Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Widzu, ucz się!

Fundacja Malta po raz drugi zaprasza do udziału w programie edukacyjnym "Szkoła widza", który ma kształtować świadomego uczestnika zjawisk artystyczno-społecznych. 

.
fot. Jagoda Waśko, Akademia Miasta 2016 / mat. Fundacji Malta

"W »Szkole widza« chcemy, aby każdy znalazł dla siebie interesującą formę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Nie będzie klasówek, stawiamy na rozwój widza poprzez mądre rozmowy i dobrą zabawę" - deklarują organizatorzy.

W programie znalazły się warsztaty zatytułowane "Sztuczki publiczne", w ramach których dzieci twórczo zinterpretują realizacje dorosłych, m.in. "Bródno 2000" Pawła Althamera czy "Żywopłot" Izy Rutkowskiej. Fundacja Malta zaprasza też na bezpłatny kurs zatytułowany "Akademia Miasta. Blokowiska". Przez cztery weekendy grupa 25 uczestników pod okiem artystów i edukatorów będzie rozwijać pomysły na działania dedykowane jednemu z osiedli na poznańskich Ratajach. Nabór do tego programu trwa do 15 października.

W ramach "Szkoły widza" porozmawiamy też o... skandalach. Dorota Semenowicz wygłosi trzy wykłady: "Etos awangardy" (30.11), "Skandal jako wydarzenie społeczne" (6.12) i "Skandal uwewnętrzniony" (14.12). "Spróbujemy przemyśleć nasze sposoby rozumienia skandalu na nowo. Czym skandal jest w kontekście społecznym, a czym w subiektywnym doświadczeniu widza? Jaki rodzaj brutalności ze sobą niesie? Jaki rodzaj relacji z widzem wytwarza?" - zapowiadają organizatorzy.

ng