Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Zaczarowany świat do odkrycia

Już po raz 12. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne MAGAZYN przygotowały dla gimnazjalistów Miejską Straż Wyobraźni. 

fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Niezmiennie celem projektu pozostaje pokazanie młodym ludziom świata, w którym żyją, ale który nie do końca znają. Tegoroczna akcja to seria interdyscyplinarnych warsztatów, które mają pobudzić wyobraźnię i wyzwolić twórczego ducha. Ich celem jest również wprowadzenie w świat sztuki, który może towarzyszyć młodym ludziom każdego dnia. Zaczarowany świat...

W tym roku zaproszeni artyści skupią się na słowie, a właściwie na sposobie, w jaki można je wyrazić - znaku, obrazie i ruchu. Strażnicy Wyobraźni uzbrojeni w dobre pomysły będą pracowali w dwóch blokach warsztatowych: plastycznym i animacji poklatkowej. Zajęcia będą się odbywały w szkołach, zarówno w godzinach przedpołudniowych, jak i po południu. Godzina warsztatów dla grup będzie ustalana wcześniej. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Magdalena Parnasow-Kujawa poprowadzi zajęcia plastyczne Przed i za..., Piotr Pawlak Zamieńmy się oczami, Uczucia, Magazynowanie i transport, Krzysztof Wosik - Mój bohater, O czym marzy biała koszula, a Tadeusz Wieczorek - Mam w sobie moc kolorów, Kumulacja, czyli co nas wzbogaca.

Na zajęciach tych młodzież będzie rysowała, malowała, kleiła i posługiwała się sprayem. Tak różne sposoby ekspresji pozwolą uczestnikom na stworzenie oryginalnych prac, które będą mogły zostać zaprezentowane w szkole, bądź staną się impulsem do zorganizowania wystawy poza jej murami.

Zajęcia z drugiego bloku - animacji poklatkowej - należeć będą do Martyny Nowak, prowadzącej spotkanie Rozpadanie - Wzrost, Zanik/Zanikani oraz Wojciecha Nowaka, który jest autorem zajęć Ja w oku kamery. Młodzież z zarejestrowanego fotograficznie przez siebie materiału, przy użyciu programu Movie Maker, stworzy krótką animację. Zmontuje narysowane na kartkach papieru proste znaki, ale także gesty, kolaż oraz ruch. Wspomniana metoda utrwalania obrazu wykorzystywana jest między innymi w klasycznym filmie animowanym oraz w filmach naukowych. Za jej pomocą rejestruje się wzrost roślin czy zachodzące zmiany w organizmie.

Poznań dla młodych ludzi jest miastem koziołków z pięknymi kamienicami na Starym Mieście albo lasem betonowych bloków. To tylko dwa światy, a może być ich dużo więcej. Miejska Straż Wyobraźni postara się o to, by przestrzenie te się zwielokrotniły, przy czym prawa w nich ustanowione były autorstwa uczestników warsztatów.

Monika Nawrocka

  • Miejska Straż Wyobraźni
  • 5-9.11