Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Zasypie nas kultura

Dzieci i młodzież z Wielkopolski rozpoczną w tym roku ferie jako ostatni w kraju. Od 16 lutego, przez dwa tygodnie, będą mogli skorzystać z ofert, jakie przygotowały dla nich m.in. lokalne centra kultury.

. - grafika artykułu
fot. CK Zamek

Czy zima naprawdę nie może być naszą ulubioną porą roku? Weźmy na przykład Muminki z popularnej serii książek Tove Jansson. Jej bohaterowie co roku zapadali w długi sen, by do wiosny przeczekać największe mrozy. Być może zmieniliby zdanie, gdyby ktokolwiek zawczasu pokazał im, że zima wcale nie musi być straszna ani nudna. W Poznaniu przerwa zimowa potrwa od 16 lutego do 1 marca. Z tej okazji poznańskie centra kultury przygotowały szereg atrakcji. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na warsztaty, spektakl czy na łyżwy. Uprzedzamy też, że dokonany przez nas wybór to tylko część atrakcji z bogatej poznańskiej oferty. Więcej szczegółów warto szukać na internetowych stronach poszczególnych instytucji. Rzeczywiście, jest w czym wybierać...

W CK Zamek jak w teledysku

Poznański Zamek ferie rozpocznie od warsztatów dla uczniów szkół podstawowych (od 7 lat). Od 16 do 20 lutego odbywać się tu będą warsztaty teatralne Radość tworzenia, zajęcia taneczno-zabawowe Moje ciało nie zamarzło i warsztaty architektoniczne Miasto jako plac zabaw. Z kolei w drugiej połowie miesiąca dzieciaki będą mogły uwolnić nagromadzoną energię na zajęciach tanecznych Jak w teledysku (uwaga! wymagany strój to legginsy i tenisówki lub trampki), poznać tajniki fotografii na zajęciach Co można zobaczyć? albo tajniki pisania średniowiecznych listów i tworzenia ekslibrisów na warsztatach Od słowa do przygody (tylko 23, 24, 26 lutego). W ostatni piątek miesiąca wybiorą się natomiast w muzyczną podróż W 80 rytmów dookoła świata muzyki. Dla nieco starszych organizatorzy proponują warsztaty teatralne Oto ja czy fotograficzne Łańcuch wydarzeń.

Z kolei 25 lutego w Sali Wielkiej młodzież obejrzy spektakl teatralny Plama Wrocławskiego Teatru Lalek - dla dzieci od 4 lat i grup zorganizowanych. Zobaczymy tu też spektakle teatralne dla młodzieży w wykonaniu Studia Teatralnego Próby CK Zamek. Jakie? Walentynkowa ona i on walentynkowy (14.02), Improwizacje (19.02), Trzy po trzy (20.02), Wariat i zakonnica (21.02) i Spowiedź masochisty (27.02). Koszt biletów to zaledwie 10 zł, dodatkowo przy zakupie biletów na spektakl Plama obowiązuje karta rodziny dużej

Historia na wyciągnięcie ręki

Oferta Muzeum Narodowego i jego licznych filii jest tak bogata, że dzieciom aż zakręci się w głowie. Do wyboru mamy tu dla nich zajęcia takie jak m.in. Maskarada (19.02), Śniegowa kraina (20.02), Obcy mundur - dola taka... z udziałem Grupy Rekonstrukcyjnej "Poznańczycy" (17.02 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Rynku) czy Muzealny detektyw, czyli spotkanie na wystawie Rzeczy mówią (18.02 w Muzeum Etnograficznym przy ul. Grobla 25). We wszystkich mogą wziąć udział dzieci w wieku 6-10 lat.

Muzeum Archeologiczne nieopodal Starego Rynku czy Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim to co najmniej dwie kolejne okazje, by w ferie dotknąć prawdziwej historii. W samym Pałacu Górków program nie ma charakteru warsztatów. Przeznaczony jest do indywidualnego rozwiązywania zadań, a uczniowie cały czas muszą znajdować się pod opieką rodziców bądź opiekunów. We wtorki jest okazja, by wystawy zwiedzać w towarzystwie archeologa, w środy - by zobaczyć pokazy dla rodzin z dziećmi, np. "Wykopalisko" to nie wszystko (18.02) czy Dawne dźwięki (25.02). W piątki można wziąć udział w Zimowym kinie dla dzieci w sali audiowizualnej. Będą też Walentynkowe listy sprzed wieków - konkurs dla zakochanych i nie tylko... a nawet impreza edukacyjna Zima z pismem. - Nie będzie to jednak zwyczajna szkoła, ale podróż w przeszłość oraz możliwość poznania różnych systemów zapisu, począwszy od najstarszych technik niepiśmiennych, a skończywszy na alternatywnych współcześnie stosowanych sposobach zapisu mowy - tłumaczy Szymon Zdziebłowski z Muzeum Archeologicznego.

W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci 21 lutego czeka nas Sobota z inspirującym palatium, czyli familijne warsztaty plastyczne prowadzone przez wykładowców i studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej i wykład popularnonaukowy Jak mieszkał Mieszko - czyli co wiedzą tylko archeolodzy? W każdy wtorek warsztaty dla dzieci Budujemy gród, a w czwartki dokumentalne Kino w grodzie.

B jak biblioteka i brama

W tym roku hrabia Raczyński zaprasza na akcję Zima z książką 2015, czyli cykl bezpłatnych zajęć edukacyjno-artystycznych dla dzieci szkolnych w wieku 7-12 lat. Odbywają się one w oparciu o literaturę dla dzieci i młodzieży. O lokalizację martwić się nie trzeba, do akcji włączyło się bowiem aż 14 filii Biblioteki. Zajęcia dla półkolonii Z rurki, sznurka i tekturki - recyklingowy gród, te z cyklu Wyprawy w nieznane dla dzieci w wieku 9-13 lat czy Jak zostać rycerzem dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat to oferta Bramy Poznania ICHOT. Znajdzie się też coś dla dziadków z wnukami (Dom pełen wrażeń 21.02) i całych rodzin (zwiedzanie ekspozycji każdego dnia ferii o g. 16, w cenie biletu specjalne oprowadzanie).

Zamieć atrakcji w podpoznańskich gminach

W tym roku pogoda jest dość kapryśna, w związku z czym warto mieć w zanadrzu kilka pomysłów. Dzieci z Czerwonaka, Stęszewa, Tarnowa Podgórnego czy Kórnika nie mają się jednak czym martwić. Gmina Czerwonak zaprasza na Artystyczne ferie zimowe 2015, w ramach których Klub Iskra w Promnicach oferuje dla dzieci od 8 roku życia zajęcia wikliniarsko-stolarskie. Maluchy w ramach zajęć wykonają domki dla ptaków. Oprócz tego GOK Sokół od początku ferii do 20 lutego w godzinach od 10 do 13 zaprasza dzieci ze szkół podstawowych na zajęcia, w trakcie których maluchy wejdą w świat fantastyki: stworzą niepowtarzalne kostiumy, maski oraz własną postać-figurę, która będzie grać na specjalnie skonstruowanej makiecie wymyślonej krainy. Ponadto zaprojektują też gry planszowe oraz ułożą własne opowieści-komiksy.

W Klubie Kogucik natomiast zaplanowano cykl warsztatów dla dzieci od 6 roku życia, a wśród nich m.in. zajęcia Ahoj, żeglarzu - tworzymy wspólnie flagę piracką, czapki pirackie, uczymy się wiązać węzły i śpiewamy szanty...; Kosmiczna przygoda - astronomia na wesoło, robimy własną mapę nieba i budujemy rakiety; Co mi w duszy gra - robimy różnego rodzaju instrumenty z recyklingu, śpiewamy, kończymy koncertem...; Geografia i historia na wesoło - robimy mapę plastyczną Polski, omawiamy ważne miejsca i do tego trochę historii w postaci legendy oraz Mali designerzy - wykonujemy różne robótki ręczne i dekoracje do pokoju, domu... projektujemy swój własny pokój. Organizatorem warsztatów jest Sołectwo Bolechówko-Potasze, a udział w nich jest bezpłatny.

Zumba z robotem i biały bal

Darmowe zajęcia odbędą się także w Domu Kultury w Stęszewie. Cykl rozpoczną ponie‑ działkowe warsztaty z robotyki (16.02). "Warsztaty robotyki przy wykorzystaniu edukacyjnych zestawów klocków LEGO mają na celu wprowadzenie dzieci i młodzieży w zagadnienia projektowania, budowania oraz programowania maszyn i robotów. Wykorzystujemy elementy aktywne: silniki elektryczne, czujniki ruchu, czujniki wychyłu, których pracą steruje komputer [...]. Tłem dla atrakcyjnych, poruszających się urządzeń są podstawy fizyki, matematyki, informatyki" - czytamy o zajęciach na portalu Robocik.eu. Ponadto w programie przewidziano również warsztaty plastyczne - Zima w wielkim obrazie oraz zajęcia, podczas których dzieciaki wykonają stroje karnawałowe i maski, ale będą też zumba oraz szachy. Cykl zajęć zakończy sobotni balik przebierańców.

W Kórnickim Ośrodku Kultury zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli poznać Tajniki grafiki, i zapoznać się z takimi technikami, jak: sitodruk, linoryt, miedzioryt czy monotypia, przygotować projekt oraz matrycę do druku, drukować na prasie graficznej i siatkach oraz oprawić grafikę. Zajęcia poprowadzą: dr Jarosław Janas i dr Piotr Mastalerz z UAP oraz Marlena Majchrzak.

Propozycje dla najmłodszych na ferie przygotowały także: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym i Centrum Kultury Przeźmierowo, gdzie dzieciaki będą mogły wziąć udział w zajęciach: Śniegowe kule, Puszyste desery, Zabawy w kryształowej wodzie, Gwiazdki filmowe, Biały bal oraz Śnieżne zaprzęgi.

Przy planowaniu feryjnego kalendarza warto pamiętać, że liczba miejsc na poszczególnych zajęciach jest ograniczona, więc obowiązują wcześniejsze zapisy. Jeśli zamiast zajęć i warsztatów w murach uczniowie woleliby rozrywki na świeżym powietrzu, pomocą służą też poznańskie ślizgawki, takie jak Bogdanka, Ligawa czy tafla przy ul. Chwiałkowskiego, lub stok narciarski Malta Ski. Więcej szczegółów na ich stronach internetowych. Podobnie jak na stronie miasta (www.poznan.pl/zima), gdzie znajdziemy bogatą ofertę zajęć i półkolonii dla dzieci i młodzieży.

Anna Solak, Monika Nawrocka-Leśnik