu rycerskiego.

Dni Bretanii to nie tylko świetna propozycja dla miłośników kraju hortensji położonego nad Oceanem Atlantyckim w północno-zachodniej Francji, gdzie zamiast piaszczystych plaż są skaliste wybrzeża, ale także dla tych, którzy dopiero chcą poznać to miejsce, niczym wyjęte z wiktoriańskiego romansu.

Monika Nawrocka

  • XIX Dni Bretanii
  • 16-30.11