Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Z teatrem Ci do twarzy

Na całym świecie 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Poznań też będzie świętował.

. - grafika artykułu
.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został dokładnie 54 lata temu dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. I rokrocznie z tej właśnie okazji znane osobistości świata teatru wygłaszają orędzie. Do tej pory zrobili to m.in. Jean Cocteau, Peter Brook, Vaclav Havel i Dario Fo. W tym roku zacne grono powiększyło się o polskiego reżysera - Krzysztofa Warlikowskiego.

Twórca, na co dzień związany z Nowym Teatrem w Warszawie, zaznacza w swym orędziu, że mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od niego, bo zwykle to ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji. "To oni znajdują pulsujące źródła i żywe nurty rzek, które omijają na ogół teatralne sale i gromadzące się w nich codziennie niezmierzone zastępy ludzi próbujących się uporać z naśladowaniem jakichś światów. Naśladujemy, zamiast tworzyć światy własne, skupione, uzależnione wręcz od debaty z publicznością i afektów, które przepływają zakryte, a które właśnie teatr najlepiej potrafi odsłaniać" - czytamy w orędziu Warlikowskiego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru organizowany jest również w Polsce od kilku lat cykl imprez pod hasłem "Dotknij Teatru". W tym roku włączyło się do akcji blisko 50 polskich miast, w których zaplanowano spotkania, wystawy, warsztaty, projekcje, akcje plenerowe, czytania dramatów czy zwiedzanie teatrów od kulis. 

Dziady i teatralna metamorfoza

W Poznaniu do akcji przyłączył się m.in. Teatr Nowy, który proponuje swoim widzom nie tylko tańsze bilety na spektakle grane od 27 marca do 3 kwietnia, ale także bezpłatny pokaz charakteryzacji teatralnej (wejściówki są do odbioru w Biurze Obsługi Widzów). - Alina Magnus, nasza charakteryzatorka, jest mistrzynią teatralnej metamorfozy. Efekty jej pracy widzowie mogą podziwiać co wieczór oglądając spektakl. W czasie pokazu Alina uchyli rąbka teatralnej tajemnicy
oraz ucharakteryzuje kilku widzów - czytamy w zapowiedzi. Na afiszu Teatru Nowego: nagradzane "Dziady" w reżyserii Radosława Rychcika, "Osiecka. Byle nie o miłości", "Prezydentki" Piotra Kruszczyńskiego, recital "Umówmy się na dziś. Ballady i romanse rosyjskie" oraz gościnny spektakl łódzkiego Teatru Szwalnia "Novocento".

Łyk historii i szlachecki kontusz

Teatr Polski natomiast zaprasza na spektakl "Mizantrop" w reżyserii Kuby Kowalskiego, który zadaje widzom pytanie, czym jest ich własna kultura oraz na "Przechadzki teatralne", czyli zwiedzanie teatru od kulis i krótką lekcję, podczas której widzowie dowiedzą się m.in. kim jest inspicjent albo co to jest "hamletówka". W zwiedzaniu teatru oraz w spotkaniu, które ma być "łykiem historii" o tej sztuce, mogą wziąć udział dzieci powyżej 7 roku życia oraz dorośli.

27 marca od g. 14 do 21 Teatr Wielki z kolei otworzy dla swoich widzów drzwi do operowej garderoby. - Znane z przepychu i doskonałego wykonania przepiękne kostiumy ze spektakli prezentowanych na scenie poznańskiej opery tym razem na wyciągnięcie ręki. Sala kameralna teatru zamieniona w operową garderobę czeka na wszystkich, którzy pragną zmierzyć baletową paczkę, stać się prawdziwą famme fatal czy sprawdzić, ile waży szlachecki kontusz. Przekonamy naszych widzów, że z operą im do twarzy - zapowiadają organizatorzy.

Face to face z musicalem albo Teatrem Ósmego Dnia

Teatr Muzyczny z kolei wyciąga rękę do licealistów i proponuje im spotkanie z dyrygentem Adamem Banaszkiem. Artysta opowie uczniom czym jest i skąd wywodzi się musical oraz na czym polega tajemnica fenomenalnego sukcesu tego gatunku. Młodzież posłucha także fragmentów najsłynniejszych musicali, które specjalnie dla nich zaśpiewa podczas prelekcji jedna z solistek Teatru Muzycznego.

Spotkanie, ale o nieco innym charakterze, proponują poznaniakom także artyści z Teatru Ósmego Dnia, którzy 31 marca zapraszają na film autorstwa Joanny Helander. Po projekcji, która będzie traktowała o historii legendarnej grupy, odbędzie się spotkanie z aktorami: Ewą Wójciak, Marcinem Kęszyckim, Tadeuszem Janiszewskim i Adamem Borowskim.

Bękart i Kopciuszek

Do akcji "Dotknij Teatru" przyłączył się również poznański Teatr Animacji i zaprasza widzów na nową odsłonę Festiwalu Konteksty. Wśród propozycji jest spektakl dla dorosłych "Bękart", który powstał na motywach powieści Borisa Viana "Wyrywacz serc" oraz przedstawienie dla dzieci "Kopciuszek", z którym z Wielkiej Brytanii przyjechała do Polski Shona Reppe.

Wśród propozycji dla najmłodszych jest również premierowy spektakl Studia Teatralnego Blum -"Na Wysokiej Górze", który po raz pierwszy zaprezentowany zostanie dzieciom 28 marca w Concordia Design. Inspiracją do jego powstania była poezja Krystyny Miłobędzkiej.

Burza na wiosnę i rozmowy po Helu

Po raz kolejny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru kilka propozycji przygotowała również Fundacja Malta, która zaprasza do swojej siedziby przy ul. Ratajczaka 44 w sobotę, 28 marca. Dzień ten rozpocznie się od warsztatów dla dzieci "Wolno dzieciom: Poznań od_nowa". - Zniszczymy miasto, zburzymy to, co niepotrzebne, zapomnimy drogi do domu. Wszystko po to, by zrobić miejsce na NOWE!!! Bo chaos i nieporządek może dać świeże spojrzenie na to, co zastałe i z pozoru nienaruszalne. Podczas warsztatów przeprowadzimy operację na tkance miejskiej - czytamy w zapowiedzi zajęć. W popołudniowym programie są natomiast "Rozmowy po Helu", czyli instalacja dźwiękowa, a potem spotkanie z Adamem Ferencym i Małgorzatą Sikorską-Miszczuk. Dramatopisarka opowie o tym jak tworzy nowe światy poprzez tekst lub "przepisuje" stare historie, a znany aktor - o procesie mierzenia się ze swoimi bohaterami, których stwarza na scenie. Oprócz tego zaplanowano także projekcję słynnego spektaklu "Burza" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, a na finał - koncert poznańskiej formacji How Dare You Alexis. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Teatralny miszmasz

Program akcji "Dotknij Teatru" obejmuje również serię takich spektakli jak m.in. "Sanatorium" Polskiego Teatru Tańca, "Ach... żyliśmy" w reżyserii Lecha Raczaka czy "Między niebem a piekłem" Teatru W Przejściu, który działa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu. Pod szyldem "Wiosna Mlodych" zobaczymy z kolei przedstawienia: "Przebudzenie wiosny", "DIVA" oraz "Władca Much".

Oprócz tego w tym terminie odbędzie się również premierowy pokaz  "Szewskiej pasji, czyli pochwały prostoty" Teatru Castingowego mplusm, - Sztuka od początku do końca niepoprawna politycznie: autorka z przymrużeniem oka traktuje współczesne zjawiska - gender, wydumany artyzm, branżowe nowomowy, zniewieściałość mężczyzn, zdjęcia na Facebooku, botoks, przeintelektualizowanie, a przede wszystkim egocentryzm - czytamy o spektaklu.

I to nie wszystko. Informacje o pozostałych propozycjach można znaleźć na stronie www.dotknij-teatru.pl.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Międzynarodowy Dzień Teatru: 27.03
  • Program "Dotknij Teatru": 26.03 - 3.04
  • Szczegóły na stronach internetowych teatrów