Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Vivat Academia, vivant professores!

Obiekt - przestrzeń. Wystawa z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest kolejnym aktem obchodów jubileuszu powstania poznańskiej uczelni artystycznej. Tym razem oko widzów skierowane zostanie w kierunku grona pedagogicznego odpowiedzialnego za wykształcenie wielu znamienitych studentów.

. - grafika artykułu
Jerzy Kałucki, "Poza pierwszym", 1996, instalacja, kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin

Nazwiska Magdaleny Abakanowicz, Jana Berdyszaka, Izabelli Gustowskiej, Józefa Kaliszana czy Leszka Knaflewskiego zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiej sztuki. Wystawa w Muzeum Narodowym będzie wprost przepełniona związanymi z Poznaniem prawdziwymi gwiazdami w tej dziedzinie. Co ważne, są to artyści, którzy zapisali się w annałach poznańskiej uczelni nie tylko z powodu swojego kunsztu artystycznego, ale również jako niezrównani pedagodzy. Niektórzy z nich, tak jak profesor Gustowska, całe życie związali z naszym miastem, dla innych uczelnia przy Alejach Marcinkowskiego  była tylko jednym z przystanków pedagogicznej kariery. Wszystkich ich łączy - zarówno w pracy pedagogicznej jak i we własnej twórczości - to, że głównym punktem ich zainteresowań była kwestia przestrzeni i rozszerzania granic pojęć i dyscyplin sztuki. Od Józefa Kaliszana i twórcy zdobiącej poznańską Cytadelę rzeźby "Zwycięstwo" Juliana Bossa-Gosławskiego, którzy jako jedni z pierwszych w swoich pracach łączyli metal z drewnem, aż po Leszka Knaflewskiego, twórcę Pracowni Audiosfery, która dzisiaj funkcjonuje na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Ich prace charakteryzuje przekraczanie medium za pomocą którego pracowali i myślenie obiektem w przestrzeni.

Na wystawie która zajmie wszystkie powierzchnie sal ekspozycji czasowych Muzeum Narodowego znajdą się 32 obiekty artystyczne stworzone przez 18. autorów. Wśród nich znajdziemy zarówno rzeźby i obiekty rzeźbiarskie, jak i instalacje. Ich pozornie mała ilość jest spowodowana tym, że są to w dużej mierze prace przestrzenne, które dla dobrego odbioru potrzebują "oddechu".  Jak zaznacza kuratorka wystawy, Anna Borowiec, jest to prezentacja o charakterze historycznym (najnowszą pracą jest instalacja prof. Knaflewskiego z 2011 roku), stąd równie ważne będą materiały archiwalne o które uzupełniona będzie wystawa. Wśród nich zapowiadają się prawdziwe białe kruki, jak pokaz filmu Abakany w reżyserii Kazimierza Muchy dotyczącego prac Magdaleny Abakanowicz, fotografie z sesji zdjęciowej wykonanej na potrzeby miesięcznika "Polska" przez Tadeusza Rolke w 1969 roku czy fotograficzna dokumentacja grupy odNowa.

Oprócz dokumentacji działań artystycznych równie ważne będą archiwa pracowni. Dzięki udostępnionym planom pracy czy zrealizowanym w poszczególnych pracowniach dyplomom i notatkom, będziemy mogli prześledzić jak na przestrzeni lat zmieniały się postawy artystyczne studentów, skutecznie podsycane przez pedagogów. Całość uzupełniona zostanie o archiwalne materiały takie jak fotografie, maszynopisy, oryginalne papiery firmowe zaprojektowane przez Tadeusza Piskorskiego i rozliczne dokumenty związane z życiem uczelni. Warto wybrać się do Narodowego, by poznać historię poznańskiej uczelni i zobaczyć na własne oczy artystyczną ewolucję, jaka dokonała się za sprawą nauczycieli - artystów na przełomie kilkudziesięciu lat.

Adam Jastrzębowski

  • Obiekt - przestrzeń. Wystawa z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  • 8.09-27.10
  • Muzeum Narodowe
  • bilety: 1, 8 i 12 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019